poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Śmiertelna sytuacja

  Edytuj ten wpis
Autor: Fabian Plapis

W piątek w Zdrapach na drodze zginęła kobieta. To, że sprawcy uciekli, bulwersuje. Ale jest coś co brzmi straszniej - to piętnasta ofiara, która w czasie ostatnich kilku lat straciła życie w tym fatalnym miejscu.

Piątkowe doniesienie policyjne brzmiało jak setki podobnych komunikatów: Na drodze krajowej nr 19 przechodząca przez jezdnię w Zdrapach kobieta, została potrącona przez samochód osobowy, prawdopodobnie opla w kolorze granatowym. Następnie na poszkodowaną najechała ciężarówka. Kobieta zginęła na miejscu. Sprawcy zbiegli z miejsca tragedii.
- Boimy się przechodzić przez ruchliwą jezdnię, bo kierowcy jeżdżą jak szaleńcy. Kobieta, która tu zginęła to już bodaj piętnasta osoba, która zginęła pod kołami w tym miejscu. Mniej poważnych wypadków było drugie tyle albo lepiej. Zawsze poszkodowani są piesi - wylicza Stanisław Szymanek, mieszkaniec Wilkołaza Stacji Kolejowej.
W czym tkwi problem? Na "19” w tej okolicy, gdzie krzyżuje się droga do stacji kolejowej i miejscowości Zdrapy znajdują się dwa przystanki autobusowe. Korzystają z nich mieszkańcy aż czterech wsi: Zdrap, Zalesia, Wilkołaza Stacji Kolejowej i Wólki Rudnickiej.

Kierowcy jadący z dużą prędkością pokonują wzniesienie. Za nim są przystanki. Ludzie idący przez szosę zbyt późno widzą schowany za górką samochód. Pojawia się on tak szybko, że nie mają szansy na ucieczkę na pobocze. Tak zapewne wyglądała piątkowa tragedia. Kobieta późno zobaczyła pojazd a kierowcy jechali zbyt szybko, by zareagować.
Mieszkańcy bojąc się o swoje bezpieczeństwo i życie bliskich pisali już i do gminy, i do zarządcy drogi. Wszyscy popierają ich postulaty i oczywiście obiecują pomoc. Ale... w przyszłości.
- Opiniowaliśmy wszystkie pisma mieszkańców i mamy nadzieję, że niedługo rozpocznie się przebudowa tego skrzyżowania - podkreśla Stanisław Wnuczek, wójt Wilkołaza.
Ludzkie życie zależy już teraz tylko od pieniędzy. Projekt przebudowy skrzyżowania prawie jest już gotowy.
- Zaplanowane zostały zjazdy dla skręcających w lewo, przebudowa zatok przystankowych. Będzie oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych z bezpieczną wysepką na środku. Projektanci nie zapomnieli również o bezpiecznej drodze pieszych do przystanków, bo po obydwu stronach drogi będą chodniki - wylicza Henryk Wereski, zastępca kierownika kraśnickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Jednak realizacja projektu to daleka perspektywa. Bezpieczne skrzyżowanie powstanie dopiero w 2008 roku.
- A co do tego czasu? - pytają mieszkańcy. - Chcemy, żeby do czasu realizacji przebudowy drogowcy postawili choć znaki ograniczenia prędkości. Przecież tam kierowcy jadą dobrze ponad 100 km na godzinę - denerwuje się Szymanek.
- To już nie od nas zależy, tylko od centrali. Ale będziemy mieli to na uwadze i zastanowimy się, czy możliwe jest wprowadzenie w Zdrapach ograniczenia prędkości - dodaje Wereski.
Na razie więc bezpieczeństwo i życie mieszkańców czterech wiosek zależy od ich refleksu i tego czy kierowca jedzie zgodnie z przepisami i czy ma dobre hamulce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!