niedziela, 18 marca 2018 r.

Łęczna

Kompania Węglowa czuje duży węgiel w rejonie Pawłowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2013, 17:22
Autor: (p.p.)

Ślązacy już wiedzą, że pod nogami jest duży węgiel (johnnyberg / sxc)
Ślązacy już wiedzą, że pod nogami jest duży węgiel (johnnyberg / sxc)

Obiecujące są wyniki tegorocznych odwiertów badawczych prowadzonych w rejonie Pawłowa przez Kompanię Węglową. Ślązacy już wiedzą, że pod nogami jest duży węgiel.

22 października ubiegłego roku Ministerstwo Środowiska udzieliło Kompanii Węglowej koncesji na rozpoznanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłowa, w powiecie chełmskim.

– Jesteśmy w środku prac badawczych – mówi Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. Firma poszukiwawcza wynajęta przez Kompanię ma wykonać 8 odwiertów badawczych o głębokości od 820 do 965 metrów, o łącznej długości ponad 7 kilometrów.

– Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące. Odwierty powinny zakończyć się w kwietniu przyszłego roku – dodaje Madej.

Wyniki posłużą do stworzenia projektów budowy kopalni Pawłów. – Musimy być pewni lokalizacji, bo kopalni nie buduje się na chybił-trafił – mówi rzecznik.

Warto zaznaczyć, że licząca około 70 kilometrów kwadratowych powierzchnia rejonu Pawłów stanowi fragment udokumentowanego złoża węgla kamiennego Chełm II, którego wielkość zasobów oceniana jest na ponad 1 mld ton, w tym ponad 45 proc. to węgiel koksujący.

Przypomnijmy, że plany Kompanii zakładają budowę trzech szybów – dwóch wydobywczych plus rezerwowy. Zakład ma zatrudniać docelowo 2 tys. osób i produkować ok. 20 tys. ton węgla na dobę, czyli 5 mln ton rocznie. Ślązacy zastrzegają, że zakładane wielkości mogą się jeszcze zmienić na etapie tworzenia konkretnych projektów.

Według wstępnych szacunków do zagospodarowania w okolicach Rejowca, Pawłowa jest ok. 185 mln ton węgla. – Pierwszy węgiel zaczniemy wydobywać najpóźniej za 11 lat – dodaje Madej. Śląska spółka to nie jedyny chętny do budowy kopalni. Przypomnijmy, że kilka dni temu plany budowy kopalni ogłosiła również australijska firma PD Co. Australijczycy szukają węgla na terenach gmin Cyców, Wierzbica i Siedliszcze. Australijska kopalnia może ruszyć w 2021 – 2022 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
geolog
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 grudnia 2013 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

@pracownik2 cena węgla z rokiem 2008 spadła prawie o połowę.

Tutaj nie chodzi o to, aby węgiel był tani, lecz opłacalny! Kompania Węglowa np dopłaca w obecnej chwili do interesu i nad nimi są czarne chmury. 

Żeby polskie spółki nie odnotowały strat za rok 2013 - co niestety w przypadku Kompanii Węglowej jest już niemożliwe - ceny węgla energetycznego powinny się kształtować na poziomie nie mniejszym niż 270 zł za tonę, a węgla koksowego nie mniejszym niż 600 zł za tonę.

​Co do emerytur również boli mnie ten fakt, że pracownicy odchodzą na emerytury, a później dodatkowo jeszcze pracują(chociażby spółki) Myślę, że prędzej czy później górnikom również pewne przywileje zostaną zlikwidowane, bo społeczeństwo po prostu nie wytrzyma tego, że jedni mają lepiej ( górnicy ) a drudzy nie ( pozostałe zawodowy ) 

Rozwiń
Gość
Gość (26 grudnia 2013 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

@Pracownik co Ty bredzisz? Dlaczego uważasz, że gminy i państwo zarobią kosztem społeczeństwa? Istnieje obecnie kopalnia Bogdanka i jakoś nikt nie narzeka. Nawet osoby, które z powodu prac górniczych musiały się przeprowadzić też nie narzekają, bo dostali odszkodowania, wysokie. Węgiel ten polski, czy chociażby z Bogdanki jest dużo tańszy niż wam się wydaje. To firmy, które przewożą węgiel do gospodarstw po prostu sobie doliczają sporo pln. polecam więc kupowac węgiel prosto z kopalni,a nie od dystrybutorów. Po co mieszasz w to emerytów. Myślę, że jak będzie praca to dla młodych ludzi, a nie dla tych, którzy już się napracowali. 

Rozwiń
geolog
geolog (26 grudnia 2013 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Będzie gaz łupkowy to nie trzeba tylu górników bo on sam wydobywa się na powierzchnię i nie będzie tyle skały na powierzchni.Ale gazownictwo to też górnictwo,nawet wydobywanie piasku pon iżej 1.5m w głąb.

Rozwiń
pracownik
pracownik (26 grudnia 2013 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wszystko zapowiada się fajnie, ludzie będą mieć prace, gminy podatki, nawet skarb państwa zarobi. Byle nie skończyło się tak jak z łupkami, że balon był napompowany, a okazało się, że gazu łupkowego jest mniej niż zakładano

co ty bredzisz z tymi podatkami dla gmin i ze zarobi skarb państwa, czyim kosztem, nasz społeczeństwa, to my dołożymy do tego interesu z naszych kieszeni, węgiel będzie droższy od tego sprowadzonego zza oceanu, a górników emerytów przybędzie lawinowo przybywać z ich wypasionymi emeryturami, kto do tego dołoży kolejne miliardy rodzinie , my zwykli ludzie. Nie wiem dlaczego nie odlicza się od zysków kopalń tego co każdego roku dokłada budżet choćby do górniczych emerytur, a są to kwoty miliardów złotych.

Rozwiń
Gość
Gość (24 grudnia 2013 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wszystko zapowiada się fajnie, ludzie będą mieć prace, gminy podatki, nawet skarb państwa zarobi. Byle nie skończyło się tak jak z łupkami, że balon był napompowany, a okazało się, że gazu łupkowego jest mniej niż zakładano

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!