środa, 21 marca 2018 r.

Łęczna

Co powinno zmienić się w Łęcznej? Jeszcze czekają na wnioski

Dodano: 29 kwietnia 2016, 08:56
Autor: Paweł Puzio

Urząd Miasta Łęczna (fot. Radosław Czarnecki)
Urząd Miasta Łęczna (fot. Radosław Czarnecki)

Już 53 uwagi zgłosili mieszkańcy do projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Łęczna. Urząd czeka na kolejne do 5 maja. Studium jest dokumentem wyjściowym dla planu zagospodarowania przestrzennego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Projekt studium był udostępniony do wglądu między 16 marca a 14 kwietnia. Nad przyjętymi w projekcie studium rozwiązaniami mieszkańcy dyskutowali także w trakcie debaty publicznej. Ale to nie koniec uwag.

– Publiczna dyskusja nie zamknęła możliwości zgłaszania kolejnych. Do tej pory wpłynęły 53 poprawki do studium. Kolejne można zgłaszać jeszcze do 5 maja – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy UM Łęczna.

Sporo uwag dotyczyło centrum miasta. – Miasto od lat nie ma pomysłu na teren pomiędzy ulicami Wyszyńskiego i Krasnystawską. Od lat ten obszar jest niezagospodarowany. Tereny pod zabudowę jedno- i wielorodzinną z usługami są przecięte pasem zieleni. Należałoby je scalić i podzielić na ładne działki budowlane, by spełniały parametry pod zabudowę. Wskazana jest w tym zakresie partycypacja gminy z mieszkańcami – uważa Lech Tor, jeden z mieszkańców

Z kolei Mariusz Fijałkowski, lider opozycji w radzie, porusza sprawę terenów inwestycyjnych obok Tesco i ul. Puchaczowskiej. – To miejsce warto w szerszym zakresie przeznaczyć pod inwestycje. Dawniej była mowa o stworzeniu strefy ekonomicznej. Może to byłoby dobre miejsce – zastanawia się radny, który porusza także sprawę traktu pieszego od ul. Wierzbowej do kościoła św. Barbary. – Czy będzie utrzymany? Jak będzie wyglądał? To ważne, bo jest on istotnym traktem łączącym osiedle Bobrowniki z centrum miasta – dodaje radny. Mariusza Fijałkowskiego interesuje także przeznaczenie terenów między szpitalem a ul. Jaśminową. Radny poruszył też temat planowanych obwodnic. – Czyje to będą drogi, jaka jest szansa na ich powstanie – pyta.

- Wskazanie w projekcie nowych terenów inwestycyjnych o zbyt dużej powierzchni spowodowałoby, że nie mogłyby zostać one uzbrojone ze względu na ograniczone możliwości budżetu gminy – wyjaśnia kwestię terenów przy Tesco Grzegorz Kuczyński. – Jeśli chodzi o trakt pieszy, to studium ze względu na swoją ogólność nie określa szczegółowo koncepcji jego urządzenia. Powinno to być przedmiotem szczegółowej koncepcji urbanistycznej, projektowo-wykonawczej dotyczącej realizacji traktu pieszego – dodaje. Rzecznik wyjaśnił też, że tereny pomiędzy szpitalem a ul. Jaśminową są przeznaczono na cele zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

Przedstawiciel magistratu odnosi się też do przewidzianych obwodnic. – Projektowana obwodnica w ciągu drogi krajowej będzie w zarządzie lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a projektowana obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Do rozważenia pozostają kwestie, kto będzie administratorem obecnej drogi krajowej i wojewódzkiej, które zmienią swój status w przypadku realizacji planowanych obwodnic – dodaje rzecznik. Niestety na tym etapie nie można określić terminu budowy tych dróg.

Jeśli zgłoszone poprawki nie będą wymagały gruntownego przebudowywania studium i jego ponownego wyłożenia, to najwcześniej w czerwcu studium mogłoby zostać przyjęte.

Natomiast plan zagospodarowania przestrzennego zostanie podzielony na miasto i gminę. – Plan dla miasta powinien zostać przygotowany do wyłożenia na 21 dni roboczych w czerwcu – dodaje Grzegorz Kuczyński. Jeżeli mieszkańcy nie zgłoszą zbyt dużo poprawek, to najwcześniej w wakacje ten plan mógłby zostać przyjęty.

Czytaj więcej o: Łęczna Urząd Miasta Łęczna
Gość
McKoval
Gość
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 maja 2016 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rodzina byłego pseudoprawicowego starosty łęczyńskiego  sie ustawia za żadów  PISu .bratowa adaśa Niwińskiego a kolezanka Niewiadomskich i Biegaja zosatala kierownikiem KrUS w łecznej to nie jest nepotyzm? Pawlaku obudź się…. Rodzina na swoim…..

Rozwiń
McKoval
McKoval (12 maja 2016 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ostatni gasi światło, nie odejdzie bo się następców nie dochował 

Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2016 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kosiarski musi odejść! 

Rozwiń
kamil37
kamil37 (5 maja 2016 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pomożecie? :) : http://tiny.pl/grglh

Rozwiń
jadę i widzę
jadę i widzę (4 maja 2016 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lecz to QQ bo MUNIO widać ma kłopoty.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!