sobota, 24 marca 2018 r.

Łęczna

Górnicy zarobią na prywatyzacji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2010, 18:50
Autor: (mag)

Bogdanka: 3911 osób znalazło się na liście uprawnionych do bezpłatnego nabycia akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka. Listy wraz ze stażem pracy, od którego zależy liczba akcji, wywieszone są w siedzibie spółki. Będą wisiały do jutra.

– Na liście są obecni i byli pracownicy spółki, emeryci i spadkobiercy pracowników. Do jutra mogą składać reklamacje dotyczące zaliczonego stażu pracy – informuje Tomasz Zięba, rzecznik LW Bogdanka.

Pula tzw. akcji pracowniczych wynosi 3.243.000 akcji. To oznacza, że pracownicy otrzymają od państwa walory Bogdanki, które dziś na giełdzie warte są ok. 225 mln zł.

– Średnio na każdego przypada ok. 850 akcji. Jedna osoba dostanie średnio walory wartości 60 tys. zł. – mówi Józef Przybysz, z-ca przewodniczącego "Solidarności” w Bogdance. – Liczba akcji będzie zależała od stażu pracy w Bogdance, dlatego tak ważne są wywieszone listy.

Umowy na nieodpłatny przydział akcji mogą być podpisywane już 9 marca 2010. Ale przez dwa lata (licząc od 8 grudnia 2009) nie będzie można ich sprzedać.

Na swoich akcjach pracownicy zarobią najwcześniej 8 grudnia 2011 roku. Chyba że skuszą się na propozycję transakcji na czarnym rynku. Eksperci ostrzegają: nie warto tego robić, bo można stracić. Za dwa lata może się okazać, że akcje Bogdanki są warte znacznie więcej, niż w dniu, w którym żeśmy się ich pozbyli. A podatek od sprzedaży zostanie naliczony od tej wyższej wartości.

Bogdanka była pierwszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, która została sprywatyzowana poprzez giełdę. Na parkiecie debiutowała w czerwcu 2009 roku. Spółka zarobiła na emisji akcji 520 mln zł. Pieniądze pójdą na rozbudowę Pola Stefanów. A to oznacza już za kilka lat podwojenie wydobycia i co najmniej 1000 nowych miejsc pracy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
obywatel gc
Gość
wkurwiony przeróbkarz
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

obywatel gc
obywatel gc (2 lutego 2010 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak za kilka lat ekolodzy zamkną tą kure przynoszącą złote jajka to się k...wa wszyscy najedzą .
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2010 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zawsze się znajdą tacy co na wszystko obrażeni, nie podoba ci się praca, nie podoba ci się "wiocha" - trudno nie zatrzymujemy. Pewnie gdzie indziej jest lepiej.
A co do samego rozdawania akcji czyli w pewnym sensie pieniędzy to trzeba pamiętać, że to zawsze będzie niesprawiedliwe. Dlaczego majątek narodowy, na który przecież wszyscy pracowali: i hutnicy, i lotnicu, i nauczyciele, i lekarze, i pielęgniarki, i urzędnicy, i rybacy, i ..., i ..., i ... rozdaje się tylko pewnej grupie ludzi. Przecież budowę kopalni zfinansowano z pieniędzy państwowych, czyli nas wszystkich, wszyscy dorzucali sie na utrzymywanie kopalni zanim zaczęła przynosić zyski, a co w zamian? kilkuset gości dostanie ten majątek w prezencie. Ale niech tak będzie, trudno, ważne żeby majątek się nie marnował.
Przy kopalni pracuje, zdaje sie sporo firm, niektórzy pracownicy tych firm mogą śmiało powiedzieć, że przepracowali na kopalni większość swojego życia, a nie mają w ogóle na co liczyć.
Rozwiń
wkurwiony przeróbkarz
wkurwiony przeróbkarz (12 stycznia 2010 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pr4oszę czytających to wyniesie po dzisiejszym kursie ok 65 tysięcy złotych.
a wyobraźcie sobie,że akcje należą się nie wszystkim. Dzięku pisuarowym i platfusianym rządom, przeróbkarze,
którzy pracują przy przeróbce węgla, mają górnicze uprawnienia dostali tylko jedną dziesiątą tego /netto/
Ot i mamy platfusią i pisdzielczą sprawiedliwość. I jieważne,że to zgodne z jakąś ustawą, ważne, że NIESPRAWIEDLIWE.
Wyobraźcie sobie, że sekretarka dostanie 65 tysięcy a przeróbkarz który zapier***a przy węglu dostanie 1/10 tego.
Gdzie sa teraz sprawiedliwi, na których w większości wiocha Łęczna głosowała?
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2010 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byle do tego nie dokładać.
Akurat Bogdanka dobrze sobie do tej pory radzi, więc warto sprywatyzować, zarobią sobie , nikt nie broni pracować na Bogdance. Jeśli zarobią sobie na premie roczne w takiej wysokości niech mają - zarobili, byle się społeczeństwo nie musiało składać na premie jak w przypadku wielu śląskich kopalni. Nie dość, żę przynoszą straty to jeszcze im płać, bo przecież jeden z drugim ciężko pracuje i chce zarobić (a juz najciężej to górka ziązkowa)
Rozwiń
Góral z Mazur
Góral z Mazur (11 stycznia 2010 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dajcie im na maksa bo znowu Warszawę rozp... Póki co to im najlepiej wychodzi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!