Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

30 grudnia 2011 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Sylwester od kuchni. Potrawy, przepisy

0 1 A A
Andrzej Malinowski - jeden z najlepszych kucharzy na Lubelszczyźnie poleca na noworoczny obiad pierś
Andrzej Malinowski - jeden z najlepszych kucharzy na Lubelszczyźnie poleca na noworoczny obiad pierś

Bez względu na to, czy sylwestra spędzisz w domu, czy pójdziesz do znajomych, coś trzeba przygotować. W tym drugim przypadku sympatyczna przekąska wręczona gospodarzom sylwestrowego przyjęcia będzie mile widziana. Na noworoczny obiad przyda się orzeźwiająca kwaśnica. Albo ostra soljanka, która leczy kaca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dobrym pomysłem będą kanapki przygotowane na bazie pumpernikla. Możemy posmarować je pastą z twarożku i papryki, twarożku i śledzia bądź wędzonej makreli. Na pumperniklu posmarowanym masłem możecie ułożyć kawałki sera pleśniowego z oliwką, wędzoną szynkę czy bekon.

Nie ma jak koreczki

Na wykałaczkę nabijacie kawałki wędliny, sera żółtego i dodatki: marynowaną paprykę, oliwki, korniszony i marynowane grzybki. Na wykałaczce mogą znaleźć się też śliwki w occie; które orzeźwiają o każdej porze.

Sylwestrowe przyjęcia to pole do popisu na kolorowe ruloniki. Najlepiej do tego celu nadają się plastry wędzonej szynki. Najpierw trzeba je posmarować twarożkiem (modny jest kozi) lub miękkim serem pleśniowym. Następnie ułożyć szparagi z puszki. I zawinąć. Ruloniki możemy przewiązać szczypiorkiem.

Jeśli sylwester ma być wykwintny, przyda się deska serów pleśniowych. Kupujemy kilka rodzajów serów i podajemy je z winogronami. Przyda się też kilka gatunków chipsów, pikantny sos jogurtowy i różne orzeszki. Do deski serów polecam deskę faszerowanych oliwek.

Ostro, ostro

Na sylwestrowym bufecie nie może zabraknąć dużego wyboru ostrych pikli oraz marynowanych grzybków w octowej zalewie. – Te wszystkie ostre rzeczy, w tym moje ulubione śliwki w occie możemy zawijać w cienkie plastry wędzonego boczku, szynki, wędzonej słoniny oraz podłużne plastry marynowanych ogórków – mówi Elżbieta Cwalina z restauracji "Hades-Szeroka”.

Bardzo dobrym pomysłem jest tatar. – Może być ze śledzia, może być z wołowiny, może być z wędzonego łososia. Ważne, żeby było dużo ostrych dodatków, w tym pikantnej czerwonej papryki – dodaje Elżbieta Cwalina.

Niemcy mają na przekąski żartobliwą nazwę: bawimordki. Chodzi o to, żeby były smaczne, lekkie, takie na jeden kęs. Najprostsze są sałatki. Porcje sałatki możemy nałożyć na łódeczki powstałe z liści cykorii, wydrążonych ogórków, cukinii czy pomidorów.

Jeśli chodzi o wędliny, to modne są w tym roku deski z ostrymi kiełbasami. Od salami, przez węgierską kiełbasę paprykową po hiszpańskie chorizo. – Polecam pierś z kaczki na zimni. Trzeba ją upiec, wystudzić, pokroić w cienkie plastry i ułożyć na rucoli skropionej balsamicznym octem – mówi Andrzej Malinowski ze Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników w Lublinie.

Na gorąco

Barszcz czerwony z pasztecikiem to żelazny punkt sylwestrowego menu. W filiżankach można podać czysty rosół. Jeśli dodacie do bulionu surowe żółtko i szybko wymieszacie, rosół będzie miał zdolności wzmacniające. Taki bulion podawano przed wojną w "Europie”.

Dobrym rozwiązaniem jest zupa cebulowa, forszmak i zupa gulaszowa. – Mają być ostre i posilne, dać dużo energii na zabawę do rana – mówi Elżbieta Cwalina.

A co z gorącym daniem? Najprościej zrobić schab z szynką i serem żółtym. Na patelni obsmażamy plastry schabu, odwracamy na drugą stronę, na każdym kawałku kładziemy plaster wędzonej szynki i kawałek sera żółtego. Zapiekamy po przykryciem, podajemy z opiekanymi ziemniakami i sałatką z kiszonych ogórków.

Co po sylwestrze?

Zależy, kto jak balował. – Na pierwsze danie przyda się ostra i kwaśna zupa, która złagodzi skutki sylwestrowej zabawy – śmieje się Elżbieta Cwalina.

Tradycja to na Lubelszczyźnie klasyczny żurek, kwaśnica na żeberku podlana sokiem z kiszonej kapusty oraz soljanka. Ta ostatnia to mocna zupa z kilku rodzajów mięsa gotowana na kawasie spod ogórków z dużą ilością smażonych na maśle kiszonych ogórków.

Na drugie danie polecam rewelacyjny karczek pieczony. Przepis dostałem od jednego z czytelników naszej gazety, mięso rozpływa się w ustach, karczek jest bardzo soczysty. Karczek kroimy w plastry, ale nie do końca. Każdy kawałek posypujemy solą i pieprzem, układamy na folii, przetykamy masłem, składamy jak harmonię, zawijamy i pieczemy w prodiżu przez 2 godziny. Podajemy z ziemniakami pieczonymi z kminkiem oraz marynowanymi grzybkami w occie.

– Noworoczny obiad powinien być uroczysty i odróżniać się od niedzielnego obiadu. W końcu zaczynamy nowy rok i warto zacząć go z klasą. Niezmiennie polecam wszystkim znajomym piersi z kaczki. To delikatne, bardzo aromatyczne mięso, do którego pasują winne, owocowe sosy – mówi Andrzej Malinowski.

Pozostałe informacje

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi
NASZ PATRONAT

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi

Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”.

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Podłość ludzka nie zna granic- denerwują się strażacy z Komarówki Podlaskiej. Ktoś ukradł im elektrośmieci, które były zbierane przed remizą.

Na UMCS poturlali kule
FOTO
galeria

Na UMCS poturlali kule

Za nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania.

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe w Lublinie. Na 70 najcenniejszych drzewach miasto zawiesiło 210 pułapek na tego szkodnika.

Jak siedzieć, żeby nie bolało
WIDEO
film

Jak siedzieć, żeby nie bolało

Z Ireneuszem Hałasem, fizjoterapeutą rozmawiamy o prawidłowej postawie ciała, o tym jak unikać urazów podczas siedzenia przy biurku w pracy czy w szkole.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium