niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Łęczna

Chcesz pozbyć się azbestu - staraj się o dofinansowanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2009, 19:39
Autor: Paweł Puzio

Gmina dołoży się aż w 80 proc. do kosztów zdjęcia i utylizacji szkodliwego azbestu, ale za nowy dach właściciel budynku zapłaci sam. O "azbestowe” dofinansowanie można starać się jeszcze do 30 września.

Szansa na pieniądze dotyczy mieszkańców gminy Łęczna. Chodzi o dofinansowanie na przyszły rok. – Wnioski składa się kancelarii Urzędu Miejskiego w Łęcznej, określając rodzaj budynku oraz przewidywaną ilość odpadów. Urząd finansuje w 80 proc. koszty demontażu, transportu i składowania odpadów zawierających azbest. Resztę wykłada zainteresowany – mówi Grzegorz Kuczyński z UM w Łęcznej.

Problem dotyczy wielu budynków na terenie powiatu łęczyńskiego.

– Szacujemy, że w Łęcznej 30, 40 proc. domów ma dachy pokryte azbestem. Na wsi jest ich jeszcze więcej, nawet do 90 proc. – mówi Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Ale zdaniem zainteresowanych, samorządowe dopłaty nie rozwiązują jednak problemu. – Ludzi nie stać na nowe dachy, bo to inwestycja rzędu od kilku do kilkudziesięciu tys. zł. A dopłaty można dostać na demontaż i utylizację azbestu, a nie na nowy dach – mówi Tadeusz, mieszkaniec jednej ze wsi w powiecie łęczyńskim.

Zasady dofinansowanie są jasne. Gmina dopłaca do demontażu, zabezpieczenia odpadów, załadunku, transportu oraz składowania i oczyszczenia terenu z pyłu azbestowego.

– Przypominam, że dotacja nie obejmuje kosztów związanych z zakupem i montażem nowego dachu oraz kosztorysów rozbiórkowych – dodaje Kuczyński. – Dofinansowanie można dostać tylko raz w przypadku jednego budynku. Nie mogą na nie liczyć ci, którzy demontaż, transport i składowanie organizują na własną rękę.

Właściciele budynków z azbestowymi dachami mają obowiązek ich wymiany. Termin mija w 2032 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!