środa, 21 marca 2018 r.

Kraśnik

Wieszać na ścianie, szanować aż po grób. Przywileje dla honorowych obywateli

Dodano: 17 września 2016, 09:43
Autor: aa

Portrety honorowych obywateli Kraśnika mają być eksponowane w sali obrad sesyjnych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Osoby, którym Rada Miasta nada ten tytuł mają mieć też pewne przywileje. Nie będą musiały płacić za wstęp na miejskie imprezy.

Jest już gotowy projekt uchwały w sprawie regulaminu, zasad i trybu nadawania wyróżnień honorowych Kraśnika. Poza tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Kraśnik”, który będzie nadawać Rada Miasta będą też wyróżnienia, o których nadaniu zdecyduje burmistrz – tytuły – „Za zasługi” i „Kraśniczanin Roku”, który z przerwą jest przyznawany od 2003 r.

– W zeszłym roku „Kraśniczanina roku” nie było, ale chcemy do tego wrócić – mówi Emilia Łukasik, p.o. rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku.

Tytuł ten – zgodnie z zapisami w projekcie uchwały – jest nadawany co roku i jest przyznawany osobom, które „wyróżniły się szczególną aktywnością społeczną lub zawodową i przyczyniły się do kształtowania pozytywnego wizerunku miasta”. Akt nadania tytułu „Kraśniczanin Roku” jest wręczany podczas uroczystej gali 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości.

Z kolei tytuł „Za zasługi” – jest wyrazem wyróżnienia i uznania za „szczególne zasługi dla rozwoju miasta i tworzeniu wspólnego dobra”. Nadawany jest nie tylko osobom jak też organizacjom, stowarzyszeniom i instytucjom. W projekcie uchwały mowa jest o kilku kategoriach, w których ma być przyznawany – m.in. kultura, edukacja, ochrona życia i zdrowia, działalność społeczna oraz sport.

Dla najbardziej zasłużonych osób, związanych z miastem zarezerwowany jest zaś tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Kraśnik”. – Nadawany jest osobom, które pochodzą z Kraśnika. Za tym tytułem mają iść też specjalne uprawnienia – dodaje Łukasik.

Honorowi obywatele mają mieć bezpłatny wstęp na imprezy kulturalne, sportowe czy rekreacyjne organizowane przez urząd i podległe mu jednostki. Ma powstać również „Galeria Honorowych Obywateli”. Portrety tych osób – najprawdopodobniej ich fotografie – mają zostać zawieszone w Urzędzie Stanu Cywilnego w sali obrad Rady Miasta.

Nazwiska honorowych obywateli mają być też uwzględniane podczas nadawania nazw ulicom, placom, parkom, skwerom, szkołom i innym obiektom w mieście.

W projekcie uchwały w tej sprawie znalazł się też zapis, że miasto będzie pośmiertnie honorować utytułowanych obywateli wysyłając na ich pogrzeby delegacje radnych i władz miasta bez względu w jakim zakątku Polski odbędą się uroczystości.

No i jest też adnotacja, że tytuł może zostać odebrany w sytuacji, kiedy okaże się, że dana osoba popełnił przestępstwo i zapadł prawomocny wyrok sądu.

Rada Miasta zajmie się tematem wyróżnień honorowych na najbliższej sesji 29 września.

Honorowi obywatele Kraśnika

• prezes Koła 24 Pułku Ułanów w Londynie mjr Kazimierz Dergiman–Kownacki ( rok nadania tytułu – 1998)

• wiceprezes Koła rtm Zbigniew Rosiński (1998 r.)

• żołnierz 24 Pułku Ułanów Jan Wieczerzak (1998 r.)

• siostra prof. dr hab. Maria Zdybicka (2015 r.)

• prof. dr hab. Andrzej Drop (2015 r.)

gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (18 września 2016 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt z Kraśnika nie umiał powiedzieć nic o tych zasługach, poza tym że 2 osoby z wymienionych urodziły się w Kraśniku. Urodzić się to o wiele za mało, ale co konkretnie te osoby zdziałały dla społeczności kraśnickiej? To, że ktoś ma jakieś tytuły, to dla miasta i mieszkańców nic nie wynika, tylko dla niego samego i jego rodziny. Nasuwa się uwaga, że radnym wychodzą lepiej tego typu pomysły, niż uchwalenie usunięcia dziur w jezdni, czy budowa bloku komunalnego, albo kolejnego domu opieki, czy zakładu pracy. Natomiast pewne osoby ze świecznika kraśnickiego wyspecjalizowały się w "bywaniu" na imprezach i pozowaniu do zdjęć oraz umieszczaniu się na portalach. I jest to pewnie główne ich zajęcie, co polecam uwadze mieszkańcom mającym prawo wyborcze, jako że robienie "piany" i wrażenia to nie to samo co praca na rzecz społeczeństwa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!