sobota, 24 lutego 2018 r.

Łęczna

Bogdanka traci kontrakt z EDF Paliwa i przedłuża z Ostrołęką

Dodano: 27 grudnia 2015, 11:39
Autor: p.p

Spółka EDF Paliwa tuż przed świętami wypowiedziała Bogdance umowę na dostawy węgla. W tym samym czasie lubelska kopalnia przedłuża kontrakt na dostawy czarnego paliwa elektrociepłowni w Ostrołęce.

Wypowiedzenie umowy przez krakowską spółkę EDF Paliwa to efekt braku porozumienia w kwestii cen węgla. Bogdanka do końca przyszłego roku, czyli w okresie wypowiedzenia umowy, będzie wciąż dostawcę węgla do tej spółki.

 W 2014 roku sprzedaż do EDF Paliwa odpowiadała za mniej niż 2 proc. przychodów ze sprzedaży. Po trzech kwartałach 2015 roku było to niecałe 4 proc. sprzedaży ogółem. Umowa z EDF Paliwa nie ma, więc dla LW Bogdanka znaczenia strategicznego – mówi Zbigniew Stopa, prezesa zarządu LW Bogdanka. – Oceniam, że roczny okres wypowiedzenia pozwoli nam na zastąpienie utraconych wolumenów, w przypadku jeśli nie doszłoby do zawarcia ponownej umowy z EDF Paliwa, choć jesteśmy otwarci na kontynuację rozmów z tym odbiorcą i szukanie porozumienia – dodaje prezes. Wartość umowy z EDF Paliwa to 481 mln złotych netto.

Warto przypomnieć, że od pierwszego kwartału 2017 roku, czyli w momencie, kiedy wygasłaby umowa z EDF Paliwa, planowane jest wejście w życie umowy z Grupą Enea, na dostawy węgla do powstającego bloku 1075 MW. Przewidywany poziom dostaw do tego bloku to ok. 2 mln ton węgla rocznie.

Niemal w tym samym czasie Bogdanka podpisała aneks przedłużający umowę z Energa Elektrownie Ostrołęka do końca 2016 roku. – W efekcie podpisanie aneksu wartość tej umowy wzrosła o 4,36 proc. – dodaje prezes Stopa. Wartość kontraktu z Ostrołęką przekłada się na kwotę miliard 191 mln zł netto.

 

Czytaj więcej o: Łęczna bogdanka
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!