czwartek, 22 lutego 2018 r.

Łęczna

Budżet obywatelski w Łęcznej. Zgłoszą projekty na wiosnę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2015, 15:15
Autor: Paweł Puzio

Od przyszłego roku mieszkańcy sami zdecydują, na co wydać część miejskich pieniędzy. Na początek budżet obywatelski nie będzie dysponował wielkimi kwotami, ale od czegoś trzeba zacząć

Łęczna przygotowuje się do pierwszego w historii budżetu obywatelskiego. Założenia przewidują, że każde z 6 osiedli w mieście dostanie kwotę proporcjonalną do liczby mieszkańców. Oni sami wybiorą, na co wydać miejskie pieniądze.

- Trzy duże osiedla mogą liczyć na sumy rzędu 60-80 tysięcy złotych, zaś mniejsze na połowę tej kwoty. Liczymy na wskazanie inwestycji, których realizacja jest, zdaniem mieszkańców najpilniejsza, np. budowy placu zabaw dla dzieci, chodnika czy utworzenie przejścia dla pieszych. Nie mogą to być jednak takie inwestycje, które będą generowały duże koszty w następnych latach - mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy magistratu w Łęcznej.

Urzędnicy od dłuższego czasu przyglądali się doświadczeniom innych miast przy realizacji budżetów obywatelskich. Aby do maksimum zmniejszyć ryzyko błędów, do współpracy poproszono Fundację im. Stefana Batorego. - Chodzi jedynie o sprawy formalne, takie jak zgodność projektu z prawem i to, czy jest możliwy do zrealizowania - dodaje Kuczyński.

Rady osiedli pozytywnie przyjęły inicjatywę Ratusza. - Jak kilka lat temu powstawały fundusze sołeckie, to postulowałem o podobne rozwiązanie w odniesieniu do osiedli - mówi Bogusław Góral, przewodniczący rady Osiedla Bobrowniki. - Ludzie sami najlepiej wiedzą, czy warto zainwestować w nowy chodnik, trawnik, plac zabaw, a może w imprezę integracyjną dla mieszkańców osiedla. Liczę na duży odzew mieszkańców - dodaje Bogusław Góral. - Zgłaszane przez mieszkańców projekty zostaną zweryfikowane - wyjaśnia Kuczyński.

Urzędnicy chcą, aby obywatelskie projekty były realizowane w przyszłorocznym budżecie. Dlatego już wiosną tego roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty, a jesienią głosować na najlepsze, najbardziej potrzebne.

- Chcemy dołączyć do ośrodków, w których mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na to, co się dzieje w mieście. Budżet obywatelski buduje zaufanie mieszkańców do władz samorządowych i do siebie samych. Myśleliśmy o tym już w ubiegłym roku, ale woleliśmy uniknąć posądzenia, że wprowadzamy taki budżet ze względu na rok wyborczy - mówi Grzegorz Kuczyński z urzędu miejskiego w Łęcznej. Ratusz przewiduje, że z roku na rok kwota budżetu obywatelskiego będzie zwiększana.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Łęczna budżet obywatelski
Gość
gość
pytający
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 lutego 2015 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zanim zaczniesz krytykować, Ty zrób coś dla ludzi z osiedla. Pan Góral organizuje sporo różnych imprez dla dzieci i młodzieży. Najwięcej pretensji mają malkontenci co nic nigdy nie zrobili. Zgodnie z zasadą "krowa, która dużo ryczy mało mleka daje".

Poprawka. Pan Góral organizował różne imprezy ale dawno tego zaprzestał po czym stanął przeciwko ludziom, głosował przeciwko własnym wnioskom i ślepo popierał burmistrza. To jego BMW zemściło się i przestał w końcu być radnym. Kiedyś aktywny dziś mało widoczny i unikający ludzi. Obrażony jakiś.

Rozwiń
gość
gość (3 lutego 2015 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zanim zaczniesz krytykować, Ty zrób coś dla ludzi z osiedla. Pan Góral organizuje sporo różnych imprez dla dzieci i młodzieży. Najwięcej pretensji mają malkontenci co nic nigdy nie zrobili. Zgodnie z zasadą "krowa, która dużo ryczy mało mleka daje".

Rozwiń
pytający
pytający (3 lutego 2015 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

– mówi Bogusław Góral, przewodniczący rady Osiedla Bobrowniki. – Ludzie sami najlepiej wiedzą, czy warto zainwestować w nowy chodnik, trawnik, plac zabaw,  - Panie Góral, czy może parking, tego nie da się - wniosku nie zatwierdzicie?

A popytajcie  dlaczego to pan Góral to wieczny przewodniczący Rady Osiedla Bobrowniki? i kto go zawsze wybiera?

Czy się na tym tak zna? - czy dla paru groszy?

Ile i od kogo dostaje pieniążków za takie szefowanie?

- bo tylko szefom osiedli ponoć coś tam za to płacą.

Także chodząc zawsze na zebrania myśl jak pan Góral a może i Ty kiedyś zostaniesz szefem swojego osiedla.

Rozwiń
tomasz
tomasz (3 lutego 2015 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Remont ulicy polnej.......

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!