poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Łęczna

Mamy żądają żłobka w Łęcznej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2015, 19:30
Autor: Paweł Puzio

140 osób podpisało się pod obywatelską petycją budowy żłobka lub organizacji "grupy żłobkowej". Miasto takich planów nie ma, ale obiecuje, że jeśli ktoś zdecyduje się na utworzenie takiej placówki, to może liczyć wsparcie.

Do Urzędu Miasta Łęcznej wpłynął wniosek o ujęcie w planach budżetowych na rok 2015 budowy żłobka lub też adaptacji pomieszczeń na ten cel. Podpisało się pod nim 140 mieszkańców miasta.

- Od kilku lat nie ma w Łęcznej tzw. "grup żłobkowych” ani żłobka. Choć wiele młodych mam chce pracować, to musi poświęcić się opiece nad dziećmi. Nie każdy ma babcię i nie każdego stać na nianię czy prywatny żłobek - mówi Joanna Kozłowicz, inicjatorka złożenia petycji. - Te 140 podpisów to tylko niewielki procent możliwości, bo podpisy zbierałam tylko wśród znajomych - dodaje.

Tzw. "grupy żłobkowe” funkcjonowały w łęczyńskich przedszkolach do 2011 roku.

Co na petycję mieszkańców magistrat? Przypomina, że czas na składanie wniosków do budżetu na 2015 rok minął w połowie września. - Budżet gminy na ten rok został uchwalony pod koniec stycznia. W toku prac nad projektem budżetu żaden radny, ani żadna komisja rady nie przedstawiła takiego wniosku - mówi Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.

- Mieszkańcy przekazali petycję po uchwaleniu budżetu, ale przecież nie muszą znać procedury budżetowej, a wnioski mogą składać zawsze - przypomina Sebastian Pawlak, opozycyjny radny.

- Jakimś wyjściem z sytuacji byłoby zorganizowanie w przedszkolach grup dla najmłodszych dzieci. Może pozwólmy w tym roku w czasie naboru do przedszkoli złożyć dokumenty rodzicom też tych najmłodszych dzieci? Wtedy na pewno okaże się jaka jest skala problemu - dodaje inna osoba zaangażowana w sprawę.

- Jeżeli w wyniku rekrutacji na kolejny rok szkolny pojawi się szansa na utworzenie żłobka, to jeszcze w tym roku wystąpię do Rady Miasta o zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji adaptacji pomieszczeń na ten cel i ujmę to w projekcie budżetu gminy na 2016 rok - obiecuje Teodor Kosiarski.

Szansą, na częściowe rozwiązanie problemu opieki na dziećmi do 3 lat jest zakładanie niepublicznych placówek przez przedsiębiorców lub osoby fizyczne.

- Rozmawiałem już z jednym z przedsiębiorców i osobami zainteresowanymi otworzeniem klubu dziennego. Niestety do tej pory nikt nie podjął konkretnych działań - dodaje burmistrz. I obiecuje, że każdy to zdecyduje się na utworzenie takiej placówki może liczyć wsparcie gminy.

- Jeżeli znajdzie się osoba, która zechce podjąć się funkcji opiekuna dziennego i będą rodzice zdecydowani korzystać z jej usług, to gmina podejmie działania zmierzające do zatrudnienia takiej osoby - deklaruje Kosiarski.
  Edytuj ten wpis
Gość
wszędzie ciasno
Wielki K
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 marca 2015 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Napisz szogunie gdzie są te pomieszczenia?

Napisz mu gdzie a on Kosiarskiemu podpowie i już będą mieli newsa  do dziennika wschodniego.

A  wała.

Rozwiń
wszędzie ciasno
wszędzie ciasno (5 marca 2015 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Napisz szogunie gdzie są te pomieszczenia?

W d...e, jak nie wiesz gdzie.

Rozwiń
Wielki K
Wielki K (5 marca 2015 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

.... są w Łęcznej pomieszczenia. Wystarczy to jedynie wyposażyć........

Napisz szogunie gdzie są te pomieszczenia?

Rozwiń
Wiel błąd
Wiel błąd (5 marca 2015 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale powinno coś mu z tej wiedzy pozostać.

A dookoła Łęcznej się mówi, że Polski urzędowy język to ponoć  w pisaniu pism okropelnie  mocno trudny jest. :)

Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2015 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak tak bo na żłobek to miliony są potrzebne, gdzie są w Łęcznej pomieszczenia. Wystarczy to jedynie wyposażyć. A Kuczyński znowu robi literówki, patrz post wyżej. Błąd ma na drugie czy co. Zamiast na polski to do Kosiarskiego chodziłeś.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!