poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraśnik

Urzędów. Pięciu to nie klika

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2012, 21:50

Radny Kazimierz Jagiełło zapowiada, że w tym tygodniu złoży skargę w sprawie zapisu o pięciosobowowy
Radny Kazimierz Jagiełło zapowiada, że w tym tygodniu złoży skargę w sprawie zapisu o pięciosobowowy

Wójt nie pozwala nam założyć klubu – skarżą się radni z Urzędowa. Uważają, że ich prawo do zrzeszenia się, jest blokowane z powodów politycznych.

– "Klub aktywnych radnych” powstał już 26 czerwca – mówi Kazimierz Jagiełło, radny Urzędowa, inicjator powstania klubu w Radzie Gminy Urzędów. – Jednak w naszym statucie nie było zapisów, że taki klub może działać. W związku z tym zwróciłem się do przewodniczącego rady, aby takich zapisów dokonać. Że jest taka potrzeba, bo zawiązał się klub.

Sprawa trafiła na komisje. – Wówczas wójt sugerował, aby klub radnych był co najmniej pięcioosobowy,
bo będą się tworzyć kliki – twierdzi Jagiełło. – Klub ma swoje prawa, ma swojego przedstawiciela w komisji rewizyjnej. Tymczasem wójt sugeruje, że mamy złe zamiary.

– Nie przypominam sobie tych słów, ale nawet gdybym tak powiedział, to patrząc na działania klubu aktywnych radnych na sesjach, to można mieć takie skłonności – stwierdza Jan Woźniak, wójt Urzędowa.

30 października podjęto uchwałę, że klub ma liczyć 5 radnych. – To jest ewidentna blokada naszej inicjatywy – denerwuje się Jagiełło. – Rada Gminy Urzędów liczy 15 radnych, większość startowała z tego samego komitetu wyborczego, co wójt gminy.

Okazuje się, że w lipcu br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Lublinie zapadł wyrok dotyczący podobnej sprawy. Chodziło o skargę wniesioną przez wojewodę, który domagał się stwierdzenia nieważności jednego z postanowień znowelizowanego statutu gminy Sosnowica.

Zmiana zwiększyła limit osobowy niezbędny do utworzenia klubu radnych z trzech do pięciu osób. Wprowadziła też wymóg rozwiązania klubu, gdy liczba radnych spadnie poniżej pięciu. Nadzór wojewody ocenił, że zapis taki narusza jeden z artykułów Konstytucji RP, który gwarantuje wolność zrzeszania się.

Sąd stanął po stronie organu nadzoru. – Orzeczenie jest prawomocne. Nikt nie składał o kasację – tłumaczy sędzia Marek Zalewski, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.
Przewodniczący Rady Gminy w Urzędowie uważa, że na wyroki w ich sprawie jest za wcześnie. – Jeśli nadzór wojewody uzna, że złamaliśmy prawo, to wtedy będziemy się martwić – ucina Marek Przywara, przewodniczący Rady Gminy Urzędów.

Urząd Wojewódzki w Lublinie na razie w sprawie Urzędowa się nie wypowiada. – Badamy ją – mówi Kamil Smerdel, rzecznik prasowy wojewody.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
urzędowiek
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

urzędowiek
urzędowiek (15 listopada 2012 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta sytuacja doskonale obrazuje, a także potęguje coraz gorszy obraz Jaśnie Pana Jana wójta. Gaszone lampy na rynku już o 23 czy tam 24, dni urzędowa w józefinie (o zgrozo!)- to nie dożynki, które mogą się odbywać w różnych częsciach gminy, a dni Urzędowa. To tak jakby zrobić Dni Lublina w Ciecierzynie, a także obsadzanie gminy swoimi pachołkami. To tylko niektóre przykłady. Pan Wójt jest już na równi pochyłej i aby zapłacił za swoje decyzje!
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2012 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję że w to będzie jego ostatnia kadencja bo Woźniak uważa się za właściciela Gminy Urzędów i robi co chce i tylko kredyty zaciąga
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2012 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Wójcie 2 osoby to banda 3 osoby to klika a pięć osób może już założyć "STOWARZYSZENIE POSZKODOWANYCH PRZEZ WUJTA URZĘDOWA "
Rozwiń
cebulka
cebulka (8 listopada 2012 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bo to dawna nomenklatura perelowska, która umiała w odpowiednim czasie zmienić barwy na właściwe i tak pogrąża Urzędów od 20 lat. Zapytajcie jak bardzo gmina jest zadłużona... no ale co to obchodzi mieszkańców np. Józefina, czy innych wiosek skoro dla nich ten wójt - niestety przez małe w - jest "wiejskim idolem "
Rozwiń
Staszek
Staszek (8 listopada 2012 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drodzy Urzędowianie, to jak to się stało, że wybraliscie obcą Wam osobę na swojego wójta, dziwne to, nieprawdaż?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!