wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Łęczna

Bogdanka chce interwencji UOKiK. "Kompania sprzedaje węgiel poniżej kosztów wydobycia"

Dodano: 3 czerwca 2015, 15:03
Autor: Paweł Puzio

LW Bogdanka zwróciła się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie postępowania dotyczącego stosowania przez Kompanię Węglową SA niedozwolonych praktyk rynkowych ograniczających konkurencję.

W opinii lubelskiej spółki Kompania Węglowa sprzedaje węgiel poniżej kosztów wydobycia, narusza tym samym przepisy dotyczące ochrony konkurencji, co również ma kwalifikować się jako czyny nieuczciwej konkurencji.

- Działania prowadzone przez KW SA kierowane są bezpośrednio do odbiorców LW Bogdanka SA, którym – jak wynika m.in. z danych prezentowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu – oferowane są ceny znacząco niższe niż ceny dla innych klientów KW SA. Zróżnicowanie to nie jest związane ani z jakością węgla ani też z innymi warunkami umownymi dostaw. Działania te w naszej opinii mają na celu wykluczenie lub ograniczenie działania naszej kopalni na rynku – mówi Zbigniew Stopa, prezes Zarządu LW Bogdanka.

Sytuacja taka, zdaniem szefostwa lubelskiej spółki, zmusza do ograniczenia produkcji, czego skutkiem jest m.in. konieczność redukcji zatrudnienia.

– Pomimo faktu, że jesteśmy najbardziej efektywną kosztowo kopalnią w Polsce. Obecna sytuacja na rynku węgla, wyniszczająca dla graczy działających na zasadach rynkowych, może okazać się katastrofalna w skutkach dla całej branży. Dlatego zwróciliśmy się do prezesa UOKiK o wszczęcie postępowania w sprawie niedozwolonych praktyk ograniczających konkurencję stosowanych w naszej opinii przez KW SA – dodaje Zbigniew Stopa.

Szefowie Bogdanki są przekonani, że sprzedaż węgla poniżej kosztów produkcji prowadzona przez KW SA możliwa jest tylko dlatego, że spółka ta oczekuje na „dotacje do cen węgla”, które należy w takiej sytuacji uznać za pomoc publiczną.

– Pomoc publiczną stanowi również odroczenie zaległości podatkowych czy zaległości wobec ZUS, a także inne formy niezatwierdzonego wsparcia przez państwo, o ile wsparcie takie nie spełnia określonych kryteriów. Wsparcie udzielane KW SA musiałoby zostać uznane za dopuszczalne przez Komisję Europejską, a naszym zdaniem – z punktu widzenia przepisów unijnych – trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego rozstrzygnięcia – tłumaczy Zbigniew Stopa.

Zarówno KW SA, jak i LW Bogdanka sprzedają zdecydowaną większość wytwarzanego przez siebie miału węglowego na rynku polskim. – Konsekwentnie nie komentujemy tej sytuacji. Mogę jedynie powiedzieć, że nie sprzedajemy węgla poniżej kosztów wydobycia – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy katowickiej Kompanii Węglowej.

Gość
dołowy
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 czerwca 2015 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wartość kopalni spadła do 300ml zł, i pewnie jeszcze stanieje...Drodzy koledzy górnicy a może by tak założyć fundusz pracowniczy i spróbować przejąć pakiet akcji i wtedy bedziemy mieli coś do powiedzenia
Rozwiń
dołowy
dołowy (11 czerwca 2015 o 06:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czy z odejsciem Kopacz i Karpińskiego coś się zmieni? chyba nic

Rozwiń
Gość
Gość (6 czerwca 2015 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"nareszcie kopalnie zaczną upadać, ok. 35 lat temu chcieli mieć kapitalizm no to niech go w końcu doświadczą" gleboko sie mylisz upadaja przez socjalizm - podejscie socjalistyczne
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2015 o 21:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bogdanka już od dawna musi łożyć na KW, dlaczego Dobra Lubelska kopalnia musi łożyć na śląsk
Rozwiń
tobiasz
tobiasz (5 czerwca 2015 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może tak obniżyć zyski płynyce do OFE z LWB z 300 milionów do nieco niżżych,załóżmy 80-100?,ale najlepiej jest zwalniać pracowników i nie przedłużać umów o opracę!Obecny Zarzad prowadzi rabunkową gospodarkę w kopalni!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!