Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

7 grudnia 2017 r.
17:08

Co z wypłatami dla nauczycieli? Powiat w fatalnej sytuacji finansowej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
8 95 A A
Starosta deklaruje, że jeszcze w tym miesiącu pójdzie kolejny przelew pieniędzy dla nauczycieli
Starosta deklaruje, że jeszcze w tym miesiącu pójdzie kolejny przelew pieniędzy dla nauczycieli

Kasa powiatu łęczyńskiego świeci pustkami, dlatego nauczyciele otrzymali tylko część wynagrodzeń za grudzień. Kolejna transza ma być wypłacona dopiero przed świętami, a reszty pieniędzy pedagodzy mogą się spodziewać do 10 stycznia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sytuacja finansowa powiatu łęczyńskiego jest tragiczna. Kasa świeci pustkami.

– Niestety, w tym roku powiatowy budżet nie wytrzymał – przyznaje Roman Cholewa, starosta łęczyński. – Przelaliśmy na konta szkół 30 proc. środków na pensje za grudzień. W kasie nie ma więcej pieniędzy.
Powiat od lat boryka się ogromnymi kłopotami finansowymi, w znacznej mierze związanymi z finansowaniem oświaty. Co roku różnica pomiędzy subwencją oświatową z budżetu państwa, a faktycznymi wydatkami powiatu na szkoły to ok. 3 mln zł.

– Różnicę musi pokryć budżet powiatu. I tak powstaje dziura budżetowa, która w 4-letniej kadencji wynosi aż 12 milionów złotych – mówi Grzegorz Kuczyński, radny powiatowy.

Obecnie powiat prowadzi 8 placówek oświatowych. Przy malejącej liczbie uczniów jest to olbrzymie obciążenie.

To, że będą kłopoty z wypłaceniem pensji za grudzień, było wiadomo od kilku miesięcy.

– Zaproponowaliśmy związkom nauczycielskim, aby w okresie za września do listopada wypłacać 75 proc. należnych poborów, z wyrównaniem w styczniu. W ten sposób uniknęlibyśmy sytuacji, jaką mamy w grudniu. Związki nie zgodziły się na to – mówi starosta Cholewa.

– Takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem – tłumaczy Wiesława Stec, przewodnicząca Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego. – Udało się nam ustalić, że nauczyciele otrzymają pensje za grudzień w rożnym procencie, do 30 do 60, w zależności od środków, jakimi dysponowały księgowe w poszczególnych placówkach.

Starosta deklaruje, że jeszcze w tym miesiącu pójdzie kolejny przelew pieniędzy dla nauczycieli.
– Myślę, że będzie to kolejne 30-40 proc. Resztę wyrównamy do 10 stycznia – mówi Roman Cholewa.
– Jeżeli przed świętami nie będzie kolejnej transzy, to złożymy skargę na powiat do Regionalnej Izby Obrachunkowej – zapowiada Wiesława Stec.

Komentarze 95

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
góra / 1 stycznia 2018 o 18:14
Człowiek,który nie wierzy drugiemu ma pewne niedobre ciągotki.Dawne powiedzenie mowi "nie sądź kogoś według siebie"
Avatar
cyt. / 1 stycznia 2018 o 14:24
Ciekawe czy ci uczciwi pobrali znaleźne?
Avatar
xay / 30 grudnia 2017 o 15:02
bywają uczciwi znalazcy!
Avatar
Skryba / 30 grudnia 2017 o 08:35
ale jaja, czego nikt nie opisze prawdziwych kulisów "znalezienia pieniędzy" na wypłaty, to kpina z nas wszystkich 
Avatar
g / 22 grudnia 2017 o 08:59
/#/ napisał:
undefined napisał:
"xyz" boisz się Sobonia, to  chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij
chyba ty brałeś za darmo to oddaj,bo tak jest ,ten kto oskarża drugiego to sam ma za pazurami.............. dalej szkoda atramentu.
  boisz się Sobonia, to  chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij
  boisz się Sobonia, to  chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij rozwiń
Avatar
/#/ / 21 grudnia 2017 o 22:41
undefined napisał:
"xyz" boisz się Sobonia, to  chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij
 chyba ty brałeś za darmo to oddaj,bo tak jest ,ten kto oskarża drugiego to sam ma za pazurami.............. dalej szkoda atramentu.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 22:36
Teraz Kłamczyński dietę będzie obniżał, lepiej oddaj pieniądze za komisję bezpieczeństwa.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 21:53
"xyz" boisz się Sobonia, to chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij
Avatar
Katrins / 21 grudnia 2017 o 20:20
syty napisał:
jak warto porozmawiać z mądrzejszym, pogadanka z posłem Soboniem, zwrot w myśleniu i kasa jest, oj Ku...ski patrz i ucz się, czy koło PiSu zawiazane już przez przodowników z gminy Ludwin co w radzie powiatu sa ?
 Tobie chyba chodzi o przodownika z  Milejowa a nie Ludwina? Jakiś dziwny artykuł wyszedł o radnych i dietach za nieobecność, to celowy zabieg???
Avatar
xyz / 21 grudnia 2017 o 18:15
syty napisał:
jak warto porozmawiać z mądrzejszym, pogadanka z posłem Soboniem, zwrot w myśleniu i kasa jest, oj Ku...ski patrz i ucz się, czy koło PiSu zawiazane już przez przodowników z gminy Ludwin co w radzie powiatu sa ?
 Na targu w Łęcznie mówili ,że odjęli 460 tys zł Toruniowi i dali podobno powiatowi?
Avatar
góra / 1 stycznia 2018 o 18:14
Człowiek,który nie wierzy drugiemu ma pewne niedobre ciągotki.Dawne powiedzenie mowi "nie sądź kogoś według siebie"
Avatar
cyt. / 1 stycznia 2018 o 14:24
Ciekawe czy ci uczciwi pobrali znaleźne?
Avatar
xay / 30 grudnia 2017 o 15:02
bywają uczciwi znalazcy!
Avatar
Skryba / 30 grudnia 2017 o 08:35
ale jaja, czego nikt nie opisze prawdziwych kulisów "znalezienia pieniędzy" na wypłaty, to kpina z nas wszystkich 
Avatar
g / 22 grudnia 2017 o 08:59
/#/ napisał:
undefined napisał:
"xyz" boisz się Sobonia, to  chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij
chyba ty brałeś za darmo to oddaj,bo tak jest ,ten kto oskarża drugiego to sam ma za pazurami.............. dalej szkoda atramentu.
  boisz się Sobonia, to  chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij
  boisz się Sobonia, to  chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij rozwiń
Avatar
/#/ / 21 grudnia 2017 o 22:41
undefined napisał:
"xyz" boisz się Sobonia, to  chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij
 chyba ty brałeś za darmo to oddaj,bo tak jest ,ten kto oskarża drugiego to sam ma za pazurami.............. dalej szkoda atramentu.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 22:36
Teraz Kłamczyński dietę będzie obniżał, lepiej oddaj pieniądze za komisję bezpieczeństwa.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 21:53
"xyz" boisz się Sobonia, to chejtujesz innych i próbujesz odwracać uwagę, nie oceniaj innych względem siebie, oddaj to co niezasłużenie wziąłeś i zamilknij
Avatar
Katrins / 21 grudnia 2017 o 20:20
syty napisał:
jak warto porozmawiać z mądrzejszym, pogadanka z posłem Soboniem, zwrot w myśleniu i kasa jest, oj Ku...ski patrz i ucz się, czy koło PiSu zawiazane już przez przodowników z gminy Ludwin co w radzie powiatu sa ?
 Tobie chyba chodzi o przodownika z  Milejowa a nie Ludwina? Jakiś dziwny artykuł wyszedł o radnych i dietach za nieobecność, to celowy zabieg???
Avatar
xyz / 21 grudnia 2017 o 18:15
syty napisał:
jak warto porozmawiać z mądrzejszym, pogadanka z posłem Soboniem, zwrot w myśleniu i kasa jest, oj Ku...ski patrz i ucz się, czy koło PiSu zawiazane już przez przodowników z gminy Ludwin co w radzie powiatu sa ?
 Na targu w Łęcznie mówili ,że odjęli 460 tys zł Toruniowi i dali podobno powiatowi?