Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

14 kwietnia 2016 r.
7:47

Fotowoltaika nie rozgrzała Łęcznej. Mało kto zgłosił się do programu

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 24 A A
Większość osób deklarowała chęć montażu, ale paneli solarnych do podgrzewania wody użytkowej (na zdjęciu)
Większość osób deklarowała chęć montażu, ale paneli solarnych do podgrzewania wody użytkowej (na zdjęciu)

Tylko 53 gospodarstwa w gminy Łęczna wyraziły chęć montażu paneli fotowoltaicznych. Program będzie jednak realizowany, bo magistrat też chce energii ze słońca

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, że 7 marca tego roku w Łęcznej obyło się spotkanie dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych, wytwarzających prąd. Uczestniczyło w nim około 200 osób. Większość z nich deklarowała chęć montażu, ale paneli solarnych do podgrzewania wody użytkowej.

– Jak jednak wskazują eksperci, instalacje fotowoltaiczne, mimo wyższych kosztów inwestycji, są dużo efektywniejsze niż kolektory słoneczne, które służą wyłącznie do podgrzewania wody – mówił wówczas Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy magistratu w Łęcznej.

Argumentując decyzję szybszym zwrotem inwestycji miasto postawiło na fotowoltaikę. Wyznaczono termin składania ankiet kwalifikacyjnych na 18 marca. Teraz przedłużono go do 15 kwietnia.

– Do tej pory wpłynęły jedynie 53 ankiety. Program jednak będzie realizowany, bo zamierzamy także zamontować panele fotowoltaiczne na dachu naszego urzędu – mówi Kuczyński. – Posłużą do zasilania m.in. naszych biurowych komputerów i serwerów.

Według wstępnych obliczeń, koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW (największej) wyniósłby ok. 18 tysięcy złotych, z czego właściciel posesji musiałby wyłożyć 7 lub 8 tysięcy złotych ze swojej kieszeni.

– To są jednak wyliczenia wstępne, bowiem nie wiemy, jakie będą kwoty zaproponowane w przetargu przez potencjalnych wykonawców tych instalacji. Prawdopodobnie będą o wiele niższe – przypuszcza rzecznik.

Sprawa rozbijała się też o kwotę wstępną, czyli opłatę za ekspertyzę techniczną i plany montażu paneli fotowoltaicznych na dachu. Pierwotnie mówiło się, że będzie to 500–600 złotych od każdego domu.

– Kwota będzie jednak o wiele niższa. Dokładnie nie można jej dziś określić, podobnie jak poziomu finansowania. To wszystko zależy od rozstrzygnięć konkursu w Urzędzie Marszałkowskim, który wyłoni gminy zakwalifikowane do montażu paneli. Z tego samego powodu nie można też nic pewnego powiedzieć o poziomie dofinansowania montażu paneli – dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że według wstępnych informacji poziom dofinansowania został określony na 65 proc. Do tego należy doliczyć VAT.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 15:30
Ja bym się zgłosiła, gdybym wiedziała. A póki co cieszę się z tańszej energii w swojej firmie - mam tam zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Avatar
Gość / 3 maja 2016 o 14:53

zaraz Bartol odpyta, będzie wstyd od placu kościuszki po ulice polną!

Avatar
kinol / 3 maja 2016 o 12:15

ile osób już podpisało umowę? do 10 termin na podpisanie, jakie jest zainteresowanie tych ankietowanych

Avatar
KOD / 1 maja 2016 o 17:37

Całe to projektowe oze, raczej nigdy się nie zwróci, w czasie 5 lat Ceny zestawów są kosmiczne-nieważne,solarnych czy fotowoltaicznych. Jedyny zysk, to wygoda dla leniwych i zarobek dla cwanych firm montujących i importerów. Ja mam u siebie 85% procent dofinansowania i niecałe 2 stówki za projekt i wiem, że jeśli trochę zarobię, to dopiero po skończeniu projektu, jak będę mógł sprzedawać energię energetykom i dokupię kolejny zestaw w przystępniejszej cenie. Pod warunkiem, gdy trafię w urządzenia nieleniwe i niezłośliwe, a ceny odsprzedawanej energii nie wpadną w depresję.

zgadzam się, ale dobrze i nowocześnie to na dachu wygląda 

zgadzam się, ale dobrze i nowocześnie to na dachu wygląda 

rozwiń
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 21:46

Całe to projektowe oze, raczej nigdy się nie zwróci, w czasie 5 lat Ceny zestawów są kosmiczne-nieważne,solarnych czy fotowoltaicznych. Jedyny zysk, to wygoda dla leniwych i zarobek dla cwanych firm montujących i importerów. Ja mam u siebie 85% procent dofinansowania i niecałe 2 stówki za projekt i wiem, że jeśli trochę zarobię, to dopiero po skończeniu projektu, jak będę mógł sprzedawać energię energetykom i dokupię kolejny zestaw w przystępniejszej cenie. Pod warunkiem, gdy trafię w urządzenia nieleniwe i niezłośliwe, a ceny odsprzedawanej energii nie wpadną w depresję.

Całe to projektowe oze, raczej nigdy się nie zwróci, w czasie 5 lat Ceny zestawów są kosmiczne-nieważne,solarnych czy fotowoltaicznych. Jedyny zysk, to wygoda dla leniwych i zarobek dla cwanych firm montujących i importerów. Ja mam u siebie 85% procent dofinansowania i niecałe 2 stówki za projekt i wiem, że jeśli trochę zarobię, to dopiero po skończeniu projektu, jak będę mógł sprzedawać energię energetykom i dokupię kolejny zestaw w przystępniejszej cenie. Pod warunkiem, gdy trafię w urządzenia nieleniwe i niezłośliwe, a ceny odsprzedawa... rozwiń

Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 17:49
czy to prawda że nie wszyscy z tych co złożyli ankiety dalej chce uczestniczyć w tym przedsięwzięciu?
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2016 o 21:25

12- 15 lat wytrzymać??? optymista

W PIERWSZYM ROKU ODPADA  STATYSTYCZNIE 5% PANELI Z POWODU WAD FABRYCZNYCH ,W DALSZYCH LATACH PRZYJMOWANE JEST 2% USTEREK ROCZNIE ,TAK WIĘC SUMUJĄC PO 10 LATACH TYLKO 79 PANELI NA STO JESZCZE DZIAŁA , I TO POD WARUNKIEM ŻE NIE MA TZW.BURZ SŁONECZNYCH

Avatar
Gość / 21 kwietnia 2016 o 20:03

Też uważam, że ta fotowoltaika w tym wydaniu jest raczej nieopłacalna, ale trochę naginasz fakty w swojej analizie.

Po pierwsze instalacja 3kw raczej nie będzie kosztować 21 tysięcy. Myślę, że po przetragu wyjdzie z 16-18 tysięcy na jedną.

Po drugie, faktycznie przez 5 lat formalnym właścicielem instalacji jest gmina, ale:

- przegląd po 5 latach jest jeszcze w ramach gwarancji i użytkownik za niego dodatkowo nie płaci

- po 5 latach nie trzeba wymieniać paneli, spokojnie powinny 12-15 wytrzymać (producenci obiecują nawet 20-25, ale to już za duże spadki wydajności, żeby tyle trzymać)

- po 5 latach nie ma wykupu instalacji, tylko gmina przekazuje je nieodpłatni i nie płaci się od tego VATu

12- 15 lat wytrzymać??? optymista

t wytrzymać??? optymista

rozwiń
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2016 o 22:04

Koszt instalacji na 3 kW to około 21 tysięcy dofinansowanie 65 % czyli trzeba wylożyc okolo 7 tysięcy , właścicielem instalacji przez 5 lat pozostaje gmina , a po 5 latach przegląd , wymiana paneli , i wykup instalacji do tego VAT i cały interes nie warty zachodu . Jak sie skoncza te dofinansowania to cena takich instalacji zmaleje o polowe i bez żadnej łaski urzędników marszałkowskich i gminnych.

Masz 1000% racji

Masz 1000% racji

rozwiń
Avatar
LLE / 20 kwietnia 2016 o 21:38

rozgrzewa to LLE24

Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 15:30
Ja bym się zgłosiła, gdybym wiedziała. A póki co cieszę się z tańszej energii w swojej firmie - mam tam zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Avatar
Gość / 3 maja 2016 o 14:53

zaraz Bartol odpyta, będzie wstyd od placu kościuszki po ulice polną!

Avatar
kinol / 3 maja 2016 o 12:15

ile osób już podpisało umowę? do 10 termin na podpisanie, jakie jest zainteresowanie tych ankietowanych

Avatar
KOD / 1 maja 2016 o 17:37

Całe to projektowe oze, raczej nigdy się nie zwróci, w czasie 5 lat Ceny zestawów są kosmiczne-nieważne,solarnych czy fotowoltaicznych. Jedyny zysk, to wygoda dla leniwych i zarobek dla cwanych firm montujących i importerów. Ja mam u siebie 85% procent dofinansowania i niecałe 2 stówki za projekt i wiem, że jeśli trochę zarobię, to dopiero po skończeniu projektu, jak będę mógł sprzedawać energię energetykom i dokupię kolejny zestaw w przystępniejszej cenie. Pod warunkiem, gdy trafię w urządzenia nieleniwe i niezłośliwe, a ceny odsprzedawanej energii nie wpadną w depresję.

zgadzam się, ale dobrze i nowocześnie to na dachu wygląda 

zgadzam się, ale dobrze i nowocześnie to na dachu wygląda 

rozwiń
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 21:46

Całe to projektowe oze, raczej nigdy się nie zwróci, w czasie 5 lat Ceny zestawów są kosmiczne-nieważne,solarnych czy fotowoltaicznych. Jedyny zysk, to wygoda dla leniwych i zarobek dla cwanych firm montujących i importerów. Ja mam u siebie 85% procent dofinansowania i niecałe 2 stówki za projekt i wiem, że jeśli trochę zarobię, to dopiero po skończeniu projektu, jak będę mógł sprzedawać energię energetykom i dokupię kolejny zestaw w przystępniejszej cenie. Pod warunkiem, gdy trafię w urządzenia nieleniwe i niezłośliwe, a ceny odsprzedawanej energii nie wpadną w depresję.

Całe to projektowe oze, raczej nigdy się nie zwróci, w czasie 5 lat Ceny zestawów są kosmiczne-nieważne,solarnych czy fotowoltaicznych. Jedyny zysk, to wygoda dla leniwych i zarobek dla cwanych firm montujących i importerów. Ja mam u siebie 85% procent dofinansowania i niecałe 2 stówki za projekt i wiem, że jeśli trochę zarobię, to dopiero po skończeniu projektu, jak będę mógł sprzedawać energię energetykom i dokupię kolejny zestaw w przystępniejszej cenie. Pod warunkiem, gdy trafię w urządzenia nieleniwe i niezłośliwe, a ceny odsprzedawa... rozwiń

Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 17:49
czy to prawda że nie wszyscy z tych co złożyli ankiety dalej chce uczestniczyć w tym przedsięwzięciu?
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2016 o 21:25

12- 15 lat wytrzymać??? optymista

W PIERWSZYM ROKU ODPADA  STATYSTYCZNIE 5% PANELI Z POWODU WAD FABRYCZNYCH ,W DALSZYCH LATACH PRZYJMOWANE JEST 2% USTEREK ROCZNIE ,TAK WIĘC SUMUJĄC PO 10 LATACH TYLKO 79 PANELI NA STO JESZCZE DZIAŁA , I TO POD WARUNKIEM ŻE NIE MA TZW.BURZ SŁONECZNYCH

Avatar
Gość / 21 kwietnia 2016 o 20:03

Też uważam, że ta fotowoltaika w tym wydaniu jest raczej nieopłacalna, ale trochę naginasz fakty w swojej analizie.

Po pierwsze instalacja 3kw raczej nie będzie kosztować 21 tysięcy. Myślę, że po przetragu wyjdzie z 16-18 tysięcy na jedną.

Po drugie, faktycznie przez 5 lat formalnym właścicielem instalacji jest gmina, ale:

- przegląd po 5 latach jest jeszcze w ramach gwarancji i użytkownik za niego dodatkowo nie płaci

- po 5 latach nie trzeba wymieniać paneli, spokojnie powinny 12-15 wytrzymać (producenci obiecują nawet 20-25, ale to już za duże spadki wydajności, żeby tyle trzymać)

- po 5 latach nie ma wykupu instalacji, tylko gmina przekazuje je nieodpłatni i nie płaci się od tego VATu

12- 15 lat wytrzymać??? optymista

t wytrzymać??? optymista

rozwiń
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2016 o 22:04

Koszt instalacji na 3 kW to około 21 tysięcy dofinansowanie 65 % czyli trzeba wylożyc okolo 7 tysięcy , właścicielem instalacji przez 5 lat pozostaje gmina , a po 5 latach przegląd , wymiana paneli , i wykup instalacji do tego VAT i cały interes nie warty zachodu . Jak sie skoncza te dofinansowania to cena takich instalacji zmaleje o polowe i bez żadnej łaski urzędników marszałkowskich i gminnych.

Masz 1000% racji

Masz 1000% racji

rozwiń
Avatar
LLE / 20 kwietnia 2016 o 21:38

rozgrzewa to LLE24

Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 21 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 32 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 67 12

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 32 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 50 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 45 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 413 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!