poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraśnik

Wprowadzili zakaz stawiania blaszanych garaży. Jak tłumaczą to urzędnicy?

Dodano: 27 sierpnia 2016, 08:17
Autor: aa

Na terenach mieszkalnych i usługowych nie można stawiać blaszanych garaży. Właśnie przekonał się o tym nasz Czytelnik. Dlaczego jest taki zakaz? Miasto postanowiło zaprzestać budowy takich garaży, bo dba o architektoniczny wygląd miasta.

O sprawie poinformowała nas Czytelnik, pan Witold. Mieszkaniec Kraśnika dopytywał w Starostwie Powiatowym jakie są formalności związane z postawieniem na prywatnej działce garażu tzw. blaszaka.

– Dowiedziałem się, że nie są potrzebne żadne pozwolenia, czy zgłoszenia, bo na terenie miasta Kraśnika „obowiązuje zakaz stawiania garaży blaszanych!” Sympatyczna pani w Starostwie poinformowała mnie również, że za to mam możliwość budowy garażu murowanego. Podobno ten przepis powstał na życzenie Urzędu Miasta.

Nasz Czytelnik takim zakazem jest zdziwiony. – Czy to zgodne z prawem? Dlaczego istnieje bezwarunkowy zakaz budowy takich konstrukcji, skoro nie każdego stać na budowę garażu murowanego czy drewnianego?! – dopytuje pan Witold. – A może miasto niedługo zakaże budowy domów jednorodzinnych lub innych budynków? Czy to tak miasto sprzyja mieszkańcom – irytuje się Czytelnik.

Daniel Niedziałek, rzecznik Starostwa Powiatowego w Kraśniku wyjaśnia, że zakaz ma związek ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego miasta.

– Od 2014 r. obowiązuje nowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony przez Radę Miasta Kraśnik – potwierdza Niedziałek.

– Nie można budować garaży blaszanych na terenach osiedli mieszkaniowych jedno- i wielo- rodzinnych oraz na terenach usługowych – tłumaczy Robert Rudnicki z Urzędu Miasta w Kraśniku. – Na terenach tych mogą być budowane garaże w innej technologii – np.: murowane, drewniane. Na pozostałych terenach, gdzie dopuszczona jest zabudowa, nie ma zakazu budowy garaży blaszanych.

A ponieważ pozwolenie na budowę wydane przez starostwo musi być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego to pan Witold usłyszał, że „blaszaka” postawić nie będzie mógł.

– Głównym powodem podjęcia takiej decyzji jest zaprzestanie lokalizacji takich obiektów w dbałości o podnoszenie architektonicznego wyrazu przestrzeni miejskiej – odpisuje pytany Rudnicki.

Tymczasem zainteresowanie postawieniem takich budowli nie ustaje. – W ciągu ostatnich dwóch lat wydaliśmy ok. 10 pozwoleń na budowę garaży murowanych – podlicza Niedziałek. – Mniej więcej tyle samo osób chciało w tym czasie stawiać garaże blaszane, ale musieliśmy odmówić.

Zakaz obowiązuje od 6 listopada 2014 roku.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 września 2016 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to na blaszaka potrzebna zgoda???
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2016 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z Rudnickim ja osobiście miałem "przyjemność". Facet jest ... nie na miejscu. Ja miałem swoje plany na działce a on mi wyjaśnił, że on ma inne wizje i mogę tylko to na co on mi pozwoli.
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***m.pro-arte.pl/aktualnosci/3600/garaz-budynkiem-gospodarczym-jak-zglosic-.xhtml
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***s://ogrodolandia.pl/procedura-budowy-altan-wiat-garazy
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
******podatekodnieruchomosci.pl/artykul,6211,podatek-od-nieruchomosci-za-blaszane-garaze.html
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!