Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

20 grudnia 2010 r.
20:51
Edytuj ten wpis

Bogdanka zniknie z powierzchni ziemi

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A

Los ponad 200 gospodarstw leżących na terenie przyszłych wyrobisk kopalni Bogdanka jest już przesądzony. W ciągu najbliższych 15–20 lat mieszkańcy będą musieli opuścić swoje domy. Właściciele jednak nie chcą czekać do ostatniego dzwonka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaraz po Nowym Roku Andrzej Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów, wybiera się do władz Lubelskiego Węgla "Bogdanka” z propozycją ugody i rozpoczęcia negocjacji na temat przyszłości pięciu wiosek leżących na terenie jego gminy. Chodzi o trzy Nadrybia – Wieś, Dwór i Ukazowe oraz Albertów i Bogdankę.

Cały artykuł czytaj na Strefie Biznesu: Bogdanka zniknie z powierzchni ziemi

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mlody / 21 stycznia 2011 o 14:04
Zycze ci zebys znalazla sie w takiej samej sytuacji, jak oni, zebys musiala kupic dzialke pod zabudowe, wybudowac na niej zabudowania gospodarskie, dom i zeby ci jeszcze wystaczylo na jakis kawalek pola - bo z czegos musiala bys zyc. i to wszystko za te kokosy ktore zaplacila by ci kopalnia. No fakt gdyby nie kopalnia to by leczny nie bylo, a bylo by czego zalowac rzeczywiscie.... Niektorym to juz sie w dupach poprzewracalo od tych wyplat z LW albo akcji kopalnianych, leczna prymitywna wies gornicza.
Avatar
lizus / 18 stycznia 2011 o 16:50
[quote name='monisia' timestamp='1295365301' post='425648']
Co wy tu wypisujecie o zanieczyszczeniach??? w głowach się wam poprzewracało?? Tyle miejsc pracy co zapewnia kopalnia to w dzisiejszych czasach rzadkość . A nikt nikomu nie każe się tam budować a jeśli wysiedlają to też dają dobrą kasę więc nie przesadzajmy. Polakom niestety nigdy nie dogodzi.
[/quote]
Brawo monisia gratuluję odważnej postawy.
Avatar
monisia / 18 stycznia 2011 o 16:41
Co wy tu wypisujecie o zanieczyszczeniach??? w głowach się wam poprzewracało?? Tyle miejsc pracy co zapewnia kopalnia to w dzisiejszych czasach rzadkość . A nikt nikomu nie każe się tam budować a jeśli wysiedlają to też dają dobrą kasę więc nie przesadzajmy. Polakom niestety nigdy nie dogodzi.
Avatar
mlody / 12 stycznia 2011 o 23:19
@kornel co Ty na ten temat wiesz? sugerujesz sie tylko tym co zobaczyles? czy tylko sam sobie taka historyjke wymysliles? Fakt kopalnia nie powstala 5 lat temu tylko gdzies w 1975 roku, a ci co wlasnie buduja/wybudowali domy na tych terenach w 90% nie kupili dzialek tylko mieli je na wlasnosc (a wlasciwie ich ojcowie) juz z dziada pradziada, a otrzymali je droga przepisania wlasnosci gruntu, bo kazdy chcial przeciez zalorzyc rodzine, wybudowac dom, zamieszkac na swoim, a kiedys malo kto kupowal dzialke pod budowe gdzies dalej, bo albo go nie bylo na to stac, albo nie mial takiej mozliwosci, albo poprostu nie widzial takiej potrzeby, bo po co mam sie gdzies indziej budowac jezeli mam ojcowizne na miejscu, jestem do tego miejsca przyzwyczajany, jest mi tu poprostu dobrze i nic mi tutaj nie grozi? Az do tej pory kiedy wychodza wszystkie piekne kwiatki kopalni. Leczna w tym czasie pieknie sie rozkwitla, osiedla domow w wiekszosci zakaprysionych gornikow takie jak: sloneczko, trebaczow, nowogrod, podzamcze, a tutaj grunt sie zapada, domy pekaja, wsie przestaja istniec, wszedzie wilgoc i ponury widok, myslisz ze tak latwo opuscic swoje rodzinne siedlisko ktore pamietasz od dziecka i po 20, 40, czy 60 latach zaczynac wszystko od nowa? Ciekawe jaki bylby lament i rozpacz wsrod gornikow gdyby sytuacja sie odwrocila i zaczal by opadac grunt, pekaly by domy wlasnie na tych pieknych gorniczych osiedlach? Ale na wasze szzcescie to miejsca pewnie miec nie bedzie, a to ze rolnikom zabudowania pekaja i pola uprawne woda zalewa to juz maly problem, bo to rolnicy. Wazne ze gornicy w naszym regionie sa najwazniejsi, wszystko sie kreci wokol nich, bo wydobywaja wegiel, bo wszystko im sie nalezy, nawet pierwszenstwo ktorego nie maja przy wyjezdzie z kopalni, smutne ale prawdziwe. Szkoda ze ta cala halda kamienia nie jest z powrotem pod ziemia, tylko tutejsi ludzie musza miec problemy z opadajacym gruntem. Niestety w tym kraju patrzy sie i podejmuje decyzje na krotki dystans i tylko pod wzgledem zysku. Koniec tutejszych miejscowosci jest rownie bliski konca LW. STARYCH DRZEW SIE NIE PRZESADZA!
@kornel co Ty na ten temat wiesz? sugerujesz sie tylko tym co zobaczyles? czy tylko sam sobie taka historyjke wymysliles? Fakt kopalnia nie powstala 5 lat temu tylko gdzies w 1975 roku, a ci co wlasnie buduja/wybudowali domy na tych terenach w 90% nie kupili dzialek tylko mieli je na wlasnosc (a wlasciwie ich ojcowie) juz z dziada pradziada, a otrzymali je droga przepisania wlasnosci gruntu, bo kazdy chcial przeciez zalorzyc rodzine, wybudowac dom, zamieszkac na swoim, a kiedys malo kto kupowal dzialke pod budowe gdzies dalej, bo albo go nie... rozwiń
Avatar
mmm / 25 grudnia 2010 o 09:37
Miejscowości zagrożone szkodami górniczymi też nie powstały 5 czy 50 lat temu.Osiedliliśmy się tu zanim weszła kopalnia.
To co kopalnia zrobiła z krajobrazem i zanieczyszczeniem tej okolicy woła o pomstę do nieba!W Niemcach i innych krajach wycofują się z wydobywaniem węgla metodą na zawał a u nas wydobycie tą metodą nabiera rozpędu.Czy może ktoś powiedzieć, dlaczego wyrobiska nie są zasypywane odpadami składowanymi wokół kopalni?
Avatar
kornel / 23 grudnia 2010 o 07:17
Kopalnia powstała nie 5 lat temu - tylko trochę więćej. Ciekawe kto wydaje zezwolenia na budowę na tych właśnie teranach zagrozonych. Ludzie, którzy chca się tam budować i kupują działki - tez moim zdaniem nie myslą - choć pewnie chodzi tu o kasę przy wysiedleniu. Domy buduja tanim kosztem, lepią ze starych - a gdy przyjdzie do wysiedlania, to wtedy będzie meksyk, ile to oni pieniędzy poświęcili. Nie piszę tu o wszystkich, ale w większości przypadków tak jest.
Avatar
Tadeusz / 21 grudnia 2010 o 13:43
Takich jezior z domieszką gnojowicy wokół budynków przybywa.Sanepid powinien częściej kontrolować przydatność wody pitnej.Faktem jest,że wszystkim poszkodowanym Bogdanka nie będzie w stanie zrekompensować straconego dobytku.Juz teraz mówią ,dach i ściany od góry nie są zalane - możesz pan rozebrać, podłoga też nadaje się do rozbiórki , drzwi i okna można wymontować i zbudować drugi dom.
Ziemia budowlana jest coraz droższa więc nie stać nas nawet na kupno działki na terenach niezagrożonych, a co dopiero mówić o budowie nowego domu.Dlaczego woda jeszcze nie zalała siedziby Bogdanki.Kto pozwolił zaistnieć kopalni w Bogdance!My nie chcemy od nich jałmużny.Żądamy stanowaczych oraz odważnych działań wójta w obronie naszej "małej ojczyzny" także w obronie naszego zdrowia i mienia.
Takich jezior z domieszką gnojowicy wokół budynków przybywa.Sanepid powinien częściej kontrolować przydatność wody pitnej.Faktem jest,że wszystkim poszkodowanym Bogdanka nie będzie w stanie zrekompensować straconego dobytku.Juz teraz mówią ,dach i ściany od góry nie są zalane - możesz pan rozebrać, podłoga też nadaje się do rozbiórki , drzwi i okna można wymontować i zbudować drugi dom.
Ziemia budowlana jest coraz droższa więc nie stać nas nawet na kupno działki na terenach niezagrożonych, a co dopiero mówić o budowie nowego domu.D... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2010 o 09:03
Czas najwyźszy rozliczyć tych,którzy zadecydowali o budowie/szybu/kopalni w Bogdance.Z tego wynika,źe tam woda przybiera i do ust się wdziera.
Avatar
mlody / 21 stycznia 2011 o 14:04
Zycze ci zebys znalazla sie w takiej samej sytuacji, jak oni, zebys musiala kupic dzialke pod zabudowe, wybudowac na niej zabudowania gospodarskie, dom i zeby ci jeszcze wystaczylo na jakis kawalek pola - bo z czegos musiala bys zyc. i to wszystko za te kokosy ktore zaplacila by ci kopalnia. No fakt gdyby nie kopalnia to by leczny nie bylo, a bylo by czego zalowac rzeczywiscie.... Niektorym to juz sie w dupach poprzewracalo od tych wyplat z LW albo akcji kopalnianych, leczna prymitywna wies gornicza.
Avatar
lizus / 18 stycznia 2011 o 16:50
[quote name='monisia' timestamp='1295365301' post='425648']
Co wy tu wypisujecie o zanieczyszczeniach??? w głowach się wam poprzewracało?? Tyle miejsc pracy co zapewnia kopalnia to w dzisiejszych czasach rzadkość . A nikt nikomu nie każe się tam budować a jeśli wysiedlają to też dają dobrą kasę więc nie przesadzajmy. Polakom niestety nigdy nie dogodzi.
[/quote]
Brawo monisia gratuluję odważnej postawy.
Avatar
monisia / 18 stycznia 2011 o 16:41
Co wy tu wypisujecie o zanieczyszczeniach??? w głowach się wam poprzewracało?? Tyle miejsc pracy co zapewnia kopalnia to w dzisiejszych czasach rzadkość . A nikt nikomu nie każe się tam budować a jeśli wysiedlają to też dają dobrą kasę więc nie przesadzajmy. Polakom niestety nigdy nie dogodzi.
Avatar
mlody / 12 stycznia 2011 o 23:19
@kornel co Ty na ten temat wiesz? sugerujesz sie tylko tym co zobaczyles? czy tylko sam sobie taka historyjke wymysliles? Fakt kopalnia nie powstala 5 lat temu tylko gdzies w 1975 roku, a ci co wlasnie buduja/wybudowali domy na tych terenach w 90% nie kupili dzialek tylko mieli je na wlasnosc (a wlasciwie ich ojcowie) juz z dziada pradziada, a otrzymali je droga przepisania wlasnosci gruntu, bo kazdy chcial przeciez zalorzyc rodzine, wybudowac dom, zamieszkac na swoim, a kiedys malo kto kupowal dzialke pod budowe gdzies dalej, bo albo go nie bylo na to stac, albo nie mial takiej mozliwosci, albo poprostu nie widzial takiej potrzeby, bo po co mam sie gdzies indziej budowac jezeli mam ojcowizne na miejscu, jestem do tego miejsca przyzwyczajany, jest mi tu poprostu dobrze i nic mi tutaj nie grozi? Az do tej pory kiedy wychodza wszystkie piekne kwiatki kopalni. Leczna w tym czasie pieknie sie rozkwitla, osiedla domow w wiekszosci zakaprysionych gornikow takie jak: sloneczko, trebaczow, nowogrod, podzamcze, a tutaj grunt sie zapada, domy pekaja, wsie przestaja istniec, wszedzie wilgoc i ponury widok, myslisz ze tak latwo opuscic swoje rodzinne siedlisko ktore pamietasz od dziecka i po 20, 40, czy 60 latach zaczynac wszystko od nowa? Ciekawe jaki bylby lament i rozpacz wsrod gornikow gdyby sytuacja sie odwrocila i zaczal by opadac grunt, pekaly by domy wlasnie na tych pieknych gorniczych osiedlach? Ale na wasze szzcescie to miejsca pewnie miec nie bedzie, a to ze rolnikom zabudowania pekaja i pola uprawne woda zalewa to juz maly problem, bo to rolnicy. Wazne ze gornicy w naszym regionie sa najwazniejsi, wszystko sie kreci wokol nich, bo wydobywaja wegiel, bo wszystko im sie nalezy, nawet pierwszenstwo ktorego nie maja przy wyjezdzie z kopalni, smutne ale prawdziwe. Szkoda ze ta cala halda kamienia nie jest z powrotem pod ziemia, tylko tutejsi ludzie musza miec problemy z opadajacym gruntem. Niestety w tym kraju patrzy sie i podejmuje decyzje na krotki dystans i tylko pod wzgledem zysku. Koniec tutejszych miejscowosci jest rownie bliski konca LW. STARYCH DRZEW SIE NIE PRZESADZA!
@kornel co Ty na ten temat wiesz? sugerujesz sie tylko tym co zobaczyles? czy tylko sam sobie taka historyjke wymysliles? Fakt kopalnia nie powstala 5 lat temu tylko gdzies w 1975 roku, a ci co wlasnie buduja/wybudowali domy na tych terenach w 90% nie kupili dzialek tylko mieli je na wlasnosc (a wlasciwie ich ojcowie) juz z dziada pradziada, a otrzymali je droga przepisania wlasnosci gruntu, bo kazdy chcial przeciez zalorzyc rodzine, wybudowac dom, zamieszkac na swoim, a kiedys malo kto kupowal dzialke pod budowe gdzies dalej, bo albo go nie... rozwiń
Avatar
mmm / 25 grudnia 2010 o 09:37
Miejscowości zagrożone szkodami górniczymi też nie powstały 5 czy 50 lat temu.Osiedliliśmy się tu zanim weszła kopalnia.
To co kopalnia zrobiła z krajobrazem i zanieczyszczeniem tej okolicy woła o pomstę do nieba!W Niemcach i innych krajach wycofują się z wydobywaniem węgla metodą na zawał a u nas wydobycie tą metodą nabiera rozpędu.Czy może ktoś powiedzieć, dlaczego wyrobiska nie są zasypywane odpadami składowanymi wokół kopalni?
Avatar
kornel / 23 grudnia 2010 o 07:17
Kopalnia powstała nie 5 lat temu - tylko trochę więćej. Ciekawe kto wydaje zezwolenia na budowę na tych właśnie teranach zagrozonych. Ludzie, którzy chca się tam budować i kupują działki - tez moim zdaniem nie myslą - choć pewnie chodzi tu o kasę przy wysiedleniu. Domy buduja tanim kosztem, lepią ze starych - a gdy przyjdzie do wysiedlania, to wtedy będzie meksyk, ile to oni pieniędzy poświęcili. Nie piszę tu o wszystkich, ale w większości przypadków tak jest.
Avatar
Tadeusz / 21 grudnia 2010 o 13:43
Takich jezior z domieszką gnojowicy wokół budynków przybywa.Sanepid powinien częściej kontrolować przydatność wody pitnej.Faktem jest,że wszystkim poszkodowanym Bogdanka nie będzie w stanie zrekompensować straconego dobytku.Juz teraz mówią ,dach i ściany od góry nie są zalane - możesz pan rozebrać, podłoga też nadaje się do rozbiórki , drzwi i okna można wymontować i zbudować drugi dom.
Ziemia budowlana jest coraz droższa więc nie stać nas nawet na kupno działki na terenach niezagrożonych, a co dopiero mówić o budowie nowego domu.Dlaczego woda jeszcze nie zalała siedziby Bogdanki.Kto pozwolił zaistnieć kopalni w Bogdance!My nie chcemy od nich jałmużny.Żądamy stanowaczych oraz odważnych działań wójta w obronie naszej "małej ojczyzny" także w obronie naszego zdrowia i mienia.
Takich jezior z domieszką gnojowicy wokół budynków przybywa.Sanepid powinien częściej kontrolować przydatność wody pitnej.Faktem jest,że wszystkim poszkodowanym Bogdanka nie będzie w stanie zrekompensować straconego dobytku.Juz teraz mówią ,dach i ściany od góry nie są zalane - możesz pan rozebrać, podłoga też nadaje się do rozbiórki , drzwi i okna można wymontować i zbudować drugi dom.
Ziemia budowlana jest coraz droższa więc nie stać nas nawet na kupno działki na terenach niezagrożonych, a co dopiero mówić o budowie nowego domu.D... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2010 o 09:03
Czas najwyźszy rozliczyć tych,którzy zadecydowali o budowie/szybu/kopalni w Bogdance.Z tego wynika,źe tam woda przybiera i do ust się wdziera.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejna polska zimowa wyprawa na K2 odłożona w czasie
galeria
film

Kolejna polska zimowa wyprawa na K2 odłożona w czasie 2 0

Po analizie sytuacji oraz ustaleniach Komitetu Organizacyjnego i członków wyprawy podjęto decyzję, iż kolejna zimowa wyprawa na K2 w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy, planowana będzie na zimę 2019/2020 - poinformował Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera

Opiekunkę zatrudnię. Zarobić można nawet 1700 euro na rękę

Opiekunkę zatrudnię. Zarobić można nawet 1700 euro na rękę 0 3

Nawet 1700 euro „na rękę” może zarobić w Niemczech opiekunka osób starszych. Zarobki zależą od kwalifikacji i znajomości języka

Pierwsze miasto z prohibicją w woj. lubelskim? Wieczorem mieszkańcy nie kupią alkoholu nawet na stacji paliw
film

Pierwsze miasto z prohibicją w woj. lubelskim? Wieczorem mieszkańcy nie kupią alkoholu nawet na stacji paliw 261 41

Między godz. 23 a 6 rano alkohol kupisz tylko w barze. Ograniczenia mają obowiązywać w sklepach monopolowych, hipermarketach i na stacjach paliw. Puławy to jedno z pierwszych miast, które chce skorzystać z nowych uprawnień ustawowych

Tak powstają niezwykłe prace, które zobaczymy w centrum Lublina [zdjęcia]
galeria

Tak powstają niezwykłe prace, które zobaczymy w centrum Lublina [zdjęcia] 0 0

Prace będzie można za kilka dni oglądać na placu Teatralnym w Lublinie

Arcybiskup konsekrował kościół w Lublinie. Po 22 latach istnienia parafii [zdjęcia]
galeria

Arcybiskup konsekrował kościół w Lublinie. Po 22 latach istnienia parafii [zdjęcia] 16 3

W poniedziałek arcybiskup Stanisław Budzik konsekrował kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika na ul. Kaczeńcowej, w 22 roku istnienia parafii. Metropolita lubelski poświęcił również pamiątkową tablicę umieszczoną przy wejściu do świątyni.

Pokazy młodych tancerzy z Lublina

Pokazy młodych tancerzy z Lublina 2 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na pokaz młodych tancerzy z Lublina i regionu, który odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17.

Cztery monodramy teatralne w DDK Węglin
25 kwietnia 2018, 18:00

Cztery monodramy teatralne w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu T1A Dzielnicowego Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) w kwietniu zobaczymy aż cztery monodramy w wykonaniu różnych artystów. Poszczególne spektakl odbędą się 25 kwietnia o godz. 18 i 19 oraz 26 kwietnia o godz. 18 i 19.15.

S17: Konstrukcja mostu już gotowa

S17: Konstrukcja mostu już gotowa 18 0

6 belek, każda o masie 66 ton, leży na swoim miejscu. Tak wygląda gotowa konstrukcja nowego mostu na Wieprzu, w ciągu S17 w miejscowości Kośmin (gmina Żyrzyn)

Laury konserwatorskie 2018: Zobacz najlepiej odrestaurowane zabytki w Lubelskiem
galeria

Laury konserwatorskie 2018: Zobacz najlepiej odrestaurowane zabytki w Lubelskiem 11 3

W poniedziałek wręczono doroczne „Laury konserwatorskie” – nagrody za najlepiej odrestaurowane zabytki.

Ciało kobiety znaleziono w rzece

Ciało kobiety znaleziono w rzece 8 1

Nie żyje 46-latka z gm. Bełżyce. Jej ciało wyłowiono w poniedziałek rano z rzeki, w miejscowości Chmielnik. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kobieta utonęła

Rowerzystka przejeżdżała przez przejście. Potrącił ją samochód

Rowerzystka przejeżdżała przez przejście. Potrącił ją samochód 3 13

72-letnia rowerzystka trafiła do szpitala po tym, jak w Puławach potrącił ją samochód.

Miasto movie: "Manifesto" w Warsztatach Kultury
25 kwietnia 2018, 19:00

Miasto movie: "Manifesto" w Warsztatach Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Artystyczną produkcję filmową Manifesto z udziałem Cate Blanchett zobaczą goście Warsztatów Kultury w ramach cyklu Miasto movie w środę, 25 kwietnia o godz. 19.

Lubelskie "Dziki" konczą sezon przegraną z liderem

Lubelskie "Dziki" konczą sezon przegraną z liderem 1 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin w ostatnim meczu w tym sezonie przegrali z liderem tabeli KS Acaną Orzeł-Jelcz Laskowice 0:5. „Dziki” zakończyły sezon na ósmym miejscu, a zespół z Laskowic może cieszyć się z awansu do Ekstraklasy

Student KUL będzie reprezentował Polskę na najstarszym męskim konkursie piękności [zdjęcia]
galeria

Student KUL będzie reprezentował Polskę na najstarszym męskim konkursie piękności [zdjęcia] 93 2

Ma 186 cm wzrostu, studiował prawo kanoniczne, jest modelem i pasjonatem motoryzacji. 26-letni Patryk Tomaszewski, student KUL będzie reprezentował Polskę na Manhunt International, najstarszym międzynarodowym męskim konkursie piękności.

Czy zdasz egzamin teoretyczny na operatora drona? QUIZ

Czy zdasz egzamin teoretyczny na operatora drona? QUIZ 34 0

Drony stały się bardzo popularnym prezentem. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że loty tymi statkami powietrznymi podlegają prawu. Sprawdź, czy znasz pytania i zdał(a)byś egzamin teoretyczny na operatora drona

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!