poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Łęczna

Łęczna: Za 12 mln złotych odnowią Stare Miasto

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 listopada 2010, 22:18
Autor: Paweł Puzio

Obskurne bloki, krzywe chodniki, odrapane kamieniczki – tak wygląda Stare Miasto w Łęcznej. Ale jest szansa na zmianę. Gmina stara się o unijne pieniądze na renowację tej części miasta.

Władze Łęcznej złożyły właśnie wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o unijne wsparcie programu rewitalizacji Starego Miasta. Samorząd chce wydać na ten cel ponad 12 milionów złotych, ale potrzebuje 9 milionów zł dofinansowania.

Planowana rewitalizacja ma objąć Rynek I, czyli plac pomiędzy ratuszem a Urzędem Stanu Cywilnego i Rynek III, czyli otoczenie bloków na Starym Mieście.

– Projekt obejmuje kompleksową przebudowę ulic, placów zabaw, oświetlenia i chodników, a także remont bloków i budynku komunalnego przy placu Kościuszki 1 – mówi Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.
Teren Starego Miasta to najbardziej zaniedbany fragment Łęcznej. – Obskurne bloki, krzywe chodniki, obdrapane kamieniczki. Tak samo Łęczna wyglądała 50 lat temu. Tu nikt nigdy nie inwestował. Czas najwyższy zrobić z tym porządek – uważa pani Maria, mieszkanka Starego Miasta.

Od kilku lat w Łęcznej trwały prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji, czyli wieloletnim planem działań zmierzających do odnowy tego unikatowego fragmentu miasta. Stare Miasto charakteryzuje się gęstą siecią drogową. Uliczki, m.in. 11 Listopada, 3 Maja, Bożnicza, Jagiełki, Kanałowa, Krótka, Litewska, Lubelska, Łańcuchowska, Mickiewicza, wymagają natychmiastowych inwestycji.

– Łączna długość wymienionych dróg wynosi ponad 8,5 kilometra. Stąd tak duże koszty tego programu. Do tego trzeba doliczyć wymianę sieci i budowę kanalizacji – wyjaśnia burmistrz.

Rewitalizacja to także szansa dla lokalnej społeczności. Stare Miasto zamieszkuje duża liczba rodzin niepełnych, utrzymujących się głównie z zasiłków z pomocy społecznej.

– Program rewitalizacji stwarzałby możliwość dla wielu osób, które teraz czują się wykluczone przez lokalne społeczeństwo – kończy burmistrz Teodor Kosiarski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aqwa
aida
Gość
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aqwa
aqwa (1 czerwca 2011 o 19:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aida' timestamp='1306927719' post='484544']
Widoczne budynki to budynki wspólnot mieszkaniowych Ich wygląd to zasługa mieszkańców, brak remontów - to skutek krótkowzroczności właścicieli, który nie chcą podnosić stawki na fundusz remontowy.
[/quote]
Większość udziału ma miasto i to zasiedleńcy burmistrza dewastują i niszczą ci co mają wykupione szanują ale są w mniejszości
Rozwiń
aida
aida (1 czerwca 2011 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widoczne budynki to budynki wspólnot mieszkaniowych
Ich wygląd to zasługa mieszkańców, brak remontów - to skutek krótkowzroczności właścicieli, który nie chcą podnosić stawki na fundusz remontowy.
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2010 o 07:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='nianka' timestamp='1288886715' post='373828']
Mi się pomysł kwestowania bardzo podobał - chłopaki mają u mnie i mojej rodziny głos. Żeby nie Łęczna24.pl to bym nie wiedziała co się w mieście dzieje. Kolego z wpisu o 07:16 zazdrość Ci kiche ściska,a pewnie zrobiłbyś laske żeby w tej grupie być.[/quote]
Ciemny prymitywny narodzie...
Rozwiń
aqq
aqq (8 listopada 2010 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwi mnie jedno dlaczego służby odpowiedzialne z administratorką włącznie tolerują niszczenie płyt azbestowych i to w otulinie parku krajobrazowego! Widać brak gospodarza!
Rozwiń
anty lewak
anty lewak (5 listopada 2010 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłeś widziałeś? Stan miasta jest taki jak wydolne są służby do powołane do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa.
Chyba cie ochrzcili bo gadasz jak katolik a właściwie nie mówisz tylko jadem plujesz
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!