wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Łęczna

Ludwin wygrał konkurs National Geographic

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 czerwca 2009, 17:58
Autor: Kamil Kozioł

17 czerwca będzie wielkim dniem dla całego Ludwina. Właśnie wtedy, w Warszawie, szóstka uczniów z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie, odbierze nagrody za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie "Moje miejsce na ziemi”,

organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era i National Geographic

Konkurs polegał na przedstawieniu swojego miejsca zamieszkania w formie gazetki, liczącej kilka stron. - Najtrudniejsze było jednak to, że musiała być ona wykonana po angielsku - powiedziała Dorota Bałuta z wydawnictwa Nowa Era.

Spóźnieni na starcie

Do konkursu zgłosiło się ponad tysiąc szkół z całej Polski. - Prace były na naprawdę wysokim poziomie, ale zdecydowaliśmy, że zwycięstwo należy się reprezentacji Gimnazjum Publicznego w Ludwinie w składzie: Karolina i Paulina Czubackie, Piotr Harmasz, Karolina Olesiuk, Paulina Wołos i Rafał Grzesiak - dodaje Bałuta.

- Na lekcji angielskiego pani Agnieszka Pasieczny poinformowała nas o tej zabawie. Lubimy wyzwania, więc postanowiliśmy spróbować swoich sił - tłumaczy Karolina Czubacka.

Już na starcie byli nieco spóźnieni. - Tak naprawdę, to wzięliśmy się do roboty dopiero na przełomie kwietnia i maja, czyli tydzień później niż inni. Mieliśmy egzaminy gimnazjalne i w tamtym okresie, to one były dla nas najważniejsze - wyjaśnia Karolina Olesiuk.

Burza mózgów

Po skompletowaniu zespołu przyszedł czas na pierwsze spotkanie. - Pani Pasieczny rzuciła hasło "burza mózgów”. Pomysłów było wiele, ale zdecydowaliśmy się na pokazanie Ludwina za pomocą pięciu zmysłów. Naszą okolicę można usłyszeć, zobaczyć, poczuć, zasmakować i dotknąć - wyjaśnia Karolina.

I to właśnie to zadecydowało o ich zwycięstwie. - Generacja obecnych gimnazjalistów żyje w świecie komputerów i Internetu, a młodzież z Ludwina jest tego zaprzeczeniem. Naprawdę rzadko zdarza się widzieć dzieci czerpiące energię życiową z przyrody - dodaje Bałuta.

Co ciekawe, największym problemem nie był wcale opis gminy w języku angielskim. - Zdecydowanie więcej czasu zajęło nam robienie zdjęć. Chcieliśmy pokazać specyfikę Ludwina, dlatego wykonanie odpowiednich fotografii było dla nas nie lada wyzwaniem - dodaje Olesiuk, która oprócz tego, że pokazała jak można "dotknąć Ludwin” napisała wiersz pt. "Mój świat”.

Zapomnieli o rodzicach

- Rzadko zdarza się, aby gimnazjaliści tak dobrze posługiwali się językiem angielskim. Oczywiście, czasami im pomagałam, ale z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że ich praca była w pełni samodzielna - tłumaczy Agnieszka Pasieczny, nauczycielka języka angielskiego, która nadzorowała projekt.

Kilka godzin przed ostatecznym terminem wysłania prac okazało się, że gimnazjaliści zapomnieli o obowiązkowej zgodzie rodziców na udział w konkursie.

- I zaczęło się. Szybka akcja zbierania podpisów sprawiła, że gazetkę oddaliśmy piętnaście minut przed zamknięciem poczty - wspomina Pasieczny. - Nie poradzilibyśmy sobie z tą sytuacją, gdybyśmy nie byli prawdziwym zespołem - wyjaśnia Piotr Harmasz.

To nie żarty

- A my z początku myśleliśmy, że pani nauczycielka robi sobie z nas żarty. Dopiero strony internetowe, prasa i telewizja pozwoliły nam uwierzyć, że to nie jest sen - powiedziała Paulina.

Zwycięstwo zaskoczyło również dyrekcję szkoły. - Nie spodziewałem się takiego wyniku. Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy podobnego rezultatu na arenie ogólnopolskiej - tłumaczy Jacek Zgierski, dyrektor Gimnazjum Publicznego w Ludwinie.

17 czerwca szóstka zwycięzców pojedzie na wielką galę National Geographic, na której odbiorą nagrody. - Mogą liczyć na konsole XBox i ciekawe książki. Pani Pasieczny otrzyma dwutygodniowy wyjazd na kurs metodyczny w Wielkiej Brytanii, a szkoła komplet lektur National Geographic - wylicza Bałuta.

- My największą nagrodę już otrzymaliśmy: pokazaliśmy światu, że Ludwin jest piękny. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pracy do naszej gminy przyjadą turyści z całej Europy - tłumaczy Paulina.

Obrona tytułu

Za rok kolejna edycja konkursu "Moje miejsce na ziemi”. Prawdopodobnie szkoła będzie próbować obronić wywalczony tytuł. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż z obecnego składu zostaną jedynie Paulina Czubacka i Karolina Olesiuk.

- Przekażemy jednak zdobytą wiedzę naszym następcom - mówi Karolina. - Wierzę, że za rok nasza szkoła znowu będzie bić się o czołowe lokaty w kraju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aa
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aa
aa (14 czerwca 2009 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!