Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

1 czerwca 2006 r.
15:34
Edytuj ten wpis

Szparagi zamiast ostryg

0 0 A A

Na nasze stoły trafiają coraz bardziej ekscentryczne warzywa. Jak bulwiasty korzeń Marka Kucmerki, którym zajadał się cesarz Tyberiusz. Czarny korzeń wężymorda silniejszy od żmii. Tępy korzeń salsefii, co smakuje jak ostrygi. I smukłe pędy szparagów, które były przebojem na ekscentrycznych ucztach starożytnych Greków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Cesarz Tyberiusz tak bardzo cenił kucmerka, że pozwolił składać go sobie jako daninę! Dziś Marek Kucmerek rośnie na bagnach, ma korzenie w smaku podobne do selera. I jest od niego silniejszym afrodyzjakiem. Nieśmiało wkracza na stoły polskich smakoszy.

Co innego wężymord

Zwany skorzonerrą. Stosowany w medycynie jako antidotum na jad żmii. Czarne, długie korzonki z upodobaniem jadała królowa Bona. Już można go kupić w sklepach Warszawy, tam też trafił do restauracji. O dziwo, hodują go zapaleńcy w Lublinie. Korzenie skorzonery należy umyć szczotką, obrać, włożyć do wody zakwaszonej octem. Ugotować, odcedzić, włożyć do rondelka, podlać śmietanką, posypać koperkiem.

Salsefia

Jest spokrewniona ze skorzonerrą. Ma grubszy, tępy korzeń i jasną skórkę.
Z salsefią postępuje się podobnie jak ze skorzonerrą. Można ją smażyć, dusić, zapiekać w cieście.
Francuscy kucharze, biegli w przyrządzaniu miłosnych potraw wymyślili, jak upodobnić jej smak do ostryg. Co zrobili?
Najpierw ją ugotowali, następnie roztarli z masłem i mlekiem. Doprawili solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Wyszła znakomita przystawka, która ma wyraźny posmak ostryg.

Ale najlepsze są szparagi

Najwykwintniejsze z warzyw było przebojem na ekscentrycznych ucztach w Grecji. Już wtedy szparagi były silnym afrodyzjakiem. Do Europy sprowadzili je Arabowie z Bliskiego Wschodu. Dziś znamy 20 odmian. W sklepach kupimy szparagi białe o fioletowo niebieskich główkach i szparagi zielone. Właśnie trwa sezon na szparagi. Modę na szparagi podbili amerykańscy lekarze. Wszystko przez zawarty w nich glutation, silny związek działaniu przeciwnowotworowym.

Instrukcja obsługi

Nie są wybredne. Dobrze im w piaszczystej ziemi. Potrafią polubić mróz.
Uprawa szlachetnej rośliny wymaga czujności hodowców. Wypatrują wychylających się z gleby kiełków i przysypują je ziemią. Ponieważ jemy pędy, które w całości rosną pod ziemią.
Wyjątkiem są szparagi zielone, które wypuszcza się na światło.
Naprawdę dobre są tylko szparagi świeżo ścięte. Zawsze należy kupować je rano. Muszą mieć zamknięte główki, jasne, lśniące i gładkie.
Szparagi obieramy ostrym nożykiem. Z góry w dół. Zaczynamy poniżej główki. Zdrewniałe, dolne części należy odciąć.
Jeśli nie możemy ich od razu przyrządzić, należy zanurzyć je w wodzie z lodem do wysokości jednej trzeciej pędów.
Przez gotowaniem należy związać je po 10 sztuk, uważając, żeby były jednakowej grubości i wielkości. Woda musi być posolona, można dodać trochę cukru i mleka.
Szparagi muszą być pionowo zanurzone w wodzie. Ale uwaga: musza wystawać główki.
Najprościej gotować je w specjalnych naczyniach z drucianym koszyczkiem.
Najprościej. Ugotowane i polne masełkiem.
– Z Francji przywiozłam przepis na szparagi w sosie musztardowym – mówi Marta Stelmach, właścicielka zajazdu „Marta” w Pułankowicach. Robię sos winegret (oliwa, sok z cytryny, woda, sól, cukier pieprz) i łączę z dobrą francuską musztardą. Potem zostaje maczać szparagi w ostrym sosie i wkładać do buzi.

Pozostałe informacje

Wisła Grupa Azoty Puławy nie dała rady drużynie swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy nie dała rady drużynie swojego byłego trenera

Po dwóch wygranych z rzędu Wisła Grupa Azoty Puławy poniosła drugą z rzędu porażkę. Tym razem podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego ulegli w Grudziądzu tamtejszej Olimpii 0:1 czym mocno utrudnili sobie walkę o utrzymanie

Prawie jak szparagi. Pędy chmielu na talerzu
MAGAZYN

Prawie jak szparagi. Pędy chmielu na talerzu

Są białe, kruche i siedzą pod ziemią. Jets de houblon to wielki przysmak we Francji i Belgii oraz jedno z najdroższych warzyw świata. Sprawdziliśmy, jak smakują młode chmielowe odrosty z Jastkowa.

Taka prędkość to przesada! Pędził po krajówce 200 km/h

Taka prędkość to przesada! Pędził po krajówce 200 km/h

Dobrze, że nikomu nie zrobił krzywdy. Ale wizytę w Polsce 29-latek z Ukrainy na pewno zapamięta na długo. Za swoją ostrą jazdę przez Jeziernię pod Tomaszowem Lubelskim dostał wysoki mandat.

Pocisk w polu. Na szczęście go zneutralizowali

Pocisk w polu. Na szczęście go zneutralizowali

Rolnik, który podczas prac polowych natrafił na niewybuch, zachował się jak należy. Natychmiast zawiadomił służby. Nikomu nic się nie stało.

Samochody wylądowały w polu, 6 osób trafiło do szpitala
galeria

Samochody wylądowały w polu, 6 osób trafiło do szpitala

Bardzo groźnie wyglądał wypadek, do którego dzisiaj rano doszło na skrzyżowaniu dróg w Hubinku w gminie Ulhówek.

Po ścianie jak na skałkach. Wspinanie potrwa do niedzieli
galeria

Po ścianie jak na skałkach. Wspinanie potrwa do niedzieli

Olimpijskie Potyczki - trwa trzecia edycja amatorskich zawodów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży zorganizowane w lubelskim Centrum Sportu Akademos.

Ani chwili wahania. Policjant wskoczył do stawu, żeby ratować tonącą kobietę

Ani chwili wahania. Policjant wskoczył do stawu, żeby ratować tonącą kobietę

To mogło skoczyć się tragicznie, ale finał zdarzenia z wczorajszego popołudnia jest szczęśliwy. Policjant uratował kobietę, która zaczęła się topić w stawie na terenie gminy Dzierzkowice w pow. kraśnickim.

Partyzanckie muzeum powstaje w małej wiosce (zdjęcia z budowy)
galeria

Partyzanckie muzeum powstaje w małej wiosce (zdjęcia z budowy)

Umowa została podpisana wiosną zeszłego roku. Prace na budowie ruszyły szybko. Są już bardzo zaawansowane. Muzeum Partyzantów Polskich powstaje w Osuchach, małej wsi, w gminie Łukowa, w powiecie biłgorajskim.

Janusz Pachla nowym szefem lubelskich drogowców

Janusz Pachla nowym szefem lubelskich drogowców

Paweł Woźniak, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, powołał Janusza Pachlę na stanowisko dyrektora oddziału GDDKiA w Lublinie.

W Dzień Pamięci o Holokauście. Lublinianie pisali listy do Henia
galeria

W Dzień Pamięci o Holokauście. Lublinianie pisali listy do Henia

Henio był małym chłopcem. Mieszkał w Lublinie. Zabili go Niemcy, tylko dlatego, że był Żydem. W piątek, 19 kwietnia, jak co roku, w Lublinie można było napisać do Henia list. Powstało ich wiele.

Nowoczesny sprzęt trafi na SOR. Wydadzą na to miliony

Nowoczesny sprzęt trafi na SOR. Wydadzą na to miliony

O nowoczesny sprzęt medyczny wartości ponad 6,6 mln złotych wzbogaci się szpitalny oddział ratunkowy w Tomaszowie Lubelskim.

Obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej będzie rozbudowana

Obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej będzie rozbudowana

Jedna jezdnia jest, teraz powstanie druga. Wojewoda lubelski dał zielone światło dla rozpoczęcia inwestycji w obrębie drogi S19 na 8-kilometrowym odcinku obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej.

Karol - młody, zdolny informatyk

Karol - młody, zdolny informatyk

Przed nim egzamin ósmoklasisty. Ale tego z części matematycznej zdawać nie musi. Karol Wójtowicz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie zapewnił to sobie sukcesami w konkursach przedmiotowych.

CBA w Bogdance. Chodzi o płatną protekcję

CBA w Bogdance. Chodzi o płatną protekcję

Agenci CBA wkroczyli do siedziby LW Bogdanka. Zabezpieczyli dokumenty i nośniki elektroniczne. Sprawa dotyczy domniemania płatnej protekcji.

Ostrzeżenie IMiGW: Popołudnie może być burzowe. Spadnie grad

Ostrzeżenie IMiGW: Popołudnie może być burzowe. Spadnie grad

Bardzo silny wiatr, deszcz, a nawet grad - takiej pogody można się spodziewać dzisiaj po południu w dwóch powiatach województwa lubelskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla nich ostrzeżenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium