czwartek, 22 lutego 2018 r.

Łęczna

Dziś szyb, jutro giełda (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2008, 16:31

Bogdanka. Z wielką pompą uruchomiono dziś nowy szyb w polu Stefanów. Inwestycję osobiście otworzył minister skarbu.

I zapowiedział: Bogdanka jeszcze w tym roku wejdzie na giełdę. A cały ubiegłoroczny zysk tym razem zostanie w kopalni.

- To ogromne wydarzenie nie tylko dla tej spółki, ale dla Polski i całego górnictwa - mówił Aleksander Grad, minister skarbu na kilka minut przed oficjalnym uruchomieniem szybu 2.2. w Stefanowie.

Chwilę później nową kopalnię poświęcił metropolita lubelski. - Zachowaj ich, Boże, w bezpieczeństwie i uchroń od wypadków. Niech mają radość ze swojej pracy - błogosławił abp Józef Życiński.

Po tych słowach kilkudziesięciu górników zjechało 990 m pod ziemię. Na pierwszą symboliczną szychtę w Stefanowie.- To najważniejsza chwila w historii Bogdanki - mówił wzruszony Bogusław Szmuc, górnik i związkowiec z Bogdanki. - Nie dość, że uratowaliśmy tę kopalnię przed konsolidacją, to wyrastamy na Lubelskie Zagłębie Węglowe. Tu za kilka lat będą przyjeżdżać górnicy ze Śląska.

Budowa szybu w Stefanowie rozpoczęła się na początku lat 80. W 1988 roku budowę przerwano z przyczyn ekonomicznych, a szyb przez następne 15 lat był zalany. Inwestycja ruszyła ponownie w 1999 roku.

- W Stefanowie od początku pokładaliśmy ogromne nadzieje. Niech to otwarcie będzie symbolem nowych czasów w polskim górnictwie. Oby nie był to ostatni oddawany do użytku szyb w Polsce - mówił Mirosław Taras, prezes Bogdanki.

Budowa pola w Stefanowie ma się zakończyć w 2010 roku, a rok później wyjedzie stąd pierwszy urobek. To oznacza zwiększenie wydobycia z 5, 5 do 11 mln ton węgla rocznie. I pracę dla nawet 1, 5 tys. osób. Ale na to potrzeba jeszcze ok. 1 mld zł. Połowa z tych pieniędzy ma pochodzić z publicznej emisji akcji. Giełdowy debiut planowany jest na końcówkę roku.

- Będziecie pierwszą polską kopalnią na giełdzie. I macie pełne rządowe poparcie tych planów - zapewnił minister Grad. - A jeśli chodzi o podział ubiegłorocznego zysku Bogdanki, to moja decyzja jest taka, żeby te pieniądze zostały w spółce. Tu są potrzebne na inwestycje, inaczej być nie może.

- Pamiętam, że jak na Śląsk przyjeżdżał premier albo minister uruchamiać szyb, to zawsze coś z tego miał. Szyb nazywano jego imieniem, np. Piotr od Piotra Jaroszewicza. Ja proponuję, żeby górnicza brać się zebrała i szyb 2.2. nazwała imieniem Aleksandra Grada - żartował Stanisław Stachowicz, były prezes Bogdanki.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gf
WK
anormalna
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gf
gf (13 czerwca 2008 o 05:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WK napisał:
Czy to prawda że abp wziął 50 tys.zł tzn ponad 3 tys.za 1 słowo? Kropla świętej wody = 1.000 zł. Szczęść Boże.

Bo on wykształcony jest !!!A pensji ma tylko tysiąc złotych( wg jego oświadczenia) to musi sobie jakoś dorobić!!!!
Rozwiń
WK
WK (10 czerwca 2008 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to prawda że abp wziął 50 tys.zł tzn ponad 3 tys.za 1 słowo? Kropla świętej wody = 1.000 zł. Szczęść Boże.
Rozwiń
anormalna
anormalna (10 czerwca 2008 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam się tam chyba nie pchał. A jak zapraszają, to należy skorzystać z okazji. Większość górników, to katolicy pozdrawiający się słowami "Szczęść Boże" , a nie sie ma.
Rozwiń
normalny
normalny (6 czerwca 2008 o 23:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A plebana kto wpuścił??? Kto i PO CO ??? I jeszcze może mu zapłacili z PUBLICZNYCH pieniędzy??? Pytam się! KTO I PO CO ZAPRASZA TEN PLEBS NA TEGO TYPU ŚWIECKIE UROCZYSTOŚCI ??!!
Rozwiń
max
max (6 czerwca 2008 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakie to romantyczne jak za PRL-u
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!