piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Władze Kraśnika proponują zróżnicowane opłaty za przedszkole

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2012, 17:24

Władze Kraśnika proponują, żeby opłaty za dodatkowe godziny spędzane w przedszkolu były zróżnicowane
Władze Kraśnika proponują, żeby opłaty za dodatkowe godziny spędzane w przedszkolu były zróżnicowane

Przedszkolak z rodzeństwem tańszy od przedszkolaka-jedynka. Władze Kraśnika proponują, żeby opłaty za dodatkowe godziny spędzane w przedszkolu były zróżnicowane.

Urzędnicy chcą, żeby z opłat za dodatkowe godziny spędzone w przedszkolu zwolnione były jedynie dzieci, które mają co najmniej dwójkę rodzeństwa. Z pewnym jednak zastrzeżeniem. Rodzeństwo przedszkolaka nie może mieć więcej niż 24 lata i musi się uczyć.

– Podobnie jak w innych miastach chcemy stworzyć osłonę dla rodzin wielodzietnych i tych osób, które mają w przedszkolu więcej niż jedno dziecko – argumentuje Jarosław Stawiarski, zastępca burmistrza Kraśnika.

Samorządy mają obowiązek zapewnić bezpłatną opiekę dziecku w wymiarze 5 godzin dziennie. Za dodatkowe godziny płacą rodzice i opiekunowie dzieci. Wysokość opłat ustalają radni.

Do tej pory w miejskich przedszkolach w Kraśniku stawka ta wynosiła 69 groszy za godzinę. Władze miasta uważają jednak, że koszt utrzymania dziecka w placówce jest dużo wyższy. Chcą nie tylko podnieść tą opłatę, ale też ją zróżnicować.

* 2,10 zł za dodatkową godzinę mieliby zapłacić rodzice, którzy mają w przedszkolu tylko jedno dziecko. * W przypadku dwójki przedszkolaków z tej samej rodziny opłata ta była by niższa o 70 groszy. * Rodziny, które mają, co najmniej troje dzieci z opłat byliby zwolnieni. W przypadku, kiedy jedno z dzieci jest pełnoletnie musi się wciąż uczyć. Nie może mieć jednak więcej niż 24 lata.

Radni są podzieleni. – Jestem sceptycznie nastawiony do tych zmian – komentuje Paweł Świderski, radny miejski z Platformy Obywatelskiej. – Moim zdaniem ta podwyżka jest za wysoka. Zobaczymy, jaka tym razem będzie argumentacja. Propozycja, aby za przedszkola nie płaciły rodziny wielodzietne jest pewnym kompromisem, ale może też być odebrana jako niesprawiedliwa. Bo cóż powie rodzina, która ma trójkę dzieci, trzecie studiuje ale ma więcej niż 24 lata.

Inni już teraz deklarują poparcie. – W projekcie uchwały zostały uwzględnione rzeczy, o których mówił pan burmistrz na ostatniej sesji. Obecnie została nam przedstawiona wersja, która wspiera rodziny wielodzietne i dlatego ją poprę – zapewnia Jerzy Misiak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

O wysokości stawek radni mają zdecydować na najbliższej sesji 22 marca.

CO SĄDZISZ O PROPOZYCJI WŁADZ KRAŚNIKA I NOWYCH STAWKACH W PRZEDSZKOLACH?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mieszkaniec
swojak
Gość
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec
mieszkaniec (23 marca 2012 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak przebiegało głosowanie na sesji w sprawie przedszkoli, kto był przeciwny podwyżkom, a kogo wypadało by zlinczować. Co za głupi pomysł! Co za dureń to wymyślił. Jak można zmienić władze w mieście. przecież do końca kjadencji nie wytrzymamy, młódzi wyjeżdżają co tu zostanie. Ludzie czy widzicie co się dzieje w tym mieście
Rozwiń
swojak
swojak (23 marca 2012 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, których mieszkania są we wspólnotach nawet nie wiedzą , że członkowie rady nadzorczej KPM, które podlega Burmistrzowi Włodarczykowi biorą dietę miesięcznie 4100zł, co rocznie daje kwotę 49200zł., a sam przewodniczący pan JACEK DUBIEL otrzymuje kwotę 20400zł, no ale to zrozumiałe poświęcił się dla pana Stawiarskiego, jak ten przegrał wybory do sejmu i nie miałby prawdopodobnie za co długów spłacać,, a są one niemałe : bagatela prawie 1mln zł.
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2012 o 11:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jak są weryfikowane dochody do dodatków mieszkaniowych, zasiłków itp. itd. ?? Może temu trzeba się przyjzec ?
Rozwiń
Marysieńka
Marysieńka (23 marca 2012 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli ostało sie na niesprawiedliwym podziale zaleznym od ilości posiadanych dzieci,przy którym mający mniej dzieci i mniejszy dochód na członka rodziny mogą ponosic większe koszty niż tacy mający więcej dzieci i wyższy dochód w rodzinie.
I mnie to jedno zastanawia. Jesli nie da się zweryfikowac oświadczen dochodowych składanych przez rodziców, to czy da sie zweryfikowac ile tak naprawde mają dzieci i czy np. takie najsatrsze uczy sie jeszcze, a jesli sie uczy to czy nie zarobkuje przypadkiem? No, niestety, a przy takim sposobie płatności może być duzo oszustw i naciagnięć, które każdy będzie chciał wykorzystać, zeby zaoszczędzic. I nawet takim darmowym, gdyby ktos miał sie dzieckiem zaopiekować w domu, nie będzie opłacało im się go zabierac z przeszkola, z którego będzie korzystało za darmoche.
Kryterium dochodowe tez nie jest sprawiedliwe. Gdyz niektórzy moga miec dochody, których nie wykazują. Zdało by to egzamin, gdyby w tym kraju nie istniała szara strefa, albo możliwosć zarobkowania za granicą. A tak to z chciwosci niektórzy moga wykorzystywac okazje ile, i jak sie da.
Rozwiń
Papcio Chmiel
Papcio Chmiel (22 marca 2012 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to macie już nową uchwałę naszej Rady Miasta
http://krasnik.naszemiasto.pl/artykul/1331529,na-zywo-xviii-sesja-rm-w-krasniku,id,t.html
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!