wtorek, 20 marca 2018 r.

Kraśnik

Samorządy oszczędzają. Świecą nie wszystkie latarnie uliczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2011, 15:15

Na ulicy Granicznej w Kraśniku jest 160 ulicznych lamp. W nocy świeci się jedynie połowa. (Urząd Mia
Na ulicy Granicznej w Kraśniku jest 160 ulicznych lamp. W nocy świeci się jedynie połowa. (Urząd Mia

W nocy na ul. Granicznej w Kraśniku świeci się tylko co druga uliczna lampa. Podobnie jest nad zalewem. Oszczędności planują też władze Bełżyc i Bychawy.

W Kraśniku jest ok. 2,5 tys. ulicznych lamp. Oświetlenie ulic i miejsc publicznych rocznie kosztuje miasto ok. 1,5 mln zł. W tym roku burmistrz Kraśnika zdecydował o wyłączeniu części lamp.

Nad zalewem ze 95 lamp, świeci się około 60. Na ul. Granicznej od września palą się lampy tylko po jednej stronie ulicy.

– Mimo to jest tam dobra widoczność – przekonują urzędnicy z Kraśnika. – Poza tym nocą w tej części miasta panuje mały ruch.

Miasto chce oszczędzać również w inny sposób. Zmienia oprawy lamp na takie o mniejszej mocy. – Aktualnie wymienimy 300 opraw, na 200 sztuk o mocy 150W i 100 sztuk o mocy 100W – mówi Halina Wyka, sekretarz miasta. – Wcześniej w niektórych miejscach zainstalowane były oprawy o mocy aż 400W.

Urzędnicy chwalą się, że udało się im wynegocjować lepsze warunki z zakładem energetycznym. – Od czerwca za prąd płacimy średnio o około 12 proc. mniej niż do tej pory – mówi Zbigniew Dżugaj, zastępca burmistrza Kraśnika.

Od nowego roku ciemniej będzie również w gminie Bełżyce. – Nie chcemy jednak wyłączać lamp ulicznych w mieście – zapewnia Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc. – Myślimy bardziej o mniej uczęszczanych drogach. Pod uwagę będziemy brać natężenie ruchu. Nie będzie jednak tak, że jedna miejscowość nie będzie w ogóle oświetlona, a w innej lampy nie zostaną w ogóle wyłączone.

Nieco inny pomysł na ograniczenie kosztów mają urzędnicy z Bychawy. – W styczniu chcemy wykonać audyt energetyczny – zapowiada Janusz Urban, burmistrz Bychawy. – Zrobi to firma zewnętrzna, która sprawdzi nasze faktury i podliczy wydatki. Przyjrzy się też taryfom, z których korzystamy. Potem wskaże nam, jak powinniśmy skonstruować przetarg, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Liczymy na oszczędności na poziomie 10-20 proc. kosztów. To dużo, bo w skali roku, na oświetlenie ulic wydajemy kilkaset tysięcy zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
WYZNIANKA GÓRA
Marysieńka
lolek
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

WYZNIANKA GÓRA
WYZNIANKA GÓRA (13 grudnia 2011 o 12:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A CZY KTOŚ WIECZOREM BYŁ NA KOLONI WYŻNIANCE? ...PEWNIE NIE BO NIE WIADOMO JAK TAM TRAFIĆ! CIEMNICA JEDNA TAM LATARNIE WŁĄCZAJĄ SIE O 19 I ŚWIECĄ DO 21!!!!!!
!!!!
Rozwiń
Marysieńka
Marysieńka (13 grudnia 2011 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W niektórych przypadkach czynienie oszczędności w oświetleniu może byc usprawiedliwione, ale niedorzecznością jest oszczędzanie kosztem bezpieczeństwa mieszkanców przy jednoczesnym nie żałowaniu pieniędzy na wszelkie formy promowanie siebie na urzędzie, a które tak naprawdę służą do kupowania sobie poparcia wśród określonych grup oraz gdy te pieniądze lekką ręką sie trwoni na sprawowanie wystawnego urzędu na pokaz.
Moc świetlna tych latarń jest tak słaba, że z ruchliwej ulicy Urzędowskiej norę zrobiono. Jadąc samochodem, w niektórych miejscach, szczególnie tam , gdzie drzewa rzucają cień nie widac osoby stojącej na poboczu.I nie daj Boze, zeby gwałtownie wtargnęła na jezdnię. Ale co mówic o poboczu jak nawet na przejściu w ostatniej chwili dostrzega sie zarys osoby przez nie przechodzącej. Dzięki Bogu, ze Czubinski zrobił tu nowy chodnik, bo przy nierównościach starego w połączeniu z takimi ciemnosciami kroka nie dało by się postawic bez potykania się. Ale o bezpiecznym chodzeniu po drugiej stronie ulicy ze starym chodnikiem jeszcze bardziej zdezelowanym niz był ten wymieniony nie ma co marzyć. Mogę zrozumiec zmniejszenie do tego stopnia mocy latarń, ale w nocy, kiedy przewaznie wszystko śpi, a nie kiedy wczesnie robi się ciemno, a ludzie z różnych powodów sie jeszcze kręcą.
Ale na takich ulicach, przy których ludzie mieszkają, gdzie wracają do domów robi sie większe oszczędnosći niz nad takim zalewem, z którego w określonym porach roku, a tym bardziej w godzinach nocnych nikt nie ma potrzeby korzystac. Była propozycja, żeby na godziny nocne wyłączac tam oświetlenie, to nawet połowa z tego nie została wyłączona. Ale żeby nie było za mało, to rankiem kiedy na Urzędowskiej światło jest juz zgaszone, nad zalewem świeci się w najlepsze. Wieczorem kiedy jeszcze latarnie uliczne pogrążone sa w ciemnościach, zalew juz stoi rozświetlony blaskiem swoich latarń.
Rozwiń
lolek
lolek (9 grudnia 2011 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jorgi' timestamp='1323373591' post='567780']
[size="5"]Świątecznym ozdobom mówimy stanowcze NIE .[/size]
[/quote]
Mów za siebie. ja jestem ZA. Każda Gmina, Miasto ma ozdoby świąteczne. Nie dziaduj jorgi. Co do wyłączania co drugiej lampy to idiotyzm na całego. W domu niech sobie burmisztrz wyłączy. Nie dośc że latarnie te co teraz są mają bardzo słabe pole świetlne i są ciemne to jeszce wyłączać co drugą. jadąc samochodem niewidać nawet twarzy osób idących poboczem. Ciemnica na maksa. Ja mam dośc tego biurmistrza. Tak zepsutego miasta jeszce nie było. Zamiast iść do przadu cofamy się teraz na maksa. Pozdrawiam ynteligentów z magistratu.
Rozwiń
jorgi
jorgi (8 grudnia 2011 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="5"]Świątecznym ozdobom mówimy stanowcze NIE .[/size]
Rozwiń
Antypis
Antypis (8 grudnia 2011 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="5"]Obłuda i kłamstwa!!!![/size]

[size="4"]W tym samym czasie kiedy wyłącza się latarnie

rozwiesza się świecące ozdoby świąteczne.

Na bezpieczeństwie oszczędzać można

na propagandzie nigdy!!!!
[/size]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!