sobota, 24 marca 2018 r.

Łęczna

Dzięki społecznikom kirkut w Łęcznej powraca z zapomnienia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2009, 20:25
Autor: Paweł Puzio

Gruz, butelki a nawet truchło świni można znaleźć na żydowskim cmentarzu w Łęcznej. Po latach zapomnienia ponad- hektarową nekropolię porządkują bezdomni i bezrobotni ze Stowarzyszenia „Tęcza”.

O tym, że leży tu ponad tysiąc Żydów przypomina jedynie odnowiony ohel. Po macewach nie ma już śladu Ponadhektarowy kirkut położony jest naprzeciwko stadionu Górnika.

– Po każdym meczu zbieramy butelki i kartonowe opakowania. Kibice niemal wjeżdżają samochodami na mogiły – mówi Bożena Siuda, prezes Stowarzyszenia Bezrobotnych i Bezdomnych „Tęcza” w Łęcznej.

Stowarzyszenie w kwietniu podpisało umowę z Fundacją Odnowy Dziedzictwa Żydowskiego, na mocy której opiekuje się kirkutem. – W tej chwili czyścimy cmentarz z zarośli. Jednak głównym problemem są wyrzucane tam na dziko śmieci. Ba, w minionym tygodniu ktoś wysypał gruz i zostawił truchło świni – dodaje Bożena Siuda.

Kirkut w Łęcznej funkcjonuje od końca XIX wieku. Ostatni pochówek odbył się w 1942 roku. W czasie wojny macewy rozkradziono. Część z nich odzyskano. Dziś są eksponowane w muzeum, które mieści się w synagodze.

– Nasi bezrobotni i bezdomni pracują społecznie. Gdyby nie ludzie dobrej woli, to nawet nie mielibyśmy czym ściąć chaszczy zarastających kirkut – mówi Bożena Siuda.

– Kirkut jest własnością żydowskiej fundacji i jako miasto nie możemy tam nic robić. Dobrze, że stowarzyszenie zajmuje się tym miejscem, bo wielokrotnie apelowaliśmy do strony żydowskiej o zrobienie porządku na cmentarzu – mówi Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej.

– W miarę możliwości zwracaliśmy uwagę na dzikie wyrzucanie odpadków na kirkucie. Niestety, jest nas zbyt mało, aby strzec każdego miejsca w gminie. Teraz, jak ten teren będzie uporządkowany, z pewnością będzie nam łatwiej dopilnować, by na kirkucie panował ład – dodaje Paweł Bakiera, szef Straży Miejskiej w Łęcznej.

Nikt dziś nie jest w stanie oszacować liczby pochowanych tam osób. – Na pewno jednak nie jest to mniej niż tysiąc grobów – dodaje Bożena Siuda. – To miejsce jest częścią naszego dziedzictwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Posiadam
swój
ja
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Posiadam
Posiadam (27 kwietnia 2011 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A teraz nie tylko śmiecą, tylko zbezcześcili podczas robót przy chodniku żydowskie groby. Inwestora - burmistrza Łęcznej powinni za to odpowiednio potraktować. Takie traktowanie zwłok - to zwykłe zezwierzęcenie. Ale widać w mieście ze znakiem dzika, przy korycie świnie.
Rozwiń
swój
swój (23 listopada 2009 o 01:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja napisał:
bożenko, jestes żydówką?a co to ma do rzeczy? jest po protu wrażliwą kobietą, która woli coś zrobić niz siedzieć za komputerem, i za to jej chwała
Rozwiń
ja
ja (10 września 2009 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bożenko, jestes żydówką?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!