sobota, 24 marca 2018 r.

Łęczna

Minister: Zyski z Bogdanki nie będą kołem ratunkowym dla Śląska. Europoseł: Powody do trwogi jednak są

Dodano: 14 kwietnia 2016, 06:42
Autor: Paweł Puzio

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że Bogdanka pozostaje niezależnym, samodzielnym podmiotem (fot. Maciej Kaczanowski)
Wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że Bogdanka pozostaje niezależnym, samodzielnym podmiotem (fot. Maciej Kaczanowski)

Zyski z Bogdanki nie będą kołem ratunkowym dla Śląska – z takim przesłaniem przyjechał wczoraj na Lubelszczyznę wiceminister resortu energii. – Wcale mnie nie uspokoił – mówi europoseł Krzysztof Hetman i wskazuje na zaangażowanie właściciela kopalni w ryzykowną akcję ratowania śląskiego górnictwa.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Kiedy 24 marca z Ministerstwa Energii w świat poszła informacja, że Enea, właściciel Bogdanki, będzie wspierać „dołujące” kopalnie na Śląsku, akcje lubelskiej spółki spadły. W reakcji europoseł PSL Krzysztof Hetman i samorządowcy z powiatu łęczyńskiego zaapelowali do lubelskich parlamentarzystów i wojewody o roztropne decyzje w sprawie Lubelskiego Węgla.

Wczoraj doczekali się kontrreakcji ze strony wiceministra resortu energii Grzegorza Tobiszowskiego. – Zaangażowanie kapitałowe Enei w Polski Holding Węglowy jest fałszywie interpretowane jako zaangażowanie kapitałowe Bogdanki. Stawianie sprawy w ten sposób to nieprzyzwoita manipulacja. Bogdanka pozostaje niezależnym, samodzielnym podmiotem – zapewniał Tobiszowski.

Projekt pod nazwą Polski Holding Węglowy ma być receptą na kłopoty śląskich kopalni. W jego skład ma wchodzić Enea, Weglokoks Kraj i mocno deficytowy Katowicki Holding Węglowy. I to właśnie zaniepokoiło europosła i samorządowców.

– Właśnie po to był nasz apel, aby pan minister przyjechał i wytłumaczył, czy wypracowywane w Bogdance zyski będą ratowały śląskie zakłady – mówi Hetman. – Chodziło nam o odpowiedź na pytanie, czy te zyski będą czy nie będą odbierane Bogdance.

Czy wypowiedź wiceministra uspokoiła Hetmana? – Powody do trwogi jednak są, bo do statutu Bogdanki wprowadzono zapis o realizacji przez lubelską kopalnię strategii grupy Enea. Trzeba się temu uważnie przyglądać, aby na końcu nie okazało się, że Bogdanka będzie jak najbardziej samodzielnym podmiotem, ale bez samodzielności w wydawaniu wypracowanych zysków na nowe miejsca pracy, na rozwój kopalni. Nie jestem uspokojony – nie ukrywa europoseł.

Wiceminister Tobiszowski mówił też o planach resortu. Zapewniał, że wciąż poważnie analizowany jest pomysł budowy elektrowni na węgiel pod Łęczną o mocy 500 MW. Zapowiedział również opodatkowanie importowanego węgla, przede wszystkim z Rosji. – To wyrówna szanse polskiego sektora węglowego – przekonywał.

Odniósł się także do sporu Bogdanki z PD Co – koncernem z polsko-australijskim kapitałem planującym budowę po sąsiedzku kopalni Jan Karski.

– Dzisiejsi obrońcy Bogdanki, jakoś nie pamiętają, że za rządów PO i PSL blokowali jej rozwój, a pan Hetman wypowiadał się, że to australijska firma może liczyć na wsparcie – grzmiał wiceminister. Zarzucił poprzedniemu rządowi, że zablokował uzyskanie przez Bogdankę koncesji wydobywczej na złoża w gminie Cyców, o które starali się także, a dziś badają Australijczycy.

– Jakie były znamiona tej decyzji? Prorozwojowe czy blokujące rozwój Bogdanki – pytał wiceminister i poinformował, że obecne Ministerstwo Ochrony Środowiska skróciło okres koncesji badawczej dla australijskiej firmy do 10 lutego 2017 (pierwotnie był to rok 2018 – przyp. red.). – Niech wreszcie zdecydują, czy zainwestują w nową kopalnię, czy poprzez badania będą blokować rozwój Bogdanki – dodał.

Do słów wiceministra odniósł się Mirosław Taras, członek Rady Nadzorczej PD Co, a kiedyś prezes Bogdanki. – Wniosek o koncesję wydobywczą złożymy w pierwszym kwartale 2017 roku – podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi. – PD Co zainwestowała w Polsce kilkadziesiąt milionów dolarów i przyciągnęła poważnych międzynarodowych inwestorów zainteresowanych wydobyciem węgla. Naszym podstawowym celem jest budowa nowoczesnej kopalni, a to oznacza stworzenie 2000 miejsc pracy i aktywizację zawodową najbiedniejszego regionu Polski – dodał Taras.

Gość
Gość
Gość
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 kwietnia 2016 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

co autor miał na myśli ???  :wacko:  :unsure:  :(

Rozwiń
Gość
Gość (15 kwietnia 2016 o 02:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mówiłem, ze ubogiego nie wolno lekceważyć? Dlaczego mam odebrane prawie wszystkie prawa człowieka? Czy dlatego? 1. ISBP czyli IDEALNE SERCE BUDŻETU PAŃSTWA - najlepsze na świecie systemy: emerytalny, rentowy, zasiłkowy, zdrowotny i podatkowy z formułą na VAT maksimum. Idea siatki płac dla sfery budżetowej czynnej i sugestia dla sektora prywatnego. Pozytywne recenzje z TOWARZYSTWA NAUKOWEGO ORGANIZACJI I KIEROWNICTWA, ul. Chmielna 2 w Lublinie. TNOiK już nie istnieje. ISBP zasługuje na dwie nagrody Nobla: pokojową i ekonomiczną. 2. The Guła's Theorem. Twierdzenie szersze od twierdzenia Pitagorasa i od twierdzenia Diofantosa. The Guła's Theorem zasługuje na Medal Abela czyli na nagrodę Nobla w dziedzinie matematyki. 3. Pierwotna definicja częstości obiegów w ruchu jednostajnym po kole. Rewelacja na skalę światową. 4. Przepiękne obalenie hipotezy: Disproof the Birch and Swinnerton-Dyer Conjecture. Jeden z problemów milenijnych za 1 000 000 USD. Gdzie jest moja nagroda? 5. Jedyne na świecie rozwiązanie tzw. najtrudniejszej zagadki świata. Unikalny zapis rozwiązania. Rewelacja na skalę światową. 6. Przepiękny i jedyny na świecie dowód Wielkiego Twierdzenia Fermata dla n=4. 7. Przepiękny i jedyny na świecie dowód Wielkiego Twierdzenia Fermata dla nieparzystych n>1. 8. Przepiękny i jedyny na świecie dowód hipotezy Leona Jeśmanowicza. 9. Przepiękny i jedyny na świecie THE PROOF OF THE ERDŐS-STRAUS CONJECTURE . 10. Przepiękny i jedyny na świecie dowód wprost hipotezy Beala. Nagroda 1 000 000 USD. Gdzie jest moja nagroda? 11. Przepiękny i jedyny na świecie dowód hipotezy Goldbacha? Wyglada znakomicie.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2016 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapierdalałem fizycznie na dole !!!! Powiedzieć dlaczego nie daliście mi prawa do pracy na powierzchni? Odpowiedź jest prosta jak pierdolenie!!!! Człowiek ma wybór. Wybrałem dobro, nie skurwysyństwo przeciwko drugiemu. Google: lwgula.pl.tl
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2016 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odebraliście mi prawo do pracy na powierzchni!!!! Zgadza się? Zapierdalałem najciężej, bo rzadko byłem na tzw. paniochach. Dlaczego nie mam poparcia od waszych inżynierów z Bogdanki? RP jest bardzie moja, niż Twoja - ZAWISZA ARTURZE!!!! "Bracia Maciejewscy przekonują, że złożyli ofertę sprzedaży swojej spółki, ale druga strona nie odpowiedziała na nią w terminie. Uznali więc, że do transakcji nie doszło. Przedstawiciele BCG byli przeciwnego zdania i jak ocenił sąd, mieli rację." Zatem czy doszło do transakcji? Artur, gdzie są moje 2 000 000 USD ? Pierwszy za mój dowód wprost hipotezy Beala i drugi za Disproof the Birch and Swinnerton-Dyer Conjecture ? Chyba wiesz, co LWG uczyniłby z takimi parlamentarzystami jak Ty. Nie wiesz? Konfiskata mienia od kolebki po siwy włos i AUT z RP, wraz z pozbawieniem wszelkich praw publicznych na zawsze. Zrozumiałeś ? Oczywiście w świetle polskiego LEWA jesteś niewinny. Nikt nie jest winien, oprócz LWG. Do młodych ubezwłasnowolnionych przez dorosłych drani ... . Andrew John Wiles otrzymał Nagrodę Nobla w postaci Madalu Abela nie tyle za rzekomy dowód WTF, co za potworną dramaturgię jego powstawania na poddaszu w pełnej konspiracji. Fałszywą ideę dowodu Wilesa odkrył Barry Mazur, ale na nic się to zdało, bowiem w polu absurdów ciężko jest formułować zdania logiczne. Bajecznie proste rozwiązania wielkich problemów matematyki nie mają racji bytu, gdyż swoją oczywistością zachwycają jedynie ich AUTHORA, który zdaniem Wielkich nie rozumie, że niczego nie dokonał i nie pojmuje sedna problemów, które muszą pozostać nadal otwartymi. Wyniki jakiegoś Polaczka to żadne wyniki. Należy je rychle usunąć zewsząd, albowiem powodują smutne zdumienie wśród specjalistów i spychają wielkie problemy Królowej Nauk z topu. Takich amatorków sensacji jak LWG należy skutecznie uciszać, gdyż przynoszą wielkie straty dla nauki świata. Mniemam, iż kumam i jarzę co nieco. TRACISZ CZAS. NIE ISTNIAŁEŚ, NIE ISTNIEJESZ I NIE ZAISTNIEJESZ. LONDYN CI NA TO NIE POZWOLI, NIE MÓWIĄC O RESZCIE CAŁEGO ŚWIATA. PA!!!! Google: lwgula.pl.tl
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2016 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Eurocompas wesprze. Nałapał kasy nasz liderek
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!