Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

15 kwietnia 2018 r.
15:22

Jazz w klubach i w piwnicach. 10. Lublin Jazz Festiwal

0 1 A A
15 kwietnia 2018 0:00
Fot. materiał organizatora
Fot. materiał organizatora

W niedzielę (22 kwietnia) rozpoczyna się 10. Lublin Jazz Festiwal. To właśnie w Lublinie Bill Evans rozpocznie swoją europejską trasę koncertową

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysł, by na jednym festiwalu prezentować i mainstream, i free jazz, sprawdza się już do dziesięciu lat

- To się rzeczywiście w naszym mieście przyjęło - podkreśla Barbara Luszawska. I wspomina trudne początki Lublin Jazz Festiwalu. - Zaczynaliśmy jako grupa kilku zapaleńców. Każdy z nas słuchał innego jazzu, narady były więc burzliwe.

Plan na kolejną dekadę jest podobny: - Nie zawężać myślenia.

Poza tym jazz powinien łączyć pokolenia. - Zmieniła się ekipa, dołączył Arek i Adam. Ale nasze dyskusje są podobne do tych sprzed dziesięciu lat.

Budżet jest znacznie skromniejszy od innych dużych festiwali. - I dlatego bardzo skrupulatnie układamy nasz program. Nie ma tu żadnych przypadków. Wszystko ma swoją logikę i wysoki poziom artystyczny - tłumaczy Luszawska.

Młodzież i legenda

Na początek eksperyment. Kilkunastu studentów wydziału Jazz i Muzyka Rozrywkowa UMCS zaśpiewa teksty m.in. Osieckiej, Młynarskiego, Kofty. Muzykę skomponował Włodzimierz Nahorny. Legenda polskiego jazzu oczywiście pojawi się na scenie razem z młodymi lubelskimi muzykami.

- Zbyt mało pokazuje się w Lublinie studentów kierunków muzycznych. My chcemy to nadrobić. To też rola naszego festiwalu - mówi Luszawska.

"Śpiewnik Nahornego Made in #Jazz UMCS". Wstęp na koncert (niedziela, 15 kwietnia, sala widowiskowa Centrum Kultury) jest darmowy, ale wcześniej w kasie CK (Peowiaków 12) trzeba postarać się o darmową wejściówkę.

Jazz w mieście

Darmowe są też koncerty w Spirali, Cafe Heca, Just Crafted i Trybunalskiej.

- Jazz w mieście robimy już po raz 4. Przychodzą tłumy ludzi - mówi Barbara Luszawska.

To jedne z niewielu okazji, by z kuflem piwa i w niezobowiązującej atmosferze posłuchać muzyki na żywo.

- Dziś coraz częściej można w Lublinie oglądać gwiazdy, bo przyjeżdżają do centrum Spotkania Kultur. Ale klubowej sceny praktycznie już nie ma. Kluby z zapraszania muzyków zrezygnowały.

Przenieść się w czasie (lub w przestrzeni - do krajów gdzie w knajpach wciąż gra się na żywo) będzie można od najbliższego poniedziałku do czwartku. Zawsze od godz. 19 i zupełnie za darmo, ale warto przyjść wcześniej. Inaczej może być trudno wejść do środka.

Muzycy zagrają w Spirala Jazz&Blues Pub (16.04, Michał Bąk Quartetto), Cafe Heca (17.04 Rybicki / Kozera), Just Crafted (18.04 Kaos Protokoll) i Trybunalska City Pub (19.04, HI5).

Z Lublina w świat

Na żadnym szanującym się festiwalu nie może zabraknąć gwiazd wielkiego formatu.

- To właśnie w Lublinie Bill Evans rozpocznie swoją europejską trasę koncertową - podkreśla Arkadiusz Kaźmierak z CK.

Światowej klasy saksofonista i kompozytor, który z Milesem Davisem nagrał sześć płyt, po 25 latach reaktywuje swój projekt z 1992 r. - Petite Blonde.

Premiera Bill Evans Petite Blondes II w piątek, 20 kwietnia, na sali widowiskowej CK o godz. 19. Bilety kosztują 80 zł. To jedyny koncert muzyka w Polsce.

Komu po występie Billa Evansa wciąż będzie mało, może (a nawet powinien) zostać na jeszcze jeden koncert. Dwie godziny później na scenę wyjdzie Strickland Quintet (godz. 21, bilety 40 zł).

- To przykład tego, co dzieje się we współczesnym amerykańskim jazzie, co dziś gra się w jazzowych klubach Chicago czy Nowego Jorku - dodaje Kaźmierak.

Tanecznie

Dzień później (sobota, 21 kwietnia) zagrają artyści z Izraela. Kutiman Orchetra wystąpi w Polsce po raz trzeci. Psychodelicznego jazz-funku w niebanalnym wykonaniu posłuchać będzie można siedząc (50 zł) lub stojąc (35 zł), a jako support wystąpi trio Senor Efebo/ Reads/ Rożański z „elektro-akustycznym eksperymentem oscylującym pomiędzy funkiem, headz i glitch-hopem”.

- Kutiman dał się też poznać jako twórca niebanalnych wideoklipów - mówi Kaźmierak. - Znalezione w sieci fragmenty różnych utworów różnych muzyków łączył w jeden. I tak, dotąd nieznane szerzej osoby zdobywały milionową oglądalność.

A na finał - w niedzielę, 22 kwietnia - najgłośniejszy debiut na polskiej scenie jazzowej czyli Kuba Więcek Trio oraz jeden z najoryginalniejszych gitarzystów naszych czasów czyli Marc Ribot (z projektem Ceramic Dog). Bilet na oba koncerty kosztuje 70 zł.

Klimatyczne piwnice

Klubowy klimat i świetna akustyka - to dwa powody, dla których to w piwnicach Centrum Kultury działać będzie druga równoległa scena festiwalu.

- Gwiazdy pokazujemy na górze. Do piwnic zapraszamy eksperymenty jazzowe zbliżone do free jazzu - tłumaczy Barbara Luszawska.

To tutaj wystąpią: Choroby Pszczół z lubelskim muzykiem Jackiem Steinbrichem (20 kwietnia, wstęp wolny); Run Logan Run i polski kwartet Jaząbu (21 kwietnia, 35 zł) oraz Ottone Pesante z Włoch (22 kwietnia, 20 zł).

- Ottone Pesante to swoiste novum. Ja takich rzeczy jeszcze nie słyszałem - przyznaje Adam Szczepanek z CK.

  1. Lublin Jazz Festiwal potrwa od 15 do 22 kwietnia 2018 r.

 

 

 

Pozostałe informacje

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS
Do wyborów
film

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS

Do wyborów — w naszym cyklu dzisiaj Piotr Rybak. Kandydat PiS do sejmiku województwa. Jak mówi o sobie samorządowiec, a nie polityk. Znany powszechnie jako dyrektor szpitali w regionie w Łęcznej a obecnie Puławach. Zapraszamy do obejrzenia.

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane bez zagłówka, z zagłówkiem czy szufladami, wybór nie należy do prostych. Wydawać się może, że takie łóżka sprawdzą się wszędzie, lecz nie jest to prawda. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman
Zdjęcia
galeria

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman

Międzynarodowy Dzień Teatru po raz pierwszy świętowano w 1961 roku. Został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów” 27 marca 1957 roku. 

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

PKP Intercity uruchomiły dodatkowe wagony na Wielkanoc. Wzmocnione zostały najpopularniejsze kursy, również do Lublina czy Białej Podlaskiej.

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

W sercu Polski, z dala od zgiełku popularnych turystycznych destynacji, leży Racibórz – miasto o niepowtarzalnym uroku i bogatej historii, które czeka, by zostać odkryte przez ciekawych świata podróżników. Niniejszy artykuł ma na celu odkrycie rodzinnych atrakcji i aktywności w Raciborzu, przemawiając zarówno do serc dorosłych, jak i budząc zachwyt w oczach najmłodszych. Racibórz, choć mniej znany, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Zapraszamy do odkrycia tego, co sprawia, że Racibórz jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika pragnącego poznać autentyczne piękno Polski.

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

W meczu otwarcia 18. kolejki najciekawszej ligi świata Hetman Zamość pokonał bez żadnych problemów Potok Sitno

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, a my z utęsknieniem wyczekujemy pierwszych promieni wiosennego słońca. Wraz z nadejściem nowego sezonu, przychodzi czas na zmiany - nie tylko w naszej szafie, ale również w kosmetyczce. Dzisiaj podpowiemy Ci, jaki kolor paznokci na wiosnę 2024 będzie najmodniejszy i jakie lakiery do paznokci Avon warto wybrać, aby być na topie!

Największe centrum rehabilitacji w regionie. Prace już ruszyły

Największe centrum rehabilitacji w regionie. Prace już ruszyły

W Białej Podlaskiej powstaje największe centrum rehabilitacji w regionie. To inwestycja filii Akademii Wychowania Fizycznego.

Jak się ubezpieczyć w podróży, aby nie dopłacać do opieki medycznej?

Jak się ubezpieczyć w podróży, aby nie dopłacać do opieki medycznej?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zabezpieczyć się finansowo podczas podróży, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opieką medyczną? Co zrobić, aby wakacje były nie tylko niezapomniane, ale i bezpieczne? W tym artykule znajdziesz kluczowe informacje, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie podróżne, aby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem bez obaw o nieprzewidziane wydatki.

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – postaw na design i funkcjonalność

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – postaw na design i funkcjonalność

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad nowym oświetleniem zewnętrznym swojego domu, jednak nie masz pewności, jakie lampy wybrać? Zależy Ci na tym, aby oświetlenie było zarazem designerskie i funkcjonalne? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia