piątek, 23 lutego 2018 r.

Łęczna

Najnowsze technologie na sali operacyjnej w łęczyńskim szpitalu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 stycznia 2012, 19:09
Autor: (p.p.)

Po raz pierwszy w historii lubelskiej medycyny operacja chirurgiczna będzie transmitowana na żywo, tak by mogli ja zobaczyć uczestnicy specjalistycznej konferencji. Dwa zabiegi będą śledzić goście spotkania organizowanego przez szpital w Łęcznej.

Jutro, podczas konferencji naukowej "Postępy chirurgii małoinwazyjnej” zostaną przeprowadzone dwa zabiegi laparoskopowe (przy użyciu specjalistycznego sprzętu wprowadza się przez małą ranę narzędzia, źródło światła, kamerę – przyp. red.) przełyku i oraz bariatryczny (leczenie patologicznej otyłości – przyp. red.).

– Oba zabiegi w czasie rzeczywistym będą transmitowane z sali operacyjnej na konferencyjną, gdzie ich przebieg będą śledzić uczestnicy konferencji – mówi doktor Sławomir Goncarz, jeden z organizatorów spotkania naukowego.

Nie bez przyczyny szpital w Łęcznej organizuje tę konferencję. Otwarto tam właśnie Ośrodek Referencyjny Szkolenia Chirurgii Laparoskopwej oraz Oddział Bariatryczny.

– W konferencji biorą udział chirurdzy z całego kraju oraz koledzy z Czech – dodaje doktor Goncarz. Konferencja odbywa się pod auspicjami Sekcji Wideo Chirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Nowością jest technologia użyta do transmisji zabiegów.

– Jest to pierwsza w naszym regionie próba przekazu zbiegu medycznego w czasie rzeczywistym. Sprzęt użyty do przekazy kosztuje ponad pół miliona złotych. Bezpłatnie udostępnia go specjalistyczna firma. Jest to poważne wyzwanie techniczne – dodaje Małgorzata Kolary-Woźniak ze Starostwa Powiatowego w Łęcznej, współodpowiedzialnego za stronę techniczną konferencji.

– Jeżeli transmisja się uda, to planujemy wprowadzić wideoszkolenie na szerszą skalę, z możliwością dostępu dla lekarzy z całego kraju – dodaje doktor Sławomir Goncarz
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!