sobota, 20 stycznia 2018 r.

Łęczna

Będzie remont kanału Wieprz-Krzna za 1,7 mld zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 września 2011, 20:17

Mamy już szczegółową koncepcję rewitalizacji – mówi Stanisław Jakimiuk, dyrektor WZMiUW w Lublinie,
Mamy już szczegółową koncepcję rewitalizacji – mówi Stanisław Jakimiuk, dyrektor WZMiUW w Lublinie,

Tyle ma kosztować rewitalizacja kanału Wieprz-Krzna. Zarządca opracował już szczegółowy plan inwestycji. Chce ruszyć z pracami na przełomie 2012 i 2013 roku.

Pieniądze na ten cel mają pochodzić z budżetu województwa i Unii Europejskiej. – Wystąpimy o nie wiosną 2012 roku – zapowiada Stanisław Jakimiuk, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie.

Całość robót ma być przeprowadzona w ciągu 4–5 lat. – Zakres prac jest ogromny. Teren, którymi zostanie objęty, ma ok. 5 tys. mkw. Sam kanał musi zostać uformowany na nowo i uszczelniony – opisuje Jakimiuk.
Do tego dochodzą jeszcze prace na zbiornikach retencyjnych oraz remont starych pompowni, które służą do ściągania wody z zalanych obszarów i odprowadzania jej do kanału.

– Ale rewitalizacja to ogromna szansa dla naszego województwa. Dzięki niej można reaktywować na dużą skalę hodowlę bydła i owiec na naszym terenie – twierdzi dyrektor.

Zyskać mogą też wędkarze. W tej chwili, mimo że w kanale są ryby, to nie można ich łowić bez specjalnego pozwolenia od WZMiUW. Ostatnio zarząd ich nie wydaje, bo wędkarze wyrządzali tam szkody. – Przy modernizacji weźmiemy po uwagę ich interes i stworzymy kilka miejsc, w których będzie możliwość połowu – mówi dyrektor Jakimiuk.

W ramach rewitalizacji zbudowany zostanie też zbiornik retencyjny w Oleśnikach, który będzie służył planowanej elektrowni pod Łęczną.

– To dla nas bardzo dobra wiadomość – cieszy się Damian Baj, zastępca wójta gminy Trawniki. – Od lat zabiegamy o budowę zbiornika. A sam kanał też jest bardzo zaniedbany. Podczas spotkań z mieszkańcami było na to dużo skarg. Główny problem to bobry, które robią w nim dziury, więc jego uszczelnienie pozwoli ludziom odetchnąć.

Warunek jest jeden: muszą się znaleźć pieniądze. – Rozmawiałem już z wicemarszałkiem Sławomirem Sosnowskim, który zapewnił mnie, że Zarząd Województwa wesprze nasz projekt – twierdzi dyrektor WZMiUW w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Antoś
Jancio Wodnik
dziedzic Wawrzyniec Pruski
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Antoś
Antoś (3 lutego 2014 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Znowu " swoi" się nachapią. A ten  kanał jest potrzebny dziś jak zającowi dzwonek!

Rozwiń
Jancio Wodnik
Jancio Wodnik (3 lutego 2014 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chyba najbardzie szkodliwa inwestycja hydrotechniczna w Polsce? Zniszczyła łąki, lasy, torfowiska...No ,ale wiadomo...Przy ,,rewitalizacji" niejeden się POżywi!

Szanowny Panie Dziedzicu ,biorąc pod uwagę opracowania naukowe i cytując klasyka,to inwestycja kanału Wieprz-Krzna przyniosła więcej plusów dodatnich jak ujemnych.Chyba warto wdrożyć techniki XXI wieku,które dadzą lepsze rozwiązania jak te z połowy XXw.

Rozwiń
dziedzic Wawrzyniec Pruski
dziedzic Wawrzyniec Pruski (2 lutego 2014 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chyba najbardzie szkodliwa inwestycja hydrotechniczna w Polsce? Zniszczyła łąki, lasy, torfowiska...No ,ale wiadomo...Przy ,,rewitalizacji" niejeden się POżywi!

Rozwiń
dowiarek
dowiarek (21 września 2011 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MELIORACJA=uzdatnianie min.przez zmianę stosunków wodnych.Odwodnienie lub nawodnienie.Słownik wyrazów obcych.
Rozwiń
niedowiarek
niedowiarek (21 września 2011 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='d.k' timestamp='1316546071' post='536483']
cyt. z wikipedia: Badania prowadzone w Katedrze Melioracji i Budownictwa Rolniczego oraz Katedrze Hydrobiologii i Ichtiobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (dawnej Akademii Rolniczej) wykazały, iż na terenach zmeliorowanych dochodzi do wielu negatywnych zjawisk z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i rolnictwa. Rowy melioracyjne nie spełniają swoich funkcji, ponieważ w okresie wiosennym mogą przyczyniać się do hamowania odpływu nadmiaru wody, zaś w okresie letnim do przesychania terenu. Na skutek tego następuje intensywny proces murszenia masy torfowej, zanikanie cennych zbiorowisk roślinnych oraz - w konsekwencji - spadek plonów. Osuszanie prowadzi do niszczenia wierzchniej warstwy gleby, intensywnej jej mineralizacji oraz zahamowania wzrostu roślin. Podsumowując można stwierdzić, iż wskutek budowy i dalszego użytkowania kanału stale pogłębia się degradacja przyrodnicza terenów Polesia.

chyba nikt nie ma watpliwosci ze ktos chce zarobic? ale my nie pozwolimy i uwaga jak ktos sie uprze robic przekret to moze stracic stanowisko! czy sie oplaca?
[/quote]
No patrzta odkrywca ,na oceanach nie ma rowów za wyjątkiem tych głębokich.no i wszędzie woda przecież z powodu tych rowów wszędzie stoi woda,a jak rowów nie będzie to sobie popłynie gdzie zechce,WYSOKI INTELEKT =NAUKOWCA,NOWOŚĆ.Panie melioracja to jest pełny system co działa w obydwie strony,my w Polse mamy przeważnie odwodnienia ,a nie melirację.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!