Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

13 czerwca 2017 r.
18:29

Turystyka kulinarna w woj. lubelskim? Chcą współpracować z restauracjami i hotelami

0 3 A A

Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej szuka m.in. restauracji, hoteli i gospodarstw agroturystycznych, które chciałby oferować swoim klientom produkty tradycyjne i lokalne. Kraśnicka LGD wspólnie z dwiema innymi lokalnym grupami działania z powiatów lubelskiego i biłgorajskiego chce stworzyć szlak kulinarny i promować turystykę kulinarną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W miniony piątek w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku miało miejsce spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla osób działających w branży hotelarskiej, gastronomicznej, agroturystycznej jak też producentów i wytwórców produktów trakcyjnych i lokalnych. Spotkanie to ma związek z nowym projektem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, który jest niejako kontynuacją poprzedniego.

– Już poprzednim okresie programowania realizowaliśmy z dwoma innymi lokalnymi grupami działania z powiatów lubelskiego i biłgorajskiego pierwszy w naszym województwie na większą skalę projekt związany z produktami regionalnymi i tradycyjnymi – opowiada Wioletta Wilkos, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej. – Ten projekt nazywał się „Zasmakuj w tradycji”. Był to projekt, który bardzo szeroko mówił o tych produktach jak też o osobach, które się tym zajmują.

W ramach tego unijnego projektu obywały się m.in. warszaty kulinarne bezpośrednio związane z produktami tradycyjnymi z naszego regionu. – Te spotkania były we wszystkich trzech powiatach – mówi Wilkos. – Z warsztatów mieliśmy bardzo ciekawe wnioski. Okazało się, że jest jeszcze sporo produktów, które wytwarza się w naszych domach rodzinnych i oferuje rodzinie czy gościom. A te produkty mają właściwości produktów trakcyjnych i mogą być ważne dla regionu, zwłaszcza w zakresie promocji.

Po pewnym czasie także w innych powiatach pojawiły się podobne projekty. – To wskazywało na to, że takie inicjatywy są potrzebne, że społecznie jest to dobrze odbierane – podkreśla prezes LGD Ziemi Kraśnickiej.

Lokalne grupy szykują ciąg dalszy. – Wiemy już, jakie mamy produkty tradycyjne i jakimi są objęte certyfikatami. Wiemy z kim możemy współpracować, bo znamy producentów tych produktów – wylicza Wilkos i dodaje: W tym momencie wychodzimy z propozycją do tych osób i stąd to piątkowe spotkanie z osobami, podmiotami które zechciałyby wejść do takiej inicjatywy, jaką jest szlak kulinarny. Będzie on obejmował przynajmniej te nasze trzy powiaty (tj. kraśnicki, lubelski i biłgorajski-red).

Pomysłodawcom zależy na tym aby m.in. w obiektach gastronomicznych i gospodarstwach agroturystycznych były dostępne w menu produkty i potrawy typowo regionalne lub na tych produktach bazujące. – My jesteśmy potentatem pod względem produkcji malin i dlatego zależy nam, aby ten owoc pojawił się w ofercie obiektów gastronomicznych chociażby w naszym powiecie – podkreśla Wilkos.

Dzięki temu powstałaby sieć podmiotów oferujących produkty i potrawy tradycyjne. Będzie wspólna promocja i marketing, a także wspólny kalendarz imprez. – Będą przewodniki, aplikacje i mapy. Jaki będzie konkretnie wybór, będzie zależeć od tych wyników tych naszych konsultacji – dodaje Wilkos.

Na chętnych do współpracy LGD czeka do końca czerwca.

Przykładowe produkty wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych z powiatu kraśnickiego:

• sok z maliny kraśnickiej

• jabłka kraśnickie

• malina kraśnicka

• nalewka poziomkowa leśna z Kraśnika

• kapusta kwaszona

• grzaniec Marcina z Urzędowa

Pozostałe informacje

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium