środa, 21 lutego 2018 r.

Łęczna

Łęczna: Dom przedpogrzebowy prawie gotowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2011, 20:11
Autor: Paweł Puzio

Na budowę cmentarza w Starej Wsi gmina Łęczna wydała <br />
już 2 miliony 356 tysięcy złotych. Nowy dom pr
Na budowę cmentarza w Starej Wsi gmina Łęczna wydała
już 2 miliony 356 tysięcy złotych. Nowy dom pr

Skończyły się prace budowlane przy domu przedpogrzebowym na nowym cmentarzu. Budynek zostanie oddany do użytku we wrześniu.

Roboty związane z budową domu przedpogrzebowego na cmentarzu są już zakończone. Nowy obiekt ma być użytkowany przez około 100 lat. Stoi na terenie Podzamcza, u zbiegu drogi na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i drogi do Starej Wsi.

– W tej chwili budynek jest wyposażany w urządzenia chłodnicze, stół sekcyjny, wózki transportowe, oświetlenie zewnętrzne oraz dzwon na dzwonnicę. Poza tym trwają roboty związane z rozbudową parkingu, wykonaniem podjazdu gospodarczego oraz bramy gospodarczej – wylicza Grzegorz Kuczyński z Urzędu Miasta Łęczna.

Te prace zostaną zakończone w sierpniu. – Planujemy oddanie obiektu do użytkowania we wrześniu – dodaje Grzegorz Kuczyński. Całość robót związanych z budową domu przedpogrzebowego i zagospodarowaniem otoczenia kosztowała ponad milion 700 tys. zł. Dom przedpogrzebowy ma 431 mkw. powierzchni.

Sala pożegnań pomieści 100 osób. Autorami projektu są Stanisław Lichota z Lublina, Tomasz Lichota z Warszawy i Piotr Lichota z Wrocławia.

– Nowy cmentarz wrósł już w krajobraz Łęcznej. Nie ma na nim wprawdzie takiej atmosfery, jak na starym cmentarzu parafialnym, ale z biegiem lat, kiedy wyrosną drzewa, też nabierze charakteru – mówi Jolanta Chruściel, mieszkanka Łęcznej. – Ten dom ma wprawdzie nowoczesną formę, ale bije od niego taki spokój i powaga. Chyba tak powinno być – dodaje pani Jolanta.

Cmentarz komunalny w Starej Wsi otwarto w maju 2009 roku. Budowę nowej nekropolii podzielono na dwa etapy. Prace prowadzone w ramach pierwszego etapu objęły obszar 1 hektara. Docelowo cmentarz będzie zajmował powierzchnię 5 ha.

– W ramach pierwszego etapu zrobiono 374 metry ogrodzenia, które zaprojektowano z z myślą o rozbudowie cmentarza w przyszłości. Od strony wschodniej, północnej i zachodniej ustawiono siatkę ogrodzeniową, a od strony południowej ażurowe stalowe profile – mówi Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Przy cmentarzu wybudowano parking o powierzchni ponad 1400 mkw., drogę manewrową oraz oświetlenie przy bramie, doprowadzono media konieczne dla funkcjonowania cmentarza. Wartość dotychczasowych inwestycji to 632,5 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!