środa, 21 marca 2018 r.

Kraśnik

Żołnierze Wyklęci czy rzeźby papieża w parku? Radny PiS proponuje, burmistrz odpowiada

Dodano: 6 kwietnia 2016, 17:13

Najpierw w papieskim parku w Kraśniku miały stanąć drewniane rzeźby Jana Pawła II. Teraz – popiersia Żołnierzy Wyklętych. Taka jest propozycja radnego miejskiego Mariana Tracza (PiS).

– 28 lutego byłem w Krakowie na odsłonięciu popiersi wielkich partyzantów, bohaterów – „Zapory” (Hieronima Dekutowskiego-red.) i „Lalka” (Józefa Franczaka-red.) – relacjonował podczas ostatniej sesji Rady Miasta radny Marian Tracz (PiS). – Jadąc tam od raz skojarzyłem sobie z naszym parkiem św. Jana Pawła II. Na pewno nie jesteśmy Krakowem, ale w naszym parku odbywają się pewne uroczystości jak chociażby śpiewanie „Barki” czy bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Boję się, żeby to nie zostało zabiegane.

Radny zgłosił wniosek upamiętnienia w Kraśniku żołnierzy podziemiami antykomunistycznego. – Idąc więc za przykładem Krakowa, gdzie w parku im. Henryka Jordana jest bodajże siedem popiersi wielkich Polaków mam wniosek aby i u nas takie popiersia, pomniki stały – apelował radny Tracz.

Radny sugeruje by realizacją zajęli się uczestnicy pleneru w czasie którego postały figury JPII – Żebyśmy śpiewając Rotę widzieli te postaci w formie pomnika. Na naszym cmentarzu też leży jeden Żołnierz Wyklętych o pseudonimie „Wilczek”. Jego też można by upamiętnić – tłumaczył Tracz.

– Uważam, że politykę historyczną realizujemy w Kraśniku w sposób należyty. Przywiązujemy do tego wielką wagę – odpowiadał na wniosek radnego Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. – Opracowaliśmy model obchodzenia Dnia Żołnierza Wyklętego w Kraśniku. Jako jedno z pierwszych miast robimy to w sposób bardzo uroczysty.

Burmistrz Kraśnika propozycję ma jednak nieco inną. – Może przy odtwarzaniu Muzeum 24 Pułku Ułanów życzylibyśmy sobie aby powstała izba pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy tutaj działali. Może przyłączą się do tego środowiska, którym historii leży na sercu. Ale nie da się zrobić wszystkiego od razu. Cierpliwości.

• W parku im. Jana Pawła II miały stanąć rzeźby wykonane dwa lata temu podczas pleneru. 12 rzeźb powstało z lip wyciętych w parku w związku z jego rewitalizacją. Część figur trafiło do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Kraśniku. Jedna miała zostać przewieziona do szkoły w Biłgoraju

Czytaj więcej o: park papieski Kraśnik Kraśnik
Gość
gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 kwietnia 2016 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

.Wychowywał mnie m.in. mój Dziadek (rocznik 1899), który mi wpajał, że po wojnie grasowali bandyci, którzy chodzili po wsiach, mieli przy sobie pistolety (co było wówczas rzadkie), rabowali ubrania - zwłaszcza buty, rabowali koce, odzież grubą tzn. ciepłą, szabrowali zapalniczki do papierosów, niejako przy okazji wyprowadzali kobiety za wieś ... gdzie je gwałcili, mój Dziadek znał ich z widzenia, bo byli w Jego wieku lub podobnym, a dzisiaj widzimy, że to byli ... żołnierze wyklęci. Piszę z małej litery świadomie, bo to jest zwykłą patologia. .

Konkretnie - kto, i gdzie chodził ? Jaka nazwa oddziału, pseudonim dowódcy, komu podporządkowany ? Bo jeśli nie, to serwujesz jako kolejny "bajędę z 1000 i jednej nocy" :) I coś mi się widzi, że twój dziadziuś był tzw. "utrwalaczem władzy ludowej", czyli zwykłym, komunistycznym ścierwem wysługującym się Sowietom w walce Antykomunistycznym Podziemiem Zbrojnym.

Rozwiń
gość
gość (9 kwietnia 2016 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wiem z czego masz doktorat ale umysł jedno kierunkowy skoro ludzi ściganych już w 1944 r a po wojnie wręcz likwidowanych porównujesz  do band zwyczajnych złodziej.


bez doktoratu wiem że wielu z nich to zwykli mordercy i złodzieje.

Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2016 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wyklęci - przeklęci. raz bohaterstwo, raz barbarzyństwo. Dlaczego wpadamy w tym temacie w takie skrajności???

Rozwiń
gawiedz
gawiedz (7 kwietnia 2016 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam dylemat czy do Was pisać... Jestem w połowie pomiędzy 50-60- lat, niech młodzież sobie policzy... Wychowywał mnie m.in. mój Dziadek (rocznik 1899), który mi wpajał, że po wojnie grasowali bandyci, którzy chodzili po wsiach, mieli przy sobie pistolety (co było wówczas rzadkie), rabowali ubrania - zwłaszcza buty, rabowali koce, odzież grubą tzn. ciepłą, szabrowali zapalniczki do papierosów, niejako przy okazji wyprowadzali kobiety za wieś ... gdzie je gwałcili, mój Dziadek znał ich z widzenia, bo byli w Jego wieku lub podobnym, a dzisiaj widzimy, że to byli ... żołnierze wyklęci. Piszę z małej litery świadomie, bo to jest zwykłą patologia. Przed chwilą wróciłem z Ukrainy i widziałem cierpiących ludzi w związku z wojną z Rosją. Proszę, aby w 2016 roku, gdzie organizujemy Światowe Dni Młodzieży, opamiętać się. Nie jestem debilem, mam stopień naukowy doktora nauk humanistycznych i bardzo mnie boli, kiedy promujemy = bandytów, morderców, gwałcicieli, czyli żołnierzy wyklętych, a nie prowadzimy rozsądnego dialogu. Opamiętajmy się, nie promujmy w Polsce dzisiaj czyli w XXI wieku po prostu przestępców, którzy uciekli z domów. Dzisiaj byliby ścigani za gwałty i alimenty, jacy z nich żołnierze wyklęci. Prawdziwych Żołnierzy Wyklętych (świadomie piszę z dużej litery byłoby w Polsce ze dwóch może trzech, inni to są dzisiejsi dewianci, dalej dopowiedzcie sobie sami) Zastanówmy się naprawdę kim był Lalek z okolic Piask... ile kobiet zgwałcił, którym dzisiaj odmawiamy aborcji. Apeluję o rozsądek... można mnie aresztować i spalić jak czarownicę... szkoda pisać, niech różni patologiczni ziobryści i różni patologiczni zielińscy and ułaskawieni bandyci kamińscy aresztują mnie .... piszę o tych tuzach świadomie z małej litery, jak takie prostactwo doszło do stanowisk rządowych, dokąd my zmierzamy. Jeśli opublikują mój wpis, to poczytajcie sobie Arystotelesa, Sokratesa and innych bandziorów z Grecji, to dowiecie się, skąd się wzięła patologia... tzn. demokracja. Już końcowy wniosek: rozwiązać patologiczny ipn, a wszelkie teczki przekazać do archiwum akt nowy, to niebawem zobaczymy, że pracownicy ipn to nowe pokolenie żołnierzy wyklętych...patologia pogania patologię. A;e::: ile kasy nas to kosztuje !!! Ile kasy płacisz Kolego na dewiantów??? Sądzisz, że ci pseudoprcownicy z ipn robią to za darmo??? Zarabiają powyżej 11 tysięcy co miesiąc i Ty na tych darmozjadów płacisz.. gratuluję...

Nie wiem z czego masz doktorat ale umysł jedno kierunkowy skoro ludzi ściganych już w 1944 r a po wojnie wręcz likwidowanych porównujesz  do band zwyczajnych złodziej.

Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2016 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Radnych wybieraliśmy po to by reprezentowali interesy mieszkańców a nie realizowali jakieś swoje chore fobie, właśnie , gdzie człowieku byłeś jak były takie duże podwyżki wody i podatku od nieruchomości? Od tego czy taki pomnik będzie stał czy nie nie zależą koszty utrzymania mojej rodziny. Zajmij się pan ważniejszymi sprawami , mam nadzieję, że już ludzie więcej się na pana nie nabiorą.

panie tracz nie klej pan wody pana propozycje to tylko tani populizm ; popiersia pomniki to tani chwyt największym pomnikiem jest ludzka pamięć; a zresztą co pan wiesz o bohaterach zacznijmy od tego;  weź pan załatw jakies miejsca pracy; rzuc p[omysł na gospodarkę, ekonomie a nie ble ble ble

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!