Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

30 kwietnia 2014 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Suchyni (przepisy)

0 0 A A

Wszystkiego mogłem się spodziewać. Z wyjątkiem tego, że na kulinarnej mapie województwa lubelskiego spotkam najprawdziwszą, podlaską kiszkę ziemniaczaną. Przysmak kultowy, jeszcze lepszy od sławnej babki ziemniaczanej z Supraśla czy Kruszynian

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kolejny przystanek warsztatów "Zasmakuj w Tradycji” odbył się w Suchyni koło Kraśnika. Przypomnijmy, że spotkania odbywają się w ramach projektu trzech Lokalnych Grup Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Chodzi o zwrócenie uwagi na tradycyjne i lokalne produkty, odkrywanie zapomnianych smaków i pokazywanie ciekawych miejsc. Z Podlasia przez Chicago do Lublina Kiszka ziemniaczana to niezwykle prosta potrawa. Wzorzec możecie w czerwcu zobaczyć w Supraślu pod Białymstokiem, gdzie odbywają się bardzo poważne Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej. Zresztą do wyrobu kiszki czy babki używa się tego samego nadzienia. Babka nazywa się tam kartoflakiem, kuglem (dziedzictwo kuchni żydowskiej) a nawet rejbakiem czy bugajem. O ile na dotychczasowych warsztatach na Lubelszczyźnie babkę ziemniaczaną można było spotkać i od podlaskiej nie była gorsza, to ziemniaczaną kiszkę zobaczyłem i jadłem po raz pierwszy. - Historia jest prosta. Mój mąż pochodzi spod Białegostoku. Jak się pobraliśmy, to jadł te nasze lubelskie dania i jadł. W końcu poprosił: A może zrobisz mi to, co zawsze robiła moja mama. Jak ja za tym tęsknię - opowiada Dorota Panasiewicz. Kiedy zapytała, za czym tak tęskni odparł: To prawie jak pieczona kiełbasa, tylko w środku są ziemniaki z boczkiem i cebulą. - Zrobiłam raz i drugi, posmakowało. Potem wyjechałam do Chicago. Tam piekłam kiszkę, babkę i nasze pirogi gryczane. Od roku Dorota Panasiewicz znów jest w Polsce i znów sąsiadki z Suchyni, znajomi z Kraśnika i Lublina zajadają się kiszką. - Do przepisu poniżej dodajmy kilka sekretów, bez których danie się nie uda. Pamiętajmy o napełnianiu kiszki maksimum w 2/3 objętości i nakłuciu jej widelcem, nie będzie pękać podczas pieczenia. W połowie pieczenia musimy ją na blasze odwrócić, aby zarumieniła się z obu stron.
Przekaż tradycję Na warsztatach swoje potrawy prezentowała Maria Zuba z córką Eweliną. Kiedy tylko spróbowałem ich wędlin, przypomniał mi się jeden smak, którego nie potrafię zapomnieć. Na Europejskim Festiwalu Smaku warsztaty wyrobu wędlin poprowadził Marian Zuba. Zbieżność nazwisk? Tak. - Tak, to ten smak. Ale Mariana, mojego męża już nie ma z nami - mówi smutno Maria Zuba. Matka i córka pokazały klasę. - Razem robiliśmy wędliny, razem wędziliśmy, pamiętałyśmy receptury, postanowiłyśmy kontynuować tradycję ojca - mówi Ewelina Zuba. Poza wędlinami panie zaprezentowały fantastycznego karpia faszerowanego w galarecie. Składniki: karp świeży, marchewka, bułka, mleko, jajka, cebula, masło, zielona pietruszka, pieprz i sól. Wykonanie: z karpia zdejmujemy skórę, mięso odfiletowujemy, kręcimy przez maszynkę z bułką namoczoną w mleku i uduszoną cebulą na maśle. Dodajemy pozostałe składniki, dobrze wyrabiamy farsz i nadziewamy skórę ryby. Okręcamy gazą, sznurujemy i parzymy w bulionie około jednej godziny. Studzimy, wykładamy na półmisku i zalewamy galaretą. Chleb ze smalcem Na koniec dwa przepisy od Ewy Daśko, na chleb domowy i smalec do niego. Składniki na chleb: 1 kg mąki pszennej, ½ kg mąki ziemniaczanej, 5 szklanek ciepłej wody, 2 łyżeczki cukru, 5 łyżeczek soli, 2 łyżki oleju, dowolne ziarna (np. słonecznik, dynia, siemię lniane), zakwas. Wykonanie: wszystkie składniki wyrabiamy razem i przekładamy do foremek uprzednio wysmarowanych olejem. Odstawiamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin; aż wyrośnie. Pieczemy ok. 1 godzinę w temp 180°C. Przed upieczeniem możemy posmarować białkiem jajka i posypać makiem. Składniki na smalec: ½ kg mięsa wieprzowego mielonego, 250 g smalcu, 2 cebule, 4-5 ząbków czosnku, ½ kwaśnego jabłka, sól, pieprz. Mięso podsmażamy na smalcu, dodajemy drobno pokrojoną cebulkę i smażymy. Następnie dodajemy jabłko starte na tarce, na koniec czosnek przeciśnięty. Doprawiamy do smaku. Co warto zobaczyć? Zasmakuj w Tradycji to także odkrywanie ciekawych miejsc. Gmina Kraśnik również posiada perełki, które w trakcie zbliżającego się weekendu majowego koniecznie należy odwiedzić. - W Spławach Drugich koło Kraśnika funkcjonuje Izba Tradycji Cegielnianej. Wśród kilkuset eksponatów są cegły z całego świata, zdjęcia i artykuły prasowe. Tradycje kraśnickiej cegły sięgają średniowiecza a okolice Kraśnika są określane krajowym zagłębiem cegły. Dla osób kochających rowery polecam szlak rowerowy Kraśnik-Lwów gdzie na wyróżnienie zasługuje kaplica p.w. Św. Trójcy w Stróży Kolonia stanowiąca cenny przykład architektury sakralnej, późnobarokowej z 2 połowy XVIII w. o rzadkim w Polsce założeniu na planie trójkąta - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium