poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Kraśnik

W Kraśniku ma powstać pomnik smoleński. W internecie apel o wstrzymanie prac

Dodano: 13 marca 2017, 16:59

Społeczny komitet, który chce postawić pomnik ofiarom katastrofy smoleńskiej zebrał już potrzebną na ten cel kwotę. Monument ma powstać w mieście jeszcze w tym roku. Tymczasem w Internecie pojawiła się petycja z prośbą o rozwagę w tej sprawie

– Mamy zebrane ok. 70 tysięcy złotych – potwierdza Jan Albiniak, przewodniczący Społeczny Komitet na Rzecz Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a także przewodniczący Rady Miasta Kraśnik. – Tyle mniej więcej pieniędzy powinno wystarczyć na budowę tego pomnika. W najbliższych dniach rozpoczniemy działania mające na celu ostateczne dopracowanie jego modelu.

Projekt pomnika smoleńskiego był gotowy już w pod koniec 2014 r. Jego autorem jest Andrzej Krawczak, artysta pochodzący z Kraśnika, który wystartował w konkursie i komitet wybrał jego pracę (ilustracja). Na pomniku znajdzie się m.in. orzeł, krzyż i napis Smoleńsk i Katyń. – Podstawa projektu się nie zmieni. Różnice mogą być w samych jego detalach – dodaje Albiniak.

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego TU-154 ma stanąć przy ul. Urzędowskiej, na co już ponad 2 lata temu zgodzili się radni. Byli jednogłośni.

Być może pierwotna lokalizacja monumentu się zmieni. Planowana jest bowiem budowa drogi wojewódzkiej nr 833, która w Kraśniku w większości będzie przebiegać nowym śladem. – Pewne przesunięcie pomnika bierzemy więc pod uwagę – zaznacza przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika.  Prawdopodobnie pomnik będzie gotowy jeszcze w tym roku. 

Tymczasem w Internecie można poprzeć petycję – apel do członków komitetu, którzy chcą budować w Kraśniku pomnik smoleński i miejskich radnych – o rozwagę i wstrzymanie dalszych działań.

„Nawet tak tragiczna śmierć wielu znaczących osób ze sceny publicznej nie jest wystarczającą przesłanką do pochopnego podejmowania decyzji w sprawie, która dzieli nasze społeczeństwo” – czytamy w petycji. „Pomimo wyników toczącego się śledztwa wielu obywateli RP nie jest w pełni przekonanych ani co do przyczyn, ani winnych katastrofy smoleńskiej.”.

Zdaniem inicjatorów apelu decyzja o postawieniu pomnika ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. „powinna zastać podjęta bez pośpiechu i z należną jej rozwagą.”

• Kraśnicki pomnik nie będzie pierwszy w naszym regionie. Pomnik smoleński od listopada 2015 r. stoi już w Świdniku na pl. Konstytucji 3 Maja. Jego autorem jest Witold Marcewicz z Bełżyc.

Gość
Gość
Gość
(69) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 maja 2017 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomnik Lenina w kraśniku? Czemu Nie? W końcu POlska wiecej zwdzięcza takiemu Leninowi i jego rewolucji niz tym 96 osobom z katastrofy smoleńskiej.
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2017 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ej, ty wyżej. oprócz nawalenie w łepetynę jakiś konkret trzymajacy sie kupy jrestezś w stanie podać? A niestety taka jest prawda z tymi ekshumacjami.
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2017 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na Urzędowskiej dęby wystarczą. A pomnik smoleński proponuję umiejscowić na skrzyzowaniu Przemysłowej i Kwiatkowickiej, a naokoło nasadzic brzózki. W tamtym miejscu będzie lepiej wyeksponowany i wiele wiecej osób przejeżdzajacych będzie mogło go podziwiac. Dodatkowy plus tego, że w tym miejscu będzie mógł wiecznie cieszyc oko i duszę posła Stawierskiego.
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2017 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wątpię, że trzeba mieć nieźle w łepetynie nawalone, żeby takie głupoty pisać! Nic tu się kupy nie trzyma, ale co tam! Byleby dowalić znienawidzonemu PiSowi, bo...?
Rozwiń
ABC
ABC (28 marca 2017 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Watpię czy kopaczka ich składała do kupy. Ona miała chyba tylko rozpoznać a nie podopasowywać. Ale i tak. Czy to był powód do przeprowadzania kosztownych ekshumascji?  Czyzby w grobach sie przewracali, że spoczywaja nie ze swoja nogą czy tez ręke albo że mają dwie lewe. Czy tez rodzinom przeszkadzało, że zapalają znicz na obcych kończynach? A tak poza tym co zrobili z nadmiarem tych kończyn? bo przeciez tylko mała cześć sprawdzona? A co zrobia jak w ostatnich trumnach znają części tych, których ekshumowali wczesniej? Będą jeszcze raz ich ekshumować, az do skutku. Tacy bogobojni  jestescie, a nie dajecie w spokoju odpoczywac tym ludziom, tym bardziej , że zginęli nie przygotowani na śmierć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (69)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!