sobota, 17 marca 2018 r.

Łęczna

Ludwin: Gmina buduje nową bibliotekę

Dodano: 26 czerwca 2017, 12:55
Autor: Paweł Puzio

Za dwa lata Ludwin (pow. łęczyński) będzie cieszyć się nową biblioteką. Właściwie to będzie coś więcej. Za prawie 2 miliony złotych powstanie gminne centrum słowa i sztuki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Ludwinie nie ma odpowiedniej siedziby. Mieści się w dwóch małych pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na zbiory, komputery. Nie ma też miejsca na imprezy kulturalne: odczyty czy spotkania z autorami. W 2019 roku to się zmieni, bo biblioteka przeprowadzi się do nowej, już budowanej siedziby.

Inwestycja powstaje dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa. W styczniu 2016 roku biblioteka w Ludwinie złożyła wniosek o dofinansowanie. Projekt nosi nazwę „Biblioteka Bramą Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego”. Uzyskał rządowe wsparcie w wysokości 1,94 mln zł. Pozostałe koszty inwestycji pokryje gmina. Prace budowlane już trwają, a zakończenie przewidziane jest w pierwszej połowie 2019 roku.

Po ukończeniu biblioteka przeprowadzi się do dwupiętrowego budynku o powierzchni ponad 1600 mkw. W tym obszernym budynku zaprojektowano nowocześnie wyposażoną czytelnię i wypożyczalnię z wydzielonymi strefami dla różnych grup użytkowników, salę wielofunkcyjną z zapleczem kuchennym, służącą organizacji wszelkiego rodzaju imprez oraz wydarzeń kulturalnych. Wszystkie spektakle i koncerty będą organizowane na scenie, która zostanie wyposażona w garderobę dla artystów.

– Ideą przewodnią projektu jest stworzenie przestrzeni, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, miejsca spotkań dla różnych osób, począwszy od najmłodszych użytkowników, aż do tych najstarszych, dla których biblioteka stanie się alternatywą przyjemnego spędzenia czasu wolnego – mówi Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin. – Biblioteki w dzisiejszych czasach zmieniają się, mają coraz więcej funkcji. A inwestowanie w kulturę to istotny składnik funkcjonowania naszej gminy, w której biblioteka zawsze pełniła i nadal pełnić będzie ważną rolę – dodaje wójt.

Na piętrze znajdzie się sala szkoleniowo-informatyczna, kącik zabaw dla najmłodszych, sala „Przystań Seniora” służąca potrzebom miejscowego Klubu Seniora oraz sala z miejscem na ekspozycję poświęconą patronowi biblioteki, pisarzowi Andrzejowi Łuczeńczykowi. Ponadto powstanie gabinet doświadczeń umożliwiający organizowanie warsztatów naukowych dla dzieci i młodzieży, pracownia plastyczna i studio nagrań. Rozwiązanie techniczne budynku, po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń teleskopowych, pozwoli na wykorzystanie tarasów widokowych na mini obserwatoria astronomiczne.

Projekt zakłada również zakup nowoczesnego wyposażenia, dostosowanego do charakterystyki wnętrza oraz sprzętu elektronicznego i multimedialnego, służącego podnoszeniu umiejętności cyfrowych mieszkańców.

– Myślę, że każdy czytelnik, bądź użytkownik znajdzie inspirację dla siebie i chętnie będzie do nas wracał. Mam nadzieję, że nowa biblioteka stanie się wizytówką naszej gminy, że to właśnie tutaj powstanie miejsce, które chętnie będą odwiedzali zarówno mieszkańcy, jak i turyści mieszkający u nas od wiosny do późnej jesieni. Pragnę podkreślić, że celem najważniejszym biblioteki jest i będzie promocja książki i czytelnictwa – dodaje Elżbieta Kuczyńska, dyrektor GBP.

– Jesteśmy na etapie budowy, która idzie dość sprawnie. Wykonawca dotrzymuje, a nawet wyprzedza harmonogram budowy. Dziś stoją już ściany pierwszej kondygnacji i wylewany jest pierwszy strop. Ze względu na wielkość budynku prace potrwają do końca przyszłego roku. Mam nadzieję, że z wyposażeniem uporamy się dość szybko i na początku 2019 roku budynek można będzie oddać do użytku. Byłoby wspaniale, gdyby otwarcie odbyło się w tłusty czwartek, który od 16 lat obchodzimy w gminie bardzo hucznie, a swój początek impreza ta miała właśnie w bibliotece – kończy wójt.

Czytaj więcej o: biblioteka Ludwin
matrix
qq
Tomek
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

matrix
matrix (6 lipca 2017 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tomek napisał:
A ja się cieszę. W dobie komputeryzacji książki zeszły na dalszy plan. Nie zaglądałem do nich przez kilkanaście lat. Od kilku... odkrywam je na nowo. Internet nie zastąpi przygody z książką. Wielu internautów wpada w niepokój gdy Internet przestaje działać. A to już jest zależnienie. W rejonie Ludwina podczas burz są też przerwy w dostawie elektryczności. Frustracja narasta jeszcze bardziej, gdy nie można pograć w ulubioną grę komputerową albo obejrzeć telewizji. Dla mnie lekarstwem na takie sytuacje jest książka. Jeden, dwa rozdziały... . Czasem więcej. Bywa, że dzień zaczynam od otwarcia książki na pierwszej stronie i kończę późnym wieczorem zamyjając na ostatniej. Dlatgo jako częsty bywalec jednej z działek rekreacyjnych w Gminie Ludwin cieszę się, że za dwa lata będę mieć bibliotekę tak blisko. Jestem pewien, że przysłuży się ona nie tylko mieszkańcom oraz uczniom miejscowej szkoły, ale także i letnicy będą jej częstymi bywalcami.
 Tomku Ty jeden, czytelnik taki z Ciebie?! A kto Cię tak cieplutko pisać o naszej bibliotece nauczył, tak nastrojowo o tych burzach i przerwach w elektryczności brrrr... może na tej działce rekreacyjnej byśmy coś wspólnie poczytali... nie jeden rozdział, nie dwa, a więcej i więcej i ...  Radek, szatyn, moje centymetry to: 168/17    
Rozwiń
qq
qq (5 lipca 2017 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe ile kosztuje układ z gs Ludwin chodzi o pizzerie, skandal wójt utrzymuje gs za nasze pieniądze.
Rozwiń
Tomek
Tomek (4 lipca 2017 o 22:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja się cieszę. W dobie komputeryzacji książki zeszły na dalszy plan. Nie zaglądałem do nich przez kilkanaście lat. Od kilku... odkrywam je na nowo. Internet nie zastąpi przygody z książką.  Wielu internautów wpada w niepokój gdy Internet przestaje działać. A to już jest zależnienie. W rejonie Ludwina podczas burz są też przerwy w dostawie elektryczności. Frustracja narasta jeszcze bardziej, gdy nie można pograć w ulubioną grę komputerową albo obejrzeć telewizji. Dla mnie lekarstwem na takie sytuacje jest książka. Jeden, dwa rozdziały... . Czasem więcej. Bywa, że dzień zaczynam od otwarcia książki na pierwszej stronie i kończę późnym wieczorem zamyjając na ostatniej. Dlatgo jako częsty bywalec jednej z działek rekreacyjnych w Gminie Ludwin cieszę się, że za dwa lata będę mieć bibliotekę tak blisko. Jestem pewien, że przysłuży się ona nie tylko mieszkańcom oraz uczniom miejscowej szkoły, ale także i letnicy będą jej częstymi bywalcami.
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2017 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a prawda jest taka że artykuł zyskał jedno polubienie! JEDNO! nie wstydzicie się? komu ta biblioteka? Centrum słowa i sztuki... jakie są jeszcze pomysły na kolejne deficyty"?
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy wie gdzie mieści się obecnie biblioteka hehehe, na pewno przyjadą turyści, już to widzę, to za turystów podatki buduje się ten przepych jak scena z garderobą!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!