Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

19 lipca 2006 r.
15:43
Edytuj ten wpis

Najsłynniejsze dania Lubelszczyzny

0 0 A A

Forszmak? Co to takiego? Słynnej potrawy, podawanej w koszyczkach z ciasta w lubelskiej restauracji "Europa” jeszcze w latach sześćdziesiątych - nie znają smakosze w Polsce. Podobnie jak piroga biłgorajskiego, przaśniaka trawnickiego, żydowskich klusek. Oto dziesięć najciekawszych dań z naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Forszmak

Potrawa z siekanych śledzi, ziemniaków, masła i jaj - podawana jako przystawka - czytamy w słowniku języka polskiego. Podawany w Finlandii, Niemczech i Rosji. Oraz na Lubelszczyźnie. Ta potrawa nadaje się po wódce przed zupą - pisze Lucyna Ćwierciakiewiczowa, autorka kultowej książki kucharskiej "365 obiadów”.
Forszmak lubelski to arcydzieło kulinarnej sztuki. Po mistrzowsku przyrządzał go Kazimierz Mirosław - jeden z najsłynniejszych kucharzy Lublina. Podstawą był specjalny koszyczek z ciasta. Należało spłaszczyć chochlę od spodu, włożyć ją do gorącego oleju, następnie do miski z naleśnikowym ciastem i znów do oleju.

Piaseckie flaki

Słynęły na całą Polskę. - Do GS-owskiej restauracji "Rarytas” zjeżdżała się cała Polska. O flakach z Piask pisano piosenki - mówi regionalista Lucjan Świetlicki. Dziś chlubną tradycję kontynuuje Eliza Kunc w "Dworku U Elizy” - obowiązkowo dodając do potrawy cielęcinę.

Golonka Grześkowiaka

To równie słynne danie z Lubelszczyzny. A wszystko przez Kazimierza Grześkowiaka - ojca lubelskich bardów, kucharza nad kucharzy - który zawsze twierdził, że chłop golonce nie przepuści. Tajemnica potrawy kryje się w okrytej tajemnicą recepturze na zalewę - w której peklowano mięso. Tego cuda spróbujecie w "Hadesie” - gdzie Grześkowiak osobiście ją przyrządzał.

Piróg biłgorajski

Tak, jak górale mają oscypka, my mamy piróg biłgorajski. Niezrównany placek z kaszy gryczanej, ziemniaków, sera. Wyrabiany i pieczony na kilka sposobów. Doskonały na ciepło ze skwarkami i na zimno - z kwaśną śmietaną.
Najlepszy robią gospodynie ze wsi pod Biłgorajem, zjecie go w Karczmie Roztocze w Obszy, kupicie w piekarni Tadeusza Pęzioła w Lublinie. Który piecze także - zdaniem Roberta Makłowicza - najlepszy chleb na Lubelszczyźnie.

Przaśniak trawnicki

Konkurencja dla piroga. Przaśniaka od niepamiętnych czasów wypiekają gospodynie w Trawnikach. To rodzaj pikantnego ciasta na skwarkach - znakomitego na zimno i na gorąco. Trawniczanki tak pilnie strzegą receptury przaśniaka - że możecie go spróbować tylko tam. Podobnie jak żydowskich klusek - przedziwnych pierogów z ciasta ziemniaczanego z farszem z tartych ziemniaków. - Po prostu rewelacja - mówi Makłowicz.

Dziczyzna z Pułankowic

Czyli to, co jadali polscy królowie. Według receptur nadwornych kucharzy. Od comberka z zająca, przez szlachetną pieczeń z sarny i pieczeń z dzikiej kaczki - po pieczeń żubra.

Pymchy z Dołhobrodów

Twórcze rozwiniecie idei pierogów z kaszą gryczaną. Ciasto robi się z ziemniaków i mąki. Farsz z pieczonej kaszy gryczanej, słoniny i boczku. Większe od pierogów - piecze się w piecu. Przepis ma 150 lat.

Sękacz podlaski

Kształtem przypomina jodełkę, której igły wyglądają jak krople. Piecze się go polewając ciastem walec obracany nad ogniskiem. Sękacz z Lubelszczyzny często gościł w Watykanie, bo lubił go Jan Paweł II. Możecie spróbować go w Zazulinie.

Papieski piernik

Piecze go w Lublinie Maria Wal, emerytowana szefowa kuchni rektoratu KUL. Przez wiele lat piekła go Karolowi Wojtyle, gdy pracował w Lublinie.

Żurawinówka bilgorajska

Najsłynniejsza nalewka na Lubelszczyźnie. Rozsławiona dzięki Turniejom Nalewek, organizowanych przez Kresową Akademią Smaku. Hit – równy śliwowicy łąckiej.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium