czwartek, 22 marca 2018 r.

Łęczna

Kolejne cięcia w Bogdance przez kryzys na rynku węgla

Dodano: 11 czerwca 2015, 21:15
Autor: jsz

Sposób Bogdanki na przetrwanie kryzysu, to poszukiwanie nowych klientów oraz cięcia wydatków
Sposób Bogdanki na przetrwanie kryzysu, to poszukiwanie nowych klientów oraz cięcia wydatków

Ograniczenie inwestycji, cięcia w zatrudnieniu i skrócenie czasu pracy do pięciu dni w tygodniu. Tak kopalnia Bogdanka zamierza radzić sobie z kryzysem na rynku węgla. Zarząd firmy optuje również za przeznaczeniem części ubiegłorocznego zysku na kapitał rezerwowy spółki.

W ocenie władz Lubelskiego Węgla Bogdanka, pogarszająca się sytuacja na rynku węgla to efekt nadpodaży tego surowca oraz zaniżania cen przez dotowaną przez rząd Kompanię Węglową. To grozi zmniejszeniem sprzedaży węgla z Bogdanki w 2015 roku oraz prawdopodobnie w kolejnych latach.

– W tej chwili oceniamy, że nasze możliwości sprzedażowe na ten rok to 8,5 mln ton, czyli znacznie poniżej naszych mocy produkcyjnych – mówi Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka S.A. – Sytuacja ta zmusza nas do dalszego ograniczania produkcji oraz poszukiwania oszczędności w każdym aspekcie naszej działalności.

Spółka liczy się z tym, że trudna sytuacja na rynku utrzyma się przez długi czas, a nawet się pogorszy. Sposób na przetrwanie kryzysu, to poszukiwanie nowych klientów oraz cięcia wydatków.

– Chodzi m.in. o dalsze obniżenie poziomu inwestycji, zmniejszenie stałego poziomu zatrudnienia i usług outsourcingowych, ograniczenie czasu pracy do 5 dni w tygodniu, zmiany organizacyjne oraz redukcję pozostałych kosztów operacyjnych – wylicza Stopa.

Zarząd firmy proponuje również akcjonariuszom przeznaczenie 37,5 proc. zysku netto za rok 2014 na „kapitał rezerwowy, z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy”, zamiast bezpośredniego przeznaczania tej kwoty na dywidendę.

– Zapewni to niezbędny poziom gotówki w spółce – ocenia Stopa. – Jednocześnie, w przypadku pozytywnych zmian sytuacji rynkowej i odpowiedniego poziomu zakontraktowania spółki na lata kolejne, takie rozwiązanie pozwoli na wypłatę jeszcze w tym roku zaliczki na dywidendę za rok obrotowy 2015.

Władze kopalni zapewniają, że chcą utrzymać Bogdankę jako spółkę dywidendową. W ocenie zarządu, w obecnej sytuacji na rynku ważniejsze jest jednak utrzymanie płynności finansowej. 

Czytaj więcej o: bogdanka węgiel
Gość
Gość
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak Pan Stachowicz łyknie tą kopalnię i miejmy nadzieję że wszystko wróci do normy jak przed tą zajebaną sprzedażą tej spółki... Tylko szkoda że to wszystko tak długo trwa... Związkowcy powinni być usunięci całkowicie na zewnątrz zakładu i odcięci od koryta Pana prezesa który ich utrzymuje a oni skaczą i tańczą tak jak on im zagra... gdyby tylko utrzymywali się ze składek samych członków już dawno pod tym całym biurowcem byłby wielki rozpizdziel jak nie spalone wraki samochodów.... Zobaczcie co się dzieje w takich sytuacja chociażby na tym zajebanym śląsku przez który tak popłynęliśmy... tam wystarczyło tylko doniesienie medialne że chcą zrobić coś przeciwko górnikom i zaraz zaczęto działać STRAJK i to bez względu na związkowców... tam zaczęła załoga a nie związki.... Ludziska nie oglądajcie się na nich bo oni nic dobrego dla was nie zrobią.... O co walczą o wczasy pod gruszą gdzie zwalniani są ludzie... wchodzą w spór zbiorowy z zarządem.... PO CO PYTAM PO CO !!!!!! tracicie miejsca pracy.... i przez taką politykę tych przy korycie rozwalą ostatni pożądny zakład pracy na tym wschodnim zadupiu POLSKI... wiedzcie ze każde działania podjęte w obronie tego zakładu spotkają się z poparciem także pracowników spółek które to zdaniem związkowców zabierają wam miejsca pracy... A jak wiecie dokładnie jest to nie prawdą ponieważ kiedy jak oni to mówią kryzysu nie było to było oki... Ci prywaciarze jak to nas nazywacie też mają rodziny, kredyty i też chcą żyć za godziwe pieniądze niejednokrotnie jednak mniejsze niż wasze zarobki... a przyznajcie sami w niczym wam nie ustępują, widzicie to chociażby w tedy gdy razem pracujecie w soboty czy inne święta... Tam trzeba zrobić restrukturyzacją ale nie zaczynając od górników tylko od tych co są na samym szczycie tej piramidy co wyprowadza pieniądze WASZE PIENIĄDZ NIEKIEDY KRWIĄ, POTEM, ZDROWIEM I ŻYCIEM WYDOBYTE NA POWIERZCHNIĘ!!!!!!!!!! WALCZCIE O SWOJE............ SZCZĘŚĆ BOŻE BRACIA GÓRNICY
Rozwiń
Gość
Gość (19 czerwca 2015 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

podstawowy błąd to prywatyzacja Stachowicz rządził to kopalnia prężnie stała ale taras wszystko spierd...

tylko Stachowicz ma zarzuty prokuratorskie.Taras nie!

Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2015 o 23:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podstawowy błąd to prywatyzacja Stachowicz rządził to kopalnia prężnie stała ale taras wszystko spierd...
Rozwiń
RYLMOPS
RYLMOPS (15 czerwca 2015 o 18:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

...na szczęście akcje trzymają cenę, 58.95!!! PIĘKNE CZASY

Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2015 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POdziekujcie rządowi za wspieranie śląskich kopalń i dotowanie ich pod naciskami pseudozwiązków zawodowych i p Dudy Piotra.To przez ich działania lubelski węgiel nie jest dotowany a więc jest mało konkurencyjny. Teraz lubelscy górnicy POwinni zastrajkować ale oni nie potrafią walczyć i palić opon pod Sejmem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!