poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Łęczna

Ludzie wściekli na starostę i wójta. Budowa krematorium rozpaliła wieś

Autor: Paweł Puzio

Starosta łęczyński zastanawia się nad złamaniem prawa, aby tylko uspokoić nastroje w Jaszczowie w gminie Milejów. Ponad 500 osób podpisało się pod protestem przeciwko budowie spopielarni zwłok.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Rodzinna firma pogrzebowa Beczkalskich z Trawnik zamierza wybudować spopielarnię zwłok w Jaszczowie, niemal w centrum osady, w pobliżu szkoły, pizzerii i głównego sklepu. Inwestycja ma stanąć na działce kupionej od starostwa. Beczkalscy w tej miejscowości już mają zakład pogrzebowy. Teraz firma wystąpiła do starostwa o pozwolenie na budowę spopielarni.

Ludzie są wściekli na starostę łęczyńskiego i wójta gminy Milejów, za to że nic nie zrobili, aby zablokować ten pomysł. Rozsierdzeni wystosowali petycję do Romana Cholewy, starosty łęczyńskiego. Podpisało się pod nią 570 osób. Cholewa poprosił o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Milejów w tej sprawie. W miniony piątek do urzędu przyszło około 50 mieszkańców gminy. Sam starosta spóźnił się pół godziny.

– Nie chcę mieć w sadzie tłustych jabłek. Nie po to kupiłem dom w Jaszczowie, aby mieszkać przy krematorium. Myślałem, że w tym domu spokojnie dożyję starości, zostawię coś wnukom. Jaką wartość będzie mieć moja nieruchomość, sąsiadująca z krematorium? – pytał na sesji wściekły Henryk Jaworski, jeden z sąsiadów firmy Beczkalskich.

Ludzie mają najwięcej pretensji do urzędników za brak informacji o zamierzeniach zakładu pogrzebowego. – Już w lutym firma wystąpiła do gminy Milejów o wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego. Gmina nie wiedziała, po co im ta mapka? – pytała Agnieszka Kozak-Prus, jedna z liderek protestu. – My mamy obowiązek wydać taki wyrys. Nie jesteśmy stroną w tym postępowaniu. Pozwolenie na budowę wydaje starostwo – bronił się Sławomir Czubacki, zastępca wójta Milejowa.

– Gdy tylko dowiedziałem się o planach budowy spopielarni, natychmiast poprosiłem wójta Tomasza Surysia o zwołanie zebrania w Jaszczowie. Było to 20 sierpnia. Dlaczego wójt zwlekał z zebraniem do początków września, dlaczego było na nim tylko 30, 40 osób, o to proszę pytać wójta – dodał starosta Cholewa, który deklarował, że podziela stanowisko mieszkańców Jaszczowa. – Proszę wierzyć, jak tylko dowiedziałem się o planach firmy Beczkalskich, a było to 5 sierpnia, od razu zaczęliśmy szukać możliwości zablokowania wydania pozwolenia na budowę. Nie mam takiej prawnej możliwości. Muszę wydać to pozwolenie – oświadczył jednak starosta.

Mieszkańcy Jaszczowa, ale i całej gminy, obawiają się, że uruchomienie spopielarni negatywnie wpłynie na wartość ich domów, ale także na produkcję warzyw. – Jesteśmy gminą ogrodniczą. W moim gospodarstwie produkuję ok. 400 ton ekologicznych warzyw na eksport do Niemiec, na odżywki dla dzieci. Kto kupi moje warzywa uprawianie w pobliżu spopielani zwłok? Kto kupi na giełdzie w Elizówce warzywa od moich sąsiadów? – dodał Cezary Kubić z Jaszczowa.

Nikt z firmy Beczkalskich nie chciał rozmawiać z Dziennikiem. – (…) taka instytucja jak spopielarnia jest obiektem zwolnionym z opinii środowiskowej, co jednoznacznie mówi, że funkcjonowanie takiego obiektu jest zupełnie pasywne wobec środowiska, tym samym, żadne nieporządane związki trujące nie mają prawa być wydzielane podczas funkcjonowania takiego obiektu. Niestety, ludzie nie chcą słuchać tych argumentów z nieznanych nam powodów – czytamy w oświadczeniu firmy pogrzebowej Beczkalskich przesłanym do naszej redakcji.

Ludzie prosili starostę, zastępcę wójta, aby im pomogli znaleźć sposób zablokowania tej inwestycji. – Wciąż stajemy przed urzędniczym murem. Co mamy robić, czy wy jesteście dla nas, czy dla inwestora? – pytał Andrzej Dyczewski. – Zastanawiam się, czy nie złamać prawa i nie wydać decyzji odmownej. Niech sprawą zajmie się wojewoda – zadeklarował Roman Cholewa. Sala nagrodziła go brawami. Radni z Milejowa jednogłośnie podjęli uchwałę, w której protestują przeciwko pomysłowi budowy spopielarni.

Jak udało nam się ustalić firma Beczkalskich nie zamierza rezygnować. Mieszkańcy zapowiadają walkę do końca, łącznie z procesem sądowym. – Jeśli budowa ruszy, to nasz protest przyjmie ostrzejsze formy – zapowiedział Karol Niewiadomski, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego.

Pomysły budowy spopielarni zostały zablokowane w Lublinie, Chełmie, Głusku i Czerniejowie.

Użytkownik niezarejestrowany
Realista
Użytkownik niezarejestrowany
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 listopada 2016 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" - trzy lata więzienia dla Michała O. (syn polityka regionalnych struktur PSL - b. wicewojewody i b. członka zarządu woj. śląskiego.) - to prawomocny już wyrok dla dwóch oskarżonych o dokonanie zbiorowego gwałtu na 16-latce w Pietrzykowicach (Śląskie) trzy lata temu."
Rozwiń
Realista
Realista (28 października 2016 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy inicjatorzy protestu zrobili coś dla dobrego ludzi, zalatwili coś co będzie im służyć przez lata. Protestować jest łatwo, a i kapitał polityczny przy okazji spotkań i lansu w lokalnych mediach się uzbiera. Niech lepiej nasi radni wezmą się do uczciwej roboty bo ich rozliczymy następnym razem jak znowu nic nie zrobią dla ludzi!
Rozwiń
Gość
Gość (26 października 2016 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Trawnikach niech sobie budują.
Rozwiń
Gość
Gość (26 października 2016 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taka gmina, taka gmina, hm.
Rozwiń
Gość
Gość (26 października 2016 o 00:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Błędy literowe każdemu mogą się zdarzyć, ale żeby takie byki puszczać, nawet w prowincjonalnej gazecie?! Porządany??? od czego niby? od porządku?? POŻĄDANY, Panie Redaktorze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!