Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

28 lipca 2017 r.
13:28

10 restauracji na Carnaval Sztukmistrzów. Gdzie warto zjeść?

171 11 A A
Piotr Kwiatosz z restauracji 16 Stołów
Piotr Kwiatosz z restauracji 16 Stołów

Do Lublina przyjechało kilkuset artystów cyrku, kuglarzy i grajków z całego świata. Rozpoczął się Carnaval Sztukmistrzów, który ściąga tysiące turystów z Polski i Europy. Jedni i drudzy chcą dobrze zjeść i poznać regionalną kuchnię. Oto 10 restauracji, które polecamy na festiwal.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak zwykle nasz wybór jest subiektywny, restauracje prezentujemy w porządku alfabetycznym, w każdej polecamy najbardziej charakterystyczne danie, które może zainteresować zagranicznych turystów.

Ąka: Mielone z dzieciństwa

Restauracja ze smakami dzieciństwa. Największe „branie” mają: cielęcina, klopsiki i kotlet mielony z zasmażanymi buraczkami. Sztuka mięsa w sosie chrzanowym podawana z kaszą pęczak i bukietem surówek potrafi rozczulić. Babcine ruskie pierogi faszerowane regionalnym twarogiem z Wąwolnicy podawane z duszoną cebulką i śmietaną są bardzo udane.

A tradycyjnego schabowego marynowanego w mleku i cebuli, podawanego z ziemniakami i zasmażaną włoską kapustą powinien zaliczyć każdy zagraniczny turysta.

Królem potraw jest mielony. Prawdziwy mielony z łopatki, świeży, pachnący, o chrupiącej skórce.

BellEtage: Bouillabaisse

Ryby, oliwa i dobre wino na wakacjach smakują jak nigdy. W dziedzinie ryb pierwsze skrzypce gra Artur Góra, szef kuchni restauracji BellEtage, mieszczącej się w IBB Grand Hotel Lublinianka.
Obowiązkowo należy zamówić zupę Bouillabaisse. Legendarna zupa rybna gotuje się na różnych gatunkach ryb, langustach, krabach i innych owocach morza. Do tego czosnek, pomidory, oliwa, pieprz i szafran. Artur Góra przyrządza także świetnego sandacza z grilla oraz delikatnego łososia na parze z koperkiem. Świeżo, lekko, dietetycznie.

Browar Restauracja Grodzka 15: Żeberka

To królestwo hiszpańskiego szefa kuchni. Miguel Angel Gonzalez Bravo zakochał się w lubelskiej, regionalnej kuchni i gotuje popisowy forszmak. W piecu piecze cebularze z czterema rodzajami cebuli oraz świetną golonkę z młodego prosiaka w sosie z piwa miodowego.

Ale my polecamy rewelacyjne żeberka B-BBQ z frytkami i sałatką z surowych warzyw podawaną w liściach czerwonej kapusty. To najlepsze żeberka w mieście, soczyste, pachnące, w sosie sporządzanym przez Miquela.

Miguel Angel Gonzalez Bravo
Miguel Angel Gonzalez Bravo

Hades Szeroka: festiwal tatarów

Od kilku lat w restauracji Hades Szeroka trwa nieustający festiwal tatarów. To chyba najsłynniejsze danie restauracji. Jest tatar polski, tatar po rosyjsku (żółtko, cebula, nasiona kopru, ogórek kiszony, chrzan), po ukraińsku (żółtko, cebula, nasiona kopru, pomidor kiszony, czosnek niedźwiedzi, papryka), po myśliwsku (z rydzami, borowikami i kurkami, żółtko, cebula).
Ostatnio restauracja wprowadziła dwa tatary wegetariańskie (z pieczonego buraka i z pomidora) i tatara po belgijsku z chrupiącymi frytkami.

Mandragora: wątróbka

Najbardziej intryguje menu szabasowe. Zjecie tu gefilte fisz, żydowski rosół na gęsinie z kreplach i słynny czulent z gęsiną na pęczaku.

Warto też polecić wątróbkę na dwa sposoby. Przepyszną z sosem cebulowym i kartoflami oraz obowiązkowe danie: wątróbkę smażoną z pieczarkami na winie i miodzie.

Ogród. Restauracja Naturalna: golonka

Restauracja mieści się w Hotelu Victoria, szef kuchni Adrian Kubacki z przekonaniem pielęgnuje najlepsze powojenne tradycje kuchni PRL-u. Zjecie tu ciekawe przekąski (na przykład głowizna ze świnki puławskiej) bardzo dobre regionalne zupy (żur borowikowy, zupa z porów), „olbrzymi kotlet schabowy” i pierogi ruskie z okrasą.

My polecamy pieczoną golonkę, podaną na młodej kapuście duszonej z pomidorami, świeżym koprem, czosnkiem i młodymi ziemniakami.

Old Pub: steki

Dorota Otachel, właścicielka i szefowa kuchni gotuje w Old Pubie świetny rosół, robi ukraińskie pielmieni, podaje skwierczące rydze z patelni.

Dziś Old Pub jest też bardzo dobrym miejscem dla miłośników steków, którzy zjedzą tu Rib Eye Stek, Peper Stek, T-Bone Stek.

Perłowa Pijalnia Piwa: kiełbaski z musztardą

Restauracja ma nominację Slow Food Polska i znakomitą regionalną kartę, która pozwala odbyć kulinarną podróż po Lubelszczyźnie. Króluje deska mięs. To schab wędzony, kiełbasa palcówka, cukinia marynowana, słonina solona, pasztet wieprzowy, musztarda, majonez, chleb na zakwasie. Wszystko własnej produkcji. Polecamy też regionalne Hot Dogi: kiełbaska z wieprzowiny rasy puławskiej, musztarda Chmielowa, domowy ketchup. Na drugie kiełbaski: Wieprzowina rasy puławskiej, puree ziemniaczane, kapusta z grochem, olej z pieczonych warzyw, musztarda.

Trzy Romanse: pierogi

Restauracja Trzy Romanse mieści się w Hotelu Wieniawski. Stery kuchni trzyma Piotr Skwarek, jeden z najzdolniejszych kucharzy po prawej stronie Wisły. Wybitne przekąski (na przykład grasica), bardzo esencjonalne zupy (biało zielony chłodnik z ogórka, burak, jajko, ogórkowa granita, rzodkiewka, zioła, ziemniaki z masłem) oraz wybitne drugie dania (co za kaczka: pierś z kaczki, udko z kaczki, szpinak, kapusta włoska, młoda marchew, vinaigrette z malin).
My polecamy turystom zagranicznym mistrzowskie pierogi. Pierogi nadziewane kaczką, masło pomarańczowe z szałwią albo „pierogi ruskie, skwarki, śmietana”.

16 stołów: zupa z jagnięciną

W autorskiej restauracji Piotra Kwiatosza królują świeże, sezonowe i lokalne produkty. Szef odwołuje się do regionalnych receptur, jego oczkiem w głowie są gęsi, jagnięcina i ryby z regionu.

Zjecie tu świetne sałaty ( na przykład z marynowaną gęsią, wędzonym twarogiem, kalarepką, cukinią oraz sosem z borówką), zupy (szczególnie polecamy zupę grzybową z jagnięciną lubelską serwowaną z uszkami nadziewanymi pomidorami i pieczoną papryką oraz pesto szczypiorkowym) i ciekawie skomponowane drugie dania. Polecamy pstrąga z patelni z ziemniaczanym kotletem, kapustą na maśle z jałowcem, marynowanym koprem włoskim oraz sosem z pieczonej papryki.

Carnaval Sztukmistrzów 2017: Dzień pierwszy

Carnaval Sztukmistrzów

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Anonimowy kelner Lubelski / 30 lipca 2017 o 01:21
Pan Waldemar z całym szacunkiem poleca tylko te lokale które dają mu za darmo zjeść lub napić się no i ewentualnie wspomagają eventy współorganizowane przez niego oczywiście za darmo, więc tą listę oprócz kilku faktycznie dobrych propozycji jak beletage lub 16 stołów , pominiętych zostało sporo restauracji które jak można się domyślić odprawiły pana Sulisza z kwitkiem ;)
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 07:51
AMBARAS boczna Lubartowskiej - pyszne zupy jak ktoś lubi :)
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 07:47
Poza restauracjątrzy romanse nie ma tu nic fajnego. Ich karta bije na głowę pozostałe tu. Chociaż brak opcji wege
Avatar
Marian / 28 lipca 2017 o 23:00
W ten weekend na pewno nic w centrum! Wszyscy idą na ilość podczas takich imprez. Dziękuję nie skorzystam.
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 17:24
Miejsc gdzie można fajnie i świeżo zjeść niestety tu nie ma. Można powiedzieć: dobrze wiedzieć gdzie się nie wybierać. Dziekujemy:)
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 17:06
Reklamują, znaczy ... iść gdzie indziej. :) A poza tym to niech tam chadzają turyści i kuglarze, którzy zjechali na "carnaval". Lubelacy maja to na co dzień. I jedzą tam gdzie chcą.
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 15:51
Waldek kończ waść! Kiedy ludzie z UM w końcu zrozumieją i darmozjada odsuną??? Brudny t-shirt na spotkaniach z delegacjami! Jak Wam nie wstyd?!
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 14:50
Kiepski ten ranking.... bardzo kiepski....
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 14:32
Czyli już wiem, które w szczególności omijać.
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 14:30
Święty Michał i forszmak!!!! Pycha! Świeżo pieczony chlebek i własnej roboty cebularzyki- jeszcze ciepłe! Polecam
Avatar
Anonimowy kelner Lubelski / 30 lipca 2017 o 01:21
Pan Waldemar z całym szacunkiem poleca tylko te lokale które dają mu za darmo zjeść lub napić się no i ewentualnie wspomagają eventy współorganizowane przez niego oczywiście za darmo, więc tą listę oprócz kilku faktycznie dobrych propozycji jak beletage lub 16 stołów , pominiętych zostało sporo restauracji które jak można się domyślić odprawiły pana Sulisza z kwitkiem ;)
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 07:51
AMBARAS boczna Lubartowskiej - pyszne zupy jak ktoś lubi :)
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 07:47
Poza restauracjątrzy romanse nie ma tu nic fajnego. Ich karta bije na głowę pozostałe tu. Chociaż brak opcji wege
Avatar
Marian / 28 lipca 2017 o 23:00
W ten weekend na pewno nic w centrum! Wszyscy idą na ilość podczas takich imprez. Dziękuję nie skorzystam.
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 17:24
Miejsc gdzie można fajnie i świeżo zjeść niestety tu nie ma. Można powiedzieć: dobrze wiedzieć gdzie się nie wybierać. Dziekujemy:)
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 17:06
Reklamują, znaczy ... iść gdzie indziej. :) A poza tym to niech tam chadzają turyści i kuglarze, którzy zjechali na "carnaval". Lubelacy maja to na co dzień. I jedzą tam gdzie chcą.
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 15:51
Waldek kończ waść! Kiedy ludzie z UM w końcu zrozumieją i darmozjada odsuną??? Brudny t-shirt na spotkaniach z delegacjami! Jak Wam nie wstyd?!
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 14:50
Kiepski ten ranking.... bardzo kiepski....
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 14:32
Czyli już wiem, które w szczególności omijać.
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 14:30
Święty Michał i forszmak!!!! Pycha! Świeżo pieczony chlebek i własnej roboty cebularzyki- jeszcze ciepłe! Polecam
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie "Dziki" konczą sezon przegraną z liderem

Lubelskie "Dziki" konczą sezon przegraną z liderem 1 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin w ostatnim meczu w tym sezonie przegrali z liderem tabeli KS Acaną Orzeł-Jelcz Laskowice 0:5. „Dziki” zakończyły sezon na ósmym miejscu, a zespół z Laskowic może cieszyć się z awansu do Ekstraklasy

Student KUL będzie reprezentował Polskę na najstarszym męskim konkursie piękności [zdjęcia]
galeria

Student KUL będzie reprezentował Polskę na najstarszym męskim konkursie piękności [zdjęcia] 19 0

Ma 186 cm wzrostu, studiował prawo kanoniczne, jest modelem i pasjonatem motoryzacji. 26-letni Patryk Tomaszewski, student KUL będzie reprezentował Polskę na Manhunt International, najstarszym międzynarodowym męskim konkursie piękności.

Czy zdasz egzamin teoretyczny na operatora drona? QUIZ

Czy zdasz egzamin teoretyczny na operatora drona? QUIZ 3 0

Drony stały się bardzo popularnym prezentem. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że loty tymi statkami powietrznymi podlegają prawu. Sprawdź, czy zdał(a)byś egzamin teoretyczny na operatora drona

Będą odcięci od wjazdu na ekspresówkę. Mieszkańcy chcą zmian w projekcie S12

Będą odcięci od wjazdu na ekspresówkę. Mieszkańcy chcą zmian w projekcie S12 4 2

Trwają konsultacje w sprawie projektowanej drogi ekspresowej S12 w kierunku Radomia. Najwięcej obaw wzbudza planowane zamknięcie możliwości wjazdu na drogę ekspresową pomiędzy Zarzeczem i Anielinem.

Varsovia Warszawa – AZS UMCS Lublin 29:23. Nie podjęły walki

Varsovia Warszawa – AZS UMCS Lublin 29:23. Nie podjęły walki 1 0

I liga piłkarek ręcznych AZS UMCS Lublin przegrał 23:29 z UKS Varsovia Warszawa. Do zakończenia sezonu pozostał już tylko jeden mecz

Dwie organizacje pomagają zwierzętom. Awantura o transparentność

Dwie organizacje pomagają zwierzętom. Awantura o transparentność 1 2

W Puławach nie brakuje miłośników zwierząt. Ci z „Przyjaznej Łapy” przez ostatnie miesiące obserwowali działalność nowego podmiotu „Uszy do góry”. We wtorek zarzucili jego założycielom prowadzenie zbiórek bez rejestracji w KRS. Dzień później wpis się pojawił.

Pojechał tylko na zakupy i zaginął. Gdzie jest Jarek? Rodzina szuka wszędzie
Udostępnij

Pojechał tylko na zakupy i zaginął. Gdzie jest Jarek? Rodzina szuka wszędzie 69 0

Przeczesują okolice, sprawdzają zapisy kamer monitoringu, rozwieszają zdjęcia. Rodzina, przyjaciele i mundurowi szukają 23-latka z gminy Końskowola. Jarek Kowalik w piątek wyjechał z domu i zniknął. Jego ojciec sprawdza każdy trop.

Spotkanie z książką dla dzieci w Pracowniach Kultury Tatary
24 kwietnia 2018, 18:00

Spotkanie z książką dla dzieci w Pracowniach Kultury Tatary 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Pracownie Kultury Tatary (ul. Hutnicza 28a) zapraszają na spotkanie z książką dla dzieci. Wydarzenie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 18.

Wielkie porządki na Starym Mieście w Zamościu. Co musi zniknąć?
galeria

Wielkie porządki na Starym Mieście w Zamościu. Co musi zniknąć? 1 4

27 kwietnia jest datą ostateczną do usunięcia wszelakich koziołków, potykaczy, sztalug z zamojskiej zabudowy staromiejskiej stanowiącej własność miasta Zamość.

AZS AGH Kraków – AZS UMCS Lublin 70:63

AZS AGH Kraków – AZS UMCS Lublin 70:63 1 0

AZS UMCS Lublin przegrał pierwszy mecz ćwierćfinałowy i znacznie oddalił się od awansu na pierwszy front. O wyniku zadecydowała przede wszystkim fatalna pierwsza kwarta

Lublin: 15 nowych policjantów złożyło ślubowanie [zdjęcia]
galeria
film

Lublin: 15 nowych policjantów złożyło ślubowanie [zdjęcia] 23 1

15 nowo przyjętych policjantów złożyło w poniedziałek ślubowanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Miasto zapłaci prywatnym przedszkolom przy ul. Gęsiej i na Rudniku

Miasto zapłaci prywatnym przedszkolom przy ul. Gęsiej i na Rudniku 0 0

Ratusz zapłaci prywatnym przedszkolom za to, żeby przyjmowały dzieci na takich samych zasadach, co placówki prowadzone przez miasto.

W domu wybuchł pożar. Strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny

W domu wybuchł pożar. Strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny 0 0

58-latek zginął w pożarze domu w miejscowości Stężyca (pow. rycki).

Wystawa "Disorder" w DDK Czechów

Wystawa "Disorder" w DDK Czechów 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Czechów zaprasza na wernisaż wystawy Disorder Katarzyny Weremko, który odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18:30.

Pracujesz za granicą? Rozlicz się z Urzędem Skarbowym

Pracujesz za granicą? Rozlicz się z Urzędem Skarbowym 0 0

Polacy, którzy wyjeżdżają za granicę do prac sezonowych, muszą pamiętać o rozliczeniu dochodów z tego tytułu przed polskim fiskusem. Dotyczy to też dochodów z wynajmu nieruchomości za granicą czy sprzedaży akcji. Przy takim rozliczeniu podatnik musi koniecznie zweryfikować umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!