poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Łęczna

Letnisko czy wysypisko? Gmina Ludwin ma problem ze śmieciami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 maja 2012, 20:44
Autor: Paweł Puzio

Właściciele działek m.in. nad jez. Piaseczno narzekają na brak kontenerów na śmieci (Paweł Buczkowsk
Właściciele działek m.in. nad jez. Piaseczno narzekają na brak kontenerów na śmieci (Paweł Buczkowsk

Urzędnicy każą płacić za śmieci i… pozabierali kontenery – złoszczą się właściciele działek letniskowych z gminy Ludwin. – Ograniczyliśmy jedynie liczbę pojemników i wyznaczyliśmy nowe miejsca. Musimy mieć większą kontrolę nad odpadami, które trafiają na nasze wysypisko – ripostuje Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin.

Od 1 stycznia tego roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wywracająca dotychczasowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Przepisy jednak w pełni zaczną obowiązywać dopiero za kilka miesięcy.

– Ten rok jest przejściowy i samorządy w całym kraju próbują odpowiednio przygotować się na zmiany. Odczuje je każdy, bo za odbiór odpadów mieszkańcy zobowiązani będą do ponoszenia stałej opłaty na rzecz gminy, tzw. podatek śmieciowy – tłumaczy Andrzej Chabros.

Niestety, zanosi się na duże podwyżki. – Nowe rozwiązania będą bardzo rygorystyczne i kosztowne, dlatego już teraz chcemy stopniowo przyzwyczajać do tego ludzi i letników – dodaje wójt gminy Ludwin.

– W ubiegłym roku dołożyliśmy do wywozu śmieci około 400 tys. zł. To musi się zmienić. Nasze wysypisko zapełnia się błyskawicznie, bo niestety mnóstwo odpadów trafiało na nie z sąsiednich gmin. Teraz chcemy mieć nad tym większą kontrolę.

Nie wszystkim jednak podobają się decyzje urzędników. – Płacę podatki i chcę coś z tego mieć. Wcześniej kontenery stały w wielu miejscach i nikomu to nie przeszkadzało. Co ja mam teraz zrobić ze śmieciami? Jechać kilka kilometrów z workiem – denerwuje się Piotr Pilarz, właściciele działki nad Piasecznem.

– Nikomu nie chcemy utrudniać życia, chcemy tylko racjonalnie gospodarować odpadami, – wyjaśnia Paweł Zdunek z UG w Ludwinie. – Każdy, kto ma zawartą umowę i płaci za śmieci, jest przez nas informowany, gdzie stoją kontenery. Dajemy też zadeklarowaną liczbę worków z logo gminy. A jeśli komuś zabraknie, można je dokupić w urzędzie za niewielką kwotę. Taki system praktykowany jest na obszarach turystycznych i w innych regionach Polski. Sprawdza się.

W gminie Ludwin taki regulamin obowiązuje od czterech lat. – A mimo to problemów wciąż nie ubywa. Nie wszyscy nawet kwapią się, aby podpisać z nami umowę. Oszacowaliśmy, że aż 40 procent właścicieli działek letniskowych tego nie zrobiło – dodaje wójt gminy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zeb
Gość
mz1965zm
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zeb
zeb (5 maja 2014 o 17:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wójtowi nie zależy aby gmina była czysta , tylko jak wyrwać kasę od letników, którzy tu nabyli czy pobudowali domki! niech podejmie natychmiastowe działania! albo bunt za rok z podatkiem i kasa pusta!

Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2014 o 17:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

podpowiadam Wójtowi jak to zrobić

do podatku każdy otrzymuje dodatkowy blankiet z oddzielnym kontem i ustaloną kwotą np. 50zł. kwota trafi do gminy a gmina z tych pieniędzy zapłaci odbiorcy śmieci.

Rozwiń
mz1965zm
mz1965zm (5 maja 2014 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

od 10 kwietnia jeżdżę do Zagłębocza i wszystkie odpady i śmieci zabieram ze sobą , nie ma gdzie wyrzucić!!! nie ma kontenerów ani w Jagodnie ani nigdzie na całej trasie do ŁĘCZNEJ. Płacę 500zł podatku za zasrany skrawek łąki z drewnianym domkiem! mało? gdzie mają ludzie wyrzucić śmiecie? może złożymy je wójtowi przed UG, pod okno? wiem .,,że są firmy chętne do odbioru śmieci nawet za darmo! a tu syf, niedługo- szczury, torby, wory w lesie 1KM OD Poleskiego PARKU

NARODOWEGO! Co to za  chip? za 100zł? firma kolesi dojących ludzi za pomocą spółki zoo?

Rozwiń
bercik
bercik (5 lipca 2013 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

fACET A TYM BARDZIEJ WUJT MUSI MIEĆ JAJA A NIE WYDMUSZKI I RESZTE MÓWI ZA SIEBIE

oj oj, szkoła podstawowa się kłania:   muwisz, rze łon nie mo jajuf?????

Pewnie bałaganisz nad jeziorem, bo Ty masz jaja jak baskijskie berety  i stąd Twoje święte oburzenie, że trzeba kilka metrów przenieść Twoje śmieci

Rozwiń
ANONIM GALL
ANONIM GALL (3 sierpnia 2012 o 23:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fACET A TYM BARDZIEJ WUJT MUSI MIEĆ JAJA A NIE WYDMUSZKI I RESZTE MÓWI ZA SIEBIE
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!