piątek, 19 stycznia 2018 r.

Łęczna

Łęczna: Liceum im. Jana Zamoyskiego w nowym miejscu?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2015, 12:30
Autor: Paweł Puzio

To już prawie pewne. I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Łęcznej przeprowadzi się do nowego budynku, a nadzór nad placówką przejmie powiat

W I LO w Łęcznej uczą się 92 osoby. Najwięcej obaw mają uczniowie pierwszych i drugich klas. - Boję się, że przenosiny obniżą poziom nauczania. A przyszłym roku piszę maturę, która zdecyduje o mojej dalszej edukacji - mówi Anna z drugiej klasy w łęczyńskiego "Zamoya”. Zaniepokojeni uczniowie i rodzice już kilka razy byli w tej sprawie u burmistrza.

Obawy o swoją przyszłości mają również nauczyciele (chodzi o 13,5 etatu). - Przenosiny to nic przyjemnego. Nowy dyrektor, nowa szkoła, a może i inne warunki pracy. Lepsze jednak to niż jej utrata, a taki los nas czeka jeśli nie będzie naborów do liceum - mówi jeden z pedagogów.

Przejęcie I LO od gminy staroście łęczyńskiemu zaproponował Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.

- Gminy maja teraz nowe obowiązki jak wprowadzenie do szkół 6-latków. W gminnych szkołach brakuje pomieszczeń, a przepisy i oczekiwania rodziców uniemożliwiają "upychanie” do jednej klasy większej liczby dzieci czy prowadzenia nauki w trybie zmianowym - tłumaczy Grzegorz Kuczyński, rzecznik łęczyńskiego magistratu.

Rzecznik przypomina też, że gmina ma obowiązek prowadzić szkoły do poziomu gimnazjalnego. Edukacją ponadgimnazjalną powinien zająć się powiat.

Magistrat zapewnia, że choć organ prowadzący szkołę będzie inny, to uczniowie i nauczyciele "Zamoya” odczują tylko jedną zmianę - siedziby. Liceum wraz z całym wyposażeniem ma się przenieść do budynku szkół ponadgimnazjalnych przy ul. Bogdanowicza.

- Dążymy do osiągnięcia kompromisu. Chodzi m.in. o zatrudnienie nauczycieli. To istotne zwłaszcza dla maturzystów, by do egzaminów przygotowywałby ich ten sam zespół pedagogów - mówi Teodor Kosiarski.

Rozmowy z powiatem trwają. Przejęcie szkoły wcale nie jest łatwą sprawą.

- Chodzi m.in. o formę zatrudnienia nauczycieli. Gdyby byli na etatach w liceum, to nie byłoby problemu. Ale teraz są oni pracownikami Zespołu Szkół nr 1. Tę kwestię muszą rozwiązać prawnicy - tłumaczy wicestarosta łęczyński Dariusz Kowalski.

Jeżeli dojdzie do przekazania szkoły powiatowi, odbędzie się to na podstawie porozumienia. Wcześniej Rada Powiatu Łęczyńskiego i Rada Miejska w Łęcznej podejmą stosowne uchwały. Magistrat planuje, że szkoła zmieni gospodarza 1 września.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: szkoła Łęczna edukacja
hela
sports-men-ka
Obserwator
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hela
hela (26 marca 2015 o 21:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Burmistrz ma bardzo dobrą sylwetkę,która świadczy o zdrowym stylu życia i odżywiania.

Ale nie świadczy to o jego kulturze osobistej, której zresztą nie ma ani o zwykłej uczciwości czy też zwykłej sympatii do jego osoby.

Rozwiń
sports-men-ka
sports-men-ka (25 marca 2015 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Burmistrz ma bardzo dobrą sylwetkę,która świadczy o zdrowym stylu życia i odżywiania.

Rozwiń
Obserwator
Obserwator (25 marca 2015 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy warunki lokalowe w proponowanym obiekcie na liceum spełniają normy. Pamiętajmy że tam już znaczna część uczniów kontynuuje naukę. A co z zajęciami w-f przecież tam jest sala dla szczerze powiedziawszy przedszkolaków no i kilku klas podstawówki. Czemu o ten tak popularny przedmiot, ale mający największy wpływ na prawidłowy rozwój młodego organizmu nie dbają zwierzchnicy nauczania. Spójrzcie sami na siebie panowie starostowie i burmistrzu - czy taką sylwetkę i zdrowie proponujecie młodemu pokoleniu?

Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2015 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Żałosny przerobiony teks z leczna24. Nawet zaczyna się podobnie.

Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2015 o 07:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To przerobiony tekst Kuczyńskiego sprzed paru tygodni. Zobaczcie na urzadmiejski24 nawet zaczyna się tak samo. Urzędowa propaganda.
Jak to jest przeprowadzać wywiad sam ze sobą panie Grzegorzu?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!