poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Łęczna

Bogdanka kontra PD Co. Spór o złoża węgla w woj. lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2014, 06:45
Autor: Paweł Puzio

Zawrzało na linii LW Bogdanka - PD Co. Poszło o złoża węgla kamiennego w gminie Cyców, przylegające bezpośrednio do terenów, gdzie Bogdanka od dawna prowadzi wydobycie.

Ministerstwo Środowiska w 2012 r. wydało australijskiej spółce PD Co koncesje na poszukiwanie węgla m.in. na tzw. obszarze K-6-7. Przylega on do terenów eksploatowanych już przez LW Bogdanka, przez szyb w Stefanowie. W 2013 r. kopalnia ta złożyła do ministerstwa wniosek o koncesję wydobywczą dla obszaru K-6-7. Czeka na decyzję ministerstwa.

- Obszar K-6-7 jest najobfitszym z czterech przyznanych nam koncesji. Analizy renomowanych firm pokazują, że bez niego budowa kopalni stanie się po prostu nieopłacalna - alarmuje Janusz Jakimowicz, prezes PD Co.

- Firma PD Co starając się o koncesję na poszukiwania na K-6-7 miała świadomość, że Bogdanka lada dzień złoży wniosek o koncesję wydobywczą na tym terenie - ripostuje Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki. - Przygotowania do tego prowadziliśmy od kilku lat.

W Łęcznej nieoficjalnie mówi się, że badania tego obszaru były zbędne, bo teren jest już przebadany i wiadomo, że są tam bogate złoża węgla.
Australijczycy wytaczają ciężkie działa. - W przypadku wywłaszczenia nas z praw, za które zapłaciliśmy państwu, zagraniczni inwestorzy z branży węglowej stracą zaufanie nie tylko do naszej inwestycji, ale do całego systemu wydawania koncesji w Polsce - mówi prezes Jakimowicz.

- Z naszej wiedzy wynika, że firma PD Co ma kilka koncesji na poszukiwania. Może je wykorzystać przekształcając w koncesje wydobywcze. My się staramy o koncesję wydobywczą tylko na obszar K-6-7. Zgodnie z naszą wiedzą o górnictwie, nie blokuje to budowy kopalni na innych terenach, które rozpoznaje PD Co - mówi prezes Stopa. - Oceniam, że kroki, które podejmujemy, to racjonalne decyzje biznesowe, które mają zapewnić wieloletnie funkcjonowanie dużego podmiotu jakim jest Bogdanka, zatrudniającego ok. 5000 ludzi.

Janusz Jakimowicz mówi, że jego firma nie negocjuje z Bogdanką i trudno mu sobie wyobrazić, jak mógłby wyglądać ewentualny kompromis. Z drugiej strony nie ukrywa, że widzi możliwe korzyści z działania na tym samym rynku. Np. wspólną budowę infrastruktury w przyszłości.

- Interesuje nas ok. 3 proc. Zagłębia Lubelskiego. Trudno, więc to nazwać blokowaniem innych kopalni - mówi prezes Stopa.
  Edytuj ten wpis
TomaszSz.
wolanin
starzyk-strzecha
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

TomaszSz.
TomaszSz. (3 września 2014 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A niech sobie tracą zaufanie. Akurat nowych podmiotów z branży węglowej chwilowo nikomu w Polsce nie potrzeba, bo najpierw trzeba uporządkować własne podmioty i bałagan wokół nich. Akurat złoża w zagłębiu lubelskim na tej koncesji powinna otrzymać Bogdanka, bo tak wynika z ekonomiki biznesu i racjonalności działania.

Najpierw uporządkować sektor w Polsce, potem myśleć o nowych inwestycjach, zwłaszcza że węgiel którego jest coraz mniej będzie coraz droższy, a z nim i koncesje na wydobycie.

Rozwiń
wolanin
wolanin (29 sierpnia 2014 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego wszyscy czepili się tego K6,7 pod gminą Cyców,wójt gminy Siedliszcze ma obszar K 4,5 i też podobno ma węgiel z tego wszystkiego aż gada coś nie do rzeczy.

Rozwiń
starzyk-strzecha
starzyk-strzecha (27 sierpnia 2014 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bogdanka już fedruje PDCo dopiero zamierza??????????????????Bogdanka już ma materiały o zasobach węgla PDCo dopiero  dokumentuje i bada???????????????????W bogdance już pracuje około 5 tys,ludzi PDCo ma niby zatrudniać?????????????????Dlaczego PDCo koniecznie chce blisko Bogdanki przecież powiat Chełmski aż rzebiera nogami tak koniecznie chce??????????????????????

Rozwiń
buzal ...
buzal ... (26 sierpnia 2014 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a ja się pytam po co to wszystko jak u nas powietrze dobre i bez smorow do tej pory się obylo? Po co nam jakies obce firmy co to tylko zyski licza i na naszej ojcowiźnie chcą się bogacic? Co prawowici wlasciciele tej zimi będą mieć jak pod naszymi gruntami będą kopac. A wody gruntowe popadną w dol i nawet zboza nie posiejesz? czy POkemony już przestali myslec po gospodarsku i tylko na wyniki sadazy patrza? Co polski rolnok ma za rekompensatę ze pod jego domem wierca otwory i sami nabijają kase? Na pewno o taka Polske walczyliśmy siedząc po roznych więzieniach za komuny?

Rozwiń
dziadek
dziadek (26 sierpnia 2014 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oj naiwni naiwni - czy Spółka PD Co. jest znaną spółką i inwestorem w Australii ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!