wtorek, 21 listopada 2017 r.

Łęczna

Łęczna: Za 12 mln złotych odnowią Stare Miasto

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 listopada 2010, 22:18
Autor: Paweł Puzio

Obskurne bloki, krzywe chodniki, odrapane kamieniczki – tak wygląda Stare Miasto w Łęcznej. Ale jest szansa na zmianę. Gmina stara się o unijne pieniądze na renowację tej części miasta.

Władze Łęcznej złożyły właśnie wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o unijne wsparcie programu rewitalizacji Starego Miasta. Samorząd chce wydać na ten cel ponad 12 milionów złotych, ale potrzebuje 9 milionów zł dofinansowania.

Planowana rewitalizacja ma objąć Rynek I, czyli plac pomiędzy ratuszem a Urzędem Stanu Cywilnego i Rynek III, czyli otoczenie bloków na Starym Mieście.

– Projekt obejmuje kompleksową przebudowę ulic, placów zabaw, oświetlenia i chodników, a także remont bloków i budynku komunalnego przy placu Kościuszki 1 – mówi Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.
Teren Starego Miasta to najbardziej zaniedbany fragment Łęcznej. – Obskurne bloki, krzywe chodniki, obdrapane kamieniczki. Tak samo Łęczna wyglądała 50 lat temu. Tu nikt nigdy nie inwestował. Czas najwyższy zrobić z tym porządek – uważa pani Maria, mieszkanka Starego Miasta.

Od kilku lat w Łęcznej trwały prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji, czyli wieloletnim planem działań zmierzających do odnowy tego unikatowego fragmentu miasta. Stare Miasto charakteryzuje się gęstą siecią drogową. Uliczki, m.in. 11 Listopada, 3 Maja, Bożnicza, Jagiełki, Kanałowa, Krótka, Litewska, Lubelska, Łańcuchowska, Mickiewicza, wymagają natychmiastowych inwestycji.

– Łączna długość wymienionych dróg wynosi ponad 8,5 kilometra. Stąd tak duże koszty tego programu. Do tego trzeba doliczyć wymianę sieci i budowę kanalizacji – wyjaśnia burmistrz.

Rewitalizacja to także szansa dla lokalnej społeczności. Stare Miasto zamieszkuje duża liczba rodzin niepełnych, utrzymujących się głównie z zasiłków z pomocy społecznej.

– Program rewitalizacji stwarzałby możliwość dla wielu osób, które teraz czują się wykluczone przez lokalne społeczeństwo – kończy burmistrz Teodor Kosiarski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aqwa
aida
Gość
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aqwa
aqwa (1 czerwca 2011 o 19:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aida' timestamp='1306927719' post='484544']
Widoczne budynki to budynki wspólnot mieszkaniowych Ich wygląd to zasługa mieszkańców, brak remontów - to skutek krótkowzroczności właścicieli, który nie chcą podnosić stawki na fundusz remontowy.
[/quote]
Większość udziału ma miasto i to zasiedleńcy burmistrza dewastują i niszczą ci co mają wykupione szanują ale są w mniejszości
Rozwiń
aida
aida (1 czerwca 2011 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widoczne budynki to budynki wspólnot mieszkaniowych
Ich wygląd to zasługa mieszkańców, brak remontów - to skutek krótkowzroczności właścicieli, który nie chcą podnosić stawki na fundusz remontowy.
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2010 o 07:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='nianka' timestamp='1288886715' post='373828']
Mi się pomysł kwestowania bardzo podobał - chłopaki mają u mnie i mojej rodziny głos. Żeby nie Łęczna24.pl to bym nie wiedziała co się w mieście dzieje. Kolego z wpisu o 07:16 zazdrość Ci kiche ściska,a pewnie zrobiłbyś laske żeby w tej grupie być.[/quote]
Ciemny prymitywny narodzie...
Rozwiń
aqq
aqq (8 listopada 2010 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwi mnie jedno dlaczego służby odpowiedzialne z administratorką włącznie tolerują niszczenie płyt azbestowych i to w otulinie parku krajobrazowego! Widać brak gospodarza!
Rozwiń
anty lewak
anty lewak (5 listopada 2010 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłeś widziałeś? Stan miasta jest taki jak wydolne są służby do powołane do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa.
Chyba cie ochrzcili bo gadasz jak katolik a właściwie nie mówisz tylko jadem plujesz
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!