piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Zainwestowali w odbudowę dworku. Ale księdzu nie w smak restauracja i pensjonat

Dodano: 5 sierpnia 2017, 20:14

– Jedna z ekip pracuje w środku, druga miała lada moment rozpocząć prace przy elewacji zewnętrznej – opowiada Magdalena Czelej, właścicielka nieruchomości. – Nie wiemy jednak, czy te prace ruszą, bo ksiądz rektor wystąpił o cofnięcie pozwolenia na budowę<br />
– Jedna z ekip pracuje w środku, druga miała lada moment rozpocząć prace przy elewacji zewnętrznej – opowiada Magdalena Czelej, właścicielka nieruchomości. – Nie wiemy jednak, czy te prace ruszą, bo ksiądz rektor wystąpił o cofnięcie pozwolenia na budowę
(fot. Magdalena Czelej)

Przygotowania do kosztownej inwestycji trwały latami. W końcu udało się uzyskać wszelkie potrzebne zgody i unijne dofinansowanie. W XVI-wiecznym Dworku Modrzewiowym ma powstać pensjonat i restauracja. Te plany torpeduje ksiądz z pobliskiego kościoła. – To dla nas dramat – załamują ręce inwestorzy. – Włożyliśmy w to wiele serca i pieniędzy

Drewniany Dworek Modrzewiowy przy ul. Narutowicza w Kraśniku od 1996 r. należy do rodziny Czelejów. W 2006 r. chcieli przekazać go nieodpłatnie miastu lub Muzeum Wsi Lubelskiej. Nikt jednak nie był taką darowizną zainteresowany. Zabytek powoli popadał w ruinę, aż w końcu zapadła decyzja o otworzeniu w tym miejscu restauracji i pensjonatu.

Prace projektowe zajęły cztery lata. Pozwolenie na przebudowę wydane zostało w 2013 r. Z rozpoczęciem prac właściciele czekali aż dostaną unijne dofinansowanie. Ponieważ budynek niszczał w 2015 r. konserwator zabytków nakazał jego rozebranie i odtworzenie.

– Zgodnie z decyzją konserwatora zabezpieczyliśmy materiały i rozpoczęliśmy odbudowę dworku. W tej chwili budynek jest już przykryty dachem, wstawione są okna. Jedna z ekip prowadzi prace w środku, druga miała lada moment ruszyć z elewacją zewnętrzną – opowiada Magdalena Czelej, właścicielka nieruchomości. – Nie wiemy jednak, czy te prace ruszą, bo ksiądz rektor wystąpił o cofnięcie pozwolenia na budowę.

Kościół św. Ducha sąsiaduje z Dworkiem Modrzewiowym przez drogę. W linii prostej do kościoła jest ok. 50 m. Bliżej stoi plebania.

– Kiedy stawialiśmy rusztowania ksiądz robił zdjęcia dokumentując, że nie mogła przejechać śmieciarka – opowiada Czelej. – W tej chwili odległość między dworkiem, a plebanią jest dokładnie taka sama jak była przez dziesiątki lat. Nie zmniejszyliśmy jej nawet o centymetr. Ksiądz uważa jednak, że droga jest zbyt wąska i chce nas zmusić do rozbiórki postawionego już budynku. Zainwestowaliśmy w to miejsce dużo serca i pieniędzy. Jest nam bardzo przykro, że ksiądz torpeduje nasze zamierzenia.

Wniosek parafii u wojewody

Ksiądz na ten temat rozmawiać nie chce. – Przekazałem sprawę do prawnika i to on będzie podejmował działania administracyjne z tym związane – ucina.

Bardziej rozmowni są urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku. – Za naszym pośrednictwem do wojewody lubelskiego wpłynął wniosek parafii p.w. WNMP w Kraśniku w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę i wstrzymania wykonania tej decyzji – przyznaje Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy Starostwa.

Jak tłumaczy, spór między inwestorem i parafią dotyczy niezgodnych ze stanem faktycznym zapisów w projekcie budowlanym. Ksiądz uważa, że droga oddzielająca budynki jest w rzeczywistości węższa niż odnotowano to w złożonej w urzędzie dokumentacji (3 metry). To, która strona ma rację, rozstrzygnie wojewoda.

"Stoi w tym samym miejscu"

Parafia, jako sąsiad, inwestycji była w 2013 r. informowana o zamierzonych pracach. Nie miała wtedy żadnych zastrzeżeń. Te pojawiły się dopiero teraz.

– Poprzedniemu księdzu budowa nie przeszkadzała, ale ksiądz się zmienił i nowy rektor poszedł z dworkiem na wojnę – komentuje jedna z mieszkanek Kraśnika. – Nikt nie wie, czy ma rację, czy nie, bo nikt z parafian drogi nie mierzył. Wiemy tylko, że odbudowany dworek stoi dokładnie w tym miejscu, w którym stał. Nowi właściciele nic nie zmienili. Księdzu chyba nie przeszkadza sam budynek, tylko to, że ma być w nim restauracja. Pewnie nie chce głośnych zabaw przy plebani.

QUIZ

Jak dobrze znasz turystyczne zakątki województwa lubelskiego?

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(156) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 listopada 2017 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Całe życie dupy lizali plebanom a tu nagle jeden normalny co nie bierze i zaczynają się problemy
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2017 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Artykuł skrajnie manipulacyjny. Po co piszecie o dworku skoro go NIE MA! To jest nowa inwestycja, całkowicie i jak się można domyślać będzie to knajpa stojąca w sprzeczności z przepisami zachowania min. 100 metrów sprzedaży alkoholu od miejsc kultu. Po drugie - nawet z tego zdjęcia widać że z rekonstrukcją to nie ma on wiele wspólnego poza bryłą. Brak zachowania zasad budowy. Nawet nie chcę myśleć co będzie z zachowanie funkcji wnętrza!
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Czelej mocno mija się z prawdą. " W tej chwili odległość między dworkiem, a plebanią jest dokładnie taka sama jak była przez dziesiątki lat. Nie zmniejszyliśmy jej nawet o centymetr" . Podobno jest to 90 cm, a ma jeszcze dworek być ocieplany styropianem + elewacja z drewna + ogrodzenie !
Rozwiń
xyz
xyz (16 sierpnia 2017 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co do pozwolenia poprzedniego rektora "Małego Kościółka", Ksiądz W., króry wreszcie został przeniesiony to też pewnie nieźle wziął, aby ta budowa dworku miała miejsce. ON to lubił brać, za wszystko..... I NIC nie zrobił w Kościółku, o przepraszam tylko krzyż odnowił :) A ten nowy Rektor ile już wypracował. Brawo, brawo, brawo dla Nowego Księdza. Aż miło patrzeć jak wszystko się rozwija uczciwą pracą. Tak jak mój poprzednik: "Szacun dla Księdza!!!!"
Rozwiń
Gość
Gość (16 sierpnia 2017 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Działka w centrum miasta sprzedana za bezcen, pod warunkiem opieki nad zabytkiem.......... Doprowadzono dworek do ruiny, aby wybudować nowy. Ale mało tego wybudowano go z ewidentnym naruszeniem kilku przepisów prawa budowlanego......, a nasz nadzór budowlany tego nie zauważył ? Szacun dla księdza.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (156)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!