Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

14 grudnia 2009 r.
8:47
Edytuj ten wpis

Górnicy Bogdanki zarobią na prywatyzacji

0 18 A A

Akcje warte dziś 225 mln zł trafią za darmo do pracowników Lubelskiego Węgla Bogdanka. Jedna osoba dostanie średnio pakiet wart 60 tys. zł. Dziś rozpoczyna się tworzenie list uprawnionych do otrzymania akcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na ten moment pracownicy kopalni czekali od dawna. W miniony wtorek Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 4,75 proc. akcji Bogdanki. Dzięki temu, za kilka miesięcy w ich ręce trafią akcje, które przekaże im Skarb Państwa. – Ta transakcja otwiera drogę do uruchomienia procedur związanych z nieodpłatnym nabyciem akcji przez uprawnionych pracowników – wyjaśnia Mirosław Taras, prezes LW Bogdanka.

Pula tzw. akcji pracowniczych wynosi 3.243.000. To oznacza, że pracownicy – prawie cztery tysiące osób – otrzymają od państwa walory Bogdanki, które dziś na giełdzie warte są aż 225 mln zł.

– Średnio na każdego przypadałoby więc ok. 850 akcji – mówi Józef Przybysz, z-ca przewodniczącego „Solidarności” w Bogdance. – Oczywiście jeden dostanie mniej, drugi więcej. To będzie zależało od stażu pracy w Bogdance.

Na piątkowej sesji warszawskiej giełdy jedna akcja Bogdanki kosztowała ok. 70 zł. Z tego wynika, że każdy pracownik otrzyma średnio pakiet warty ok. 60 tys. zł. – Co zrobię z tymi pieniędzmi? – zastanawia się górnik z 15-letnim stażem w kopalni. – Na razie nic nie planuję, bo nawet nie wiem, ile dostanę. Ale na pewno się przydadzą, a już rodzina zadba o to, by się nie zmarnowały.

Kto i ile dostanie, okaże się w najbliższych tygodniach.

– W tej chwili przystępujemy do tworzenia listy osób uprawnionych z podziałem na grupy stażowe – informuje Tomasz Zięba, rzecznik LW Bogdanka. – Umowy na przydział akcji będą podpisywane za trzy miesiące.

Akcje dostaną nie tylko obecni pracownicy, ale też emeryci, renciści, a nawet spadkobiercy zmarłych pracowników. Tyle, że przez dwa lata (licząc od ubiegłego wtorku) nie będą mogli ich sprzedać. Na swoich akcjach pracownicy zarobią najwcześniej 8 grudnia 2011 roku. Chyba, że skuszą się na propozycję transakcji na „czarnym rynku”.

– Doświadczenie, choćby z Zakładów Azotowych Puławy pokazuje, że zawsze znajdą się chętni, którzy zechcą kupić nasze walory omijając prawo – mówi Robert Wolanin, dyrektor Domu Maklerskiego IDM SA w Lublinie. – Będą proponować umowę zastawu na akcjach, płacąc gotówką. Ja ostrzegam przed takimi transakcjami. Bo za dwa lata może się okazać – i jest to bardzo prawdopodobne – że akcje Bogdanki są warte znacznie więcej, niż w dniu, w którym je sprzedaliśmy. A podatek od sprzedaży zostanie nam naliczony od tej wyższej wartości.

Związkowcy z Bogdanki zapewniają, że będą nie tylko uczestniczyć w tworzeniu listy uprawnionych, ale też informować pracowników o wszystkim, co wiąże się z nabyciem akcji. – Dostaniemy akcje o dużej wartości. Musimy być świadomi, w jaki sposób możemy nimi dysponować i co robić, żeby nie stracić – mówi Przybysz.

Pracownicy Bogdanki się wzbogacą. Dostaną akcje swojej firmy

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
znawca problemu a nie cep / 17 grudnia 2009 o 15:17
malone napisał:
Prowadził ktoś kiedyś biznes ?? jeszcze nie widziałem przedsiębiorcy który sprzedałby coś co przynosi duzę zyski !!! to jakiś obłęd, za to powinni tuska i reszte do wieziena wsadzić.

hehehe..... widać ze jesteś nie do końca rozumny biznesmenie, sprzedaje się rózne rzeczy w tym firmy, sprzedaje się akcje na róznym etapie rozwoju firmy, tylko cep tego nie rozumie,że panstwowe znaczy niczyje,a tylko kusi obsadzaniem swoich na stołkach jak niedawno na kopalni bogdanka pis posadził hydraulika

hehehe..... widać ze jesteś nie do końca rozumny biznesmenie, sprzedaje się rózne rzeczy w tym firmy, sprzedaje się akcje na róznym etapie rozwoju firmy, tylko cep tego nie rozumie,że panstwowe znaczy niczyje,a tylko kusi obsadzaniem swoich na stołkach jak niedawno na kopalni bogdanka pis posadził hydraulika rozwiń
Avatar
prawnik / 17 grudnia 2009 o 13:42
proszę pisać precyzyjnie o tym podatku - to nie jest prawda, że zostanie naliczony od cey giełdowej - cena zapisana w umowie kupna - sprzedaży jest obowiązująca natomiast opłata PCC-1 może byc ustalona arbitralnie przez urzednika US ale ona wynosi 1% i jest zwyczajowa płacona przez strone kupującą
pzdr
Avatar
??????? / 16 grudnia 2009 o 06:12
pjp2 napisał:
A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!



A jaki górnik z pani pracującej w biurze. Im się akcje należą.
Avatar
Krzysiek / 15 grudnia 2009 o 20:33
Górnik z 15-letnim stażem nic nie dostanie.
Avatar
Gumiś / 15 grudnia 2009 o 13:55
Akurat z Łęczną czy Bogdanką nie mam nic wspólnego, ale po co ta zawiść?
Normalną sprawą jest, że jak ktoś kilkadziesiąt lat pracował w jakiejś firmie, to przy prywatyzacji dostaje jakieś udziały.
Jeżeli szary człowiek, raz w życiu dostanie jakiś grosz, że całe życie pracował w jakiejś firmie, to dobrze.
Niektórzy dziennikarze, specjalnie sieją zamęt, zawiść, żeby coś się działo wokół ich gazety.
Avatar
pogromca_ignoranctwa / 14 grudnia 2009 o 22:59
O pardon zdaje się, że źle odmieniłam nazwisko autorki,
a więc jeszcze raz
Pani Magdaleno Bożko
cd jak wyżej
Avatar
pogromca_ignoranctwa / 14 grudnia 2009 o 22:57
Ja w sprawie dziennikarzy ignorantów

Pani Autorko Magdaleno Bożek - ma Panie zdumiewające wręcz zdolności do nadinterpretacji.
Wyraz zdumienia już od przeszło godziny nie może zejść z mojej twarzy.
Nikt za darmo nic nie dostaje i nie ze "skarbca państwowego" - górnicy tam pracują/pracowali.
A że zakład pracy to jedyna rentowna kopalnia w Polsce i teraz coś im się z tego dodatkowo dostanie - Good for them!
To, że akcje są nieodpłatne nie oznacza, że górnicy dostaną je za darmo!!!
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji wprowadza tę instytucję i zgodnie z "logiką ustawodawcy",
takie akcje są realizacją zasady, że pracownicy biorą udział w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Czy słuszne jest to rozwiązanie czy nie - to nie sprawa nie do rozstrzygnięcia na za małych łamach DZW.
Może lepiej skupiła by się Panie na rzetelnym przekazaniu informacji, a nie "sianiu zamętu".

Wyczuwam w Panie tekście jakąś wrogość do braci górniczej -ani to profesjonalnie, ani ładnie.
A może jakiś czarny PR???
Ja w sprawie dziennikarzy ignorantów

Pani Autorko Magdaleno Bożek - ma Panie zdumiewające wręcz zdolności do nadinterpretacji.
Wyraz zdumienia już od przeszło godziny nie może zejść z mojej twarzy.
Nikt za darmo nic nie dostaje i nie ze "skarbca państwowego" - górnicy tam pracują/pracowali.
A że zakład pracy to jedyna rentowna kopalnia w Polsce i teraz coś im się z tego dodatkowo dostanie - Good for them!
To, że akcje są nieodpłatne nie oznacza, że górnicy dostaną je za darmo!!... rozwiń
Avatar
Sieczkobrzęk / 14 grudnia 2009 o 15:06
Kopalnię zbudowano z naszych podatków a akcje dostaną obecni właściciele. A wszystko przez to, że tylko 35% wyborców poszło na referendum uwłaszczeniowe.
Avatar
pjp2 / 14 grudnia 2009 o 14:41
pracownik powierzchni napisał:
Nie każdy górnik dostanie duża część pracowników powierzchni pracujących nawet ponad 20 lat nic nie dostanie.

A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!
Avatar
pjp2 / 14 grudnia 2009 o 14:40
A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!
Avatar
znawca problemu a nie cep / 17 grudnia 2009 o 15:17
malone napisał:
Prowadził ktoś kiedyś biznes ?? jeszcze nie widziałem przedsiębiorcy który sprzedałby coś co przynosi duzę zyski !!! to jakiś obłęd, za to powinni tuska i reszte do wieziena wsadzić.

hehehe..... widać ze jesteś nie do końca rozumny biznesmenie, sprzedaje się rózne rzeczy w tym firmy, sprzedaje się akcje na róznym etapie rozwoju firmy, tylko cep tego nie rozumie,że panstwowe znaczy niczyje,a tylko kusi obsadzaniem swoich na stołkach jak niedawno na kopalni bogdanka pis posadził hydraulika

hehehe..... widać ze jesteś nie do końca rozumny biznesmenie, sprzedaje się rózne rzeczy w tym firmy, sprzedaje się akcje na róznym etapie rozwoju firmy, tylko cep tego nie rozumie,że panstwowe znaczy niczyje,a tylko kusi obsadzaniem swoich na stołkach jak niedawno na kopalni bogdanka pis posadził hydraulika rozwiń
Avatar
prawnik / 17 grudnia 2009 o 13:42
proszę pisać precyzyjnie o tym podatku - to nie jest prawda, że zostanie naliczony od cey giełdowej - cena zapisana w umowie kupna - sprzedaży jest obowiązująca natomiast opłata PCC-1 może byc ustalona arbitralnie przez urzednika US ale ona wynosi 1% i jest zwyczajowa płacona przez strone kupującą
pzdr
Avatar
??????? / 16 grudnia 2009 o 06:12
pjp2 napisał:
A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!



A jaki górnik z pani pracującej w biurze. Im się akcje należą.
Avatar
Krzysiek / 15 grudnia 2009 o 20:33
Górnik z 15-letnim stażem nic nie dostanie.
Avatar
Gumiś / 15 grudnia 2009 o 13:55
Akurat z Łęczną czy Bogdanką nie mam nic wspólnego, ale po co ta zawiść?
Normalną sprawą jest, że jak ktoś kilkadziesiąt lat pracował w jakiejś firmie, to przy prywatyzacji dostaje jakieś udziały.
Jeżeli szary człowiek, raz w życiu dostanie jakiś grosz, że całe życie pracował w jakiejś firmie, to dobrze.
Niektórzy dziennikarze, specjalnie sieją zamęt, zawiść, żeby coś się działo wokół ich gazety.
Avatar
pogromca_ignoranctwa / 14 grudnia 2009 o 22:59
O pardon zdaje się, że źle odmieniłam nazwisko autorki,
a więc jeszcze raz
Pani Magdaleno Bożko
cd jak wyżej
Avatar
pogromca_ignoranctwa / 14 grudnia 2009 o 22:57
Ja w sprawie dziennikarzy ignorantów

Pani Autorko Magdaleno Bożek - ma Panie zdumiewające wręcz zdolności do nadinterpretacji.
Wyraz zdumienia już od przeszło godziny nie może zejść z mojej twarzy.
Nikt za darmo nic nie dostaje i nie ze "skarbca państwowego" - górnicy tam pracują/pracowali.
A że zakład pracy to jedyna rentowna kopalnia w Polsce i teraz coś im się z tego dodatkowo dostanie - Good for them!
To, że akcje są nieodpłatne nie oznacza, że górnicy dostaną je za darmo!!!
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji wprowadza tę instytucję i zgodnie z "logiką ustawodawcy",
takie akcje są realizacją zasady, że pracownicy biorą udział w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Czy słuszne jest to rozwiązanie czy nie - to nie sprawa nie do rozstrzygnięcia na za małych łamach DZW.
Może lepiej skupiła by się Panie na rzetelnym przekazaniu informacji, a nie "sianiu zamętu".

Wyczuwam w Panie tekście jakąś wrogość do braci górniczej -ani to profesjonalnie, ani ładnie.
A może jakiś czarny PR???
Ja w sprawie dziennikarzy ignorantów

Pani Autorko Magdaleno Bożek - ma Panie zdumiewające wręcz zdolności do nadinterpretacji.
Wyraz zdumienia już od przeszło godziny nie może zejść z mojej twarzy.
Nikt za darmo nic nie dostaje i nie ze "skarbca państwowego" - górnicy tam pracują/pracowali.
A że zakład pracy to jedyna rentowna kopalnia w Polsce i teraz coś im się z tego dodatkowo dostanie - Good for them!
To, że akcje są nieodpłatne nie oznacza, że górnicy dostaną je za darmo!!... rozwiń
Avatar
Sieczkobrzęk / 14 grudnia 2009 o 15:06
Kopalnię zbudowano z naszych podatków a akcje dostaną obecni właściciele. A wszystko przez to, że tylko 35% wyborców poszło na referendum uwłaszczeniowe.
Avatar
pjp2 / 14 grudnia 2009 o 14:41
pracownik powierzchni napisał:
Nie każdy górnik dostanie duża część pracowników powierzchni pracujących nawet ponad 20 lat nic nie dostanie.

A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!
Avatar
pjp2 / 14 grudnia 2009 o 14:40
A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!