niedziela, 18 lutego 2018 r.

Łęczna

Barbórka w Bogdance. Górnicy mają powody do świętowania. Jakie są plany kopalni? [zdjęcia]

Dodano: 4 grudnia 2017, 20:18
Autor: Paweł Puzio

W 2018 r. kopalnia zapowiada 300 nowych miejsc pracy, a w 2020 r. rozpoczęcie wydobycia na nowym polu „Ostrów”. Górnicy z Bogdanki mają w tym roku wiele powodów do świętowania

W poniedziałek w kopalnianej cechowni zaroiło się od górników w galowych mundurach. Punktualnie o godz. 11 rozpoczęła się oficjalna Barbórka. Tym razem nie przyjechał nikt z rządu, z Warszawy przysłano jedynie okolicznościowe listy: od prezydenta, marszałka Sejmu i premier.

Rząd reprezentował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, a partię rządzącą poseł Artur Soboń. Jednak podczas oficjalnej prezentacji gości największa brawa zebrał były prezes Stanisław Stachowicz, legenda Bogdanki.

W tym roku górnicy mają powody do świętowania. – Mamy najlepszą od 5 lat koniunkturę na węgiel. Spółka jest w dobrej kondycji finansowej – mówił Krzysztof Szlaga, prezes Lubelskiego Węgla SA. – To jednak nie oznacza, że nie myślimy o przyszłości. W tym roku zrealizowaliśmy rekordowe prace przygotowawcze, na 30 kilometrach chodników. Otrzymaliśmy też koncesję wydobywczą na pole „Ostrów”. Pierwszy węgiel zaczniemy tam wydobywać w 2020 r. W tym roku przyjęliśmy do pracy 200 osób, a w przyszłym roku zwiększymy zatrudnienie o kolejnych 300.

Dzięki koncesji na pole „Ostrów” Bogdanka zwiększyła poziom zasobów z ok. 227 mln ton do ok. 446 mln ton. A to oznacza przedłużenie żywotności kopalni do ok. 50 lat. Ta koncesja to także nowe wyzwanie. Bogdanka już rozpoczęła przygotowani do budowy nowego kompleksu szybowego.

Od czasu, kiedy wydobyto pierwszy węgiel w Bogdance, w tym roku mija 35 lat. – Wchodzimy też w 3. rok współpracy w ramach koncernu Enea. Mamy stabilnego odbiorcę węgla, któremu dostarczamy 75 proc. naszej produkcji. To nam zabezpiecza stabilny byt na długie lata – mówił do górników prezes Szlaga.

Enea to także nowe wyzwania w dziedzinie energetyki. – Wciąż pracujemy nad technologią zgazowania węgla, czyli nad nową niskoemisyjną elektrownią. Byłoby to oparte o węgiel z Bogdanki – dodał Mirosław Kowalik, prezes koncernu Enea.

Jednak najbardziej zaskakujące życzenia złożył górnikom burmistrz Łęcznej. – Chciałbym aby, jak to często słyszę w mediach, górnicy wstali z kolan – powiedział Teodor Kosiarski. – Chodzi o to, aby ściany na nowym polu „Ostrów” miały minimum 2 metry wysokości. Życzę także, aby nasz Górnik zawsze grał w Łęcznej, w przyszłym roku utrzymał się w I lidze, a w kolejnych latach powrócił do ekstraklasy – dodał burmistrz.

Nie zabrakło medali dla górników za długoletnią służbę. – W kopalni pracuję już 29 lat. Jest to odpowiedzialna i stresująca praca, ale jak się przestrzega regulaminu, to nie ma powodów do niepokoju – mówi Jan Kruk, szybowy.

Czytaj więcej o: kopalnia barbórka węgiel górnicy
Użytkownik niezarejestrowany
LLE
Gość gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 grudnia 2017 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj zjeżdżaj po ten węgiel brudny kolego ;) pozdrawiam :) LLE. Mamy jedno życie a ty w tym życiu jesteś rylem- nie możesz nikogo obrażać bo jesteś na samym dole. Jakiś 1 km pod każdym. Całe życie będziesz pieskiem swojego sztygara Tzn do 2020. Wtedy coś zobaczysz.
Rozwiń
LLE
LLE (6 grudnia 2017 o 14:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ból dupy... dobrze ma boleć:) Wasze wpisy świadczą tylko o tym, że nie macie bladego pojęcia o energetyce, a na to forum weszliście aby się wyżalić, że zarabiacie gorzej niż górnicy. 
Rozwiń
Gość gość
Gość gość (5 grudnia 2017 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trza by napisac "to zjedz sobie na dół ".  To zobaczysz ! Jak ci złe to się zatrudnij jako górnik !    Nie nie zjadę na dół i nie zatrudnię się jako górnik.    Socjalizm trzeba obalić i tyle bo za 10 lat trzeba będzie z taczka pieniędzy jechać po chleb który będzie kosztował 1000000 zł.   
Rozwiń
Gość gość
Gość gość (5 grudnia 2017 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jacy ci górnicy są sobą zachwyceni olaboga. Zazdroszczę im takich wypranych rylowskich mózgów.  Komunistyczne bzdury o przewodniej sile narodu wciąż działają.  Pół godziny rozmowy z rylem i dostaje pomieszania zmysłów. Oni na prawdę wierzą w swoją świetność.  Panowie poprostu kopiecie węgiel nic więcej .    Fabrykant pracuje równie ciężko a nie dostaje 5000 zł netto mies jak wy.     Pan szlaga zatrudni 300 osób. Socjalizm jest wspaniałym ustrojem :)       
Rozwiń
poznaniak
poznaniak (4 grudnia 2017 o 22:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkiego dobrego z okazji waszego Święta ,a szczególnie bezpieczneji i płatnej dobrze pracy .A na koniec nie dajcie sie wykorzystywać CZapie z Poznania Enea czyli decydentom oddalonym o 530 km od Poznania ,który skąpi grosza dla Górnika Łęczna a śmietnke tylko spijają kluby z Poznania jak Lech
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!