Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

14 lipca 2015 r.
18:45

Nie będzie nowej elektrowni pod Łęczną. Ekolodzy się cieszą, dla miasta i Bogdanki to zła wiadomość

0 31 A A
Tak miała wyglądać elektrownia w Starej Wsi pod Łęczną
Tak miała wyglądać elektrownia w Starej Wsi pod Łęczną

Miała kosztować 3,5 mld złotych, a węgiel brać od Bogdanki. We wtorek francuski koncern Engie poinformował jednak, że nie postawi elektrowni w Starej Wsi koło Łęcznej. To sukces ekologów, jednocześnie koniec nadziei na potężny zastrzyk gotówki dla gminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rezygnacja z budowy to z naszego punktu widzenia bardzo dobra wiadomość – mówi Paweł Szypulski ze Stowarzyszenia Polska Zielona Sieć, które protestowało przeciwko inwestycji. – Elektrownia miała powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie.

Przedstawiciele francuskiego koncernu energetycznego Engie już w kwietniu sygnalizowali, że zrezygnują z planów budowy elektrowni węglowych w naszej części Europy oraz w północnej Afryce. Stawiają na produkcję energii z bardziej opłacalnych źródeł odnawialnych.

W korespondencji z organizacjami ekologicznymi prezes Engie poinformował, że Engie definitywnie wycofuje się z projektu w województwie lubelskim. Wedle pierwotnych planów, w Starej Wsi nieopodal Łęcznej miała powstać elektrownia węglowa o mocy 500 MW. Wartość inwestycji szacowano na 3,5 mld zł. Instalacja miała rozpocząć działalność w 2020 roku.

Jeszcze do końca ubiegłego roku inwestor walczył o zgodę na rozpoczęcie inwestycji. Przeciwko projektowi protestowały organizacje ekologiczne i osoby prywatne. Po odwołaniu złożonym przez blisko 40 osób Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważniło decyzję środowiskową dla francuskiej inwestycji. W rezultacie sprawa wróciła do burmistrza Łęcznej. Bez decyzji środowiskowej inwestor nie może starać się o pozwolenie na budowę elektrowni. Wiadomo już, że tego nie zrobi.

– Firma zwróciła się już do nas o wstrzymanie procedur związanych z wydaniem nowej decyzji środowiskowej – przyznaje Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej. – W dłuższej perspektywie rezygnacja z elektrowni to dla Łęcznej zła wiadomość. Tracimy potencjalne, bardzo duże dochody z podatku od nieruchomości. Z pewnością byłyby one większe od tych, które gmina Puchaczów czerpie od kopalni Bogdanka.

W samej Bogdance również nie mają powodów do zadowolenia. Górnicy mieli dostarczać surowiec Francuzom. – Szkoda, że rezygnują. Byłby to dobry odbiorca – przyznaje Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka. – My jednak nie zanotujemy z tego powodu konkretnych strat. Nie uwzględnialiśmy tej inwestycji w naszych prognozach i kalkulacjach. Plany budowy nie były bowiem dość konkretne.

Nie wiadomo jeszcze, jak inwestor zamierza zagospodarować ok. 30 ha, które miało być przeznaczone pod elektrownię.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ekolog / 12 sierpnia 2015 o 09:19

KIEŁBASA jak ELEKTROWNIA -to chyba cały powiat by JADŁ?

Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 o 08:57

To  była kiełbasa wyborcza burmistrza.

Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 o 08:52
Z treści artykułu to wynika, że ta elektrownia to był "pic na wodę" Engie nie chciało drugiej decyzji, Prezes Stopa mówi, że plany budowy nie były dość konkretne, a burmistrz o jakiegoś czasu tylko mydlił wszystkim oczy....
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 19:25
Powinni spisać wszystkich EKO-TERRORYSTÓW, następnie odciąć im nieekologiczne zródła zasilania czyli pozbawić dostaw prądu i gazu, i wysłać pisma, że w najbiliższym czasie zostanie odcięta również woda i od teraz mogą swoje mieszkania/domy napędzać z ....dynama rowerowego a wodę dostarczać sobie bez pomp napędzanych "wstrętnym nie-ekologicznym prądem, który się produkuje z okropnie czarnego , brudzącego węgla" co następnie zrobili by "ekolodzy" ? Może by poszli po rozum dla swoich durnych główek? Hmmm, swoje komóki czy smartfony ładowaliby na ....dworcu w Lublinie czy pociągach( napędzanych energią z tego strasznie brudnego czarnego węglą? Banda matołków ?
Powinni spisać wszystkich EKO-TERRORYSTÓW, następnie odciąć im nieekologiczne zródła zasilania czyli pozbawić dostaw prądu i gazu, i wysłać pisma, że w najbiliższym czasie zostanie odcięta również woda i od teraz mogą swoje mieszkania/domy napędzać z ....dynama rowerowego a wodę dostarczać sobie bez pomp napędzanych "wstrętnym nie-ekologicznym prądem, który się produkuje z okropnie czarnego , brudzącego węgla" co następnie zrobili by "ekolodzy" ? Może by poszli po rozum dla swoich durnych główek? Hmmm, swoje komóki czy s... rozwiń
Avatar
belfer / 20 lipca 2015 o 16:54

Ale ich potrzeby fizjologiczne dla środowiska?

To wartościowy nawóz.Ekologiczny.

Avatar
belfer / 20 lipca 2015 o 16:53

Ale ich potrzeby fizjologiczne dla środowiska?

To wartościowy nawóz.Ekologiczny.

Avatar
Gość / 19 lipca 2015 o 06:17

Za to w Puławach wybudują na Gaz od Ruskich .Zamiast wspierać naszych czyli elektrownie węglowe bo taki mamy surowiec to wypompujemy kolejne zł za granice. A węgiel nie jest zły chodzi o efektywność spalania i nowoczesne piece spełniają wysoka 5 normę .

Avatar
Gość / 16 lipca 2015 o 16:27

Może ekolodzy tak krzyczeli, by większa zapłatę za wykupione gospodarstwa na tym terenie wyrwać?

A pieniążki z wykupu nie były małe..

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 20:00
Czy ekoterroryści włączają prą, używają energii elektrycznej? jeśli tak to wszystkich ich w jeden wór i ...na drzewo . Niech wiszą aż zmądrzeją a my postawimy elektrownię. Czy ekoterrorystom nie przeszkadza budowa nowej kopalni, a może już zostali opłaceni i milczą bo kopalnia to wielkie zdegradowanie środowiska a oni milczą.... Ekoterroryzm doprowadzi Polske do tego,że staniemy się zadupiem i zielona wyspą,w tym złym znaczeniu dla zachodu...Będa przyjeżdżać ogladać nas jak małpy bo ekoterroryzm nie pozwolił na rzwój. A i jeszcze pytanie. Czy ekotrrroryści chodza piechotą czy jeżdżą limuzynami za pieniądze Putina?
Czy ekoterroryści włączają prą, używają energii elektrycznej? jeśli tak to wszystkich ich w jeden wór i ...na drzewo . Niech wiszą aż zmądrzeją a my postawimy elektrownię. Czy ekoterrorystom nie przeszkadza budowa nowej kopalni, a może już zostali opłaceni i milczą bo kopalnia to wielkie zdegradowanie środowiska a oni milczą.... Ekoterroryzm doprowadzi Polske do tego,że staniemy się zadupiem i zielona wyspą,w tym złym znaczeniu dla zachodu...Będa przyjeżdżać ogladać nas jak małpy bo ekoterroryzm nie pozwolił na rzwój. A i jeszcze pytanie. Cz... rozwiń
Avatar
ego tibi absolve / 15 lipca 2015 o 16:53

Ekoterroryści walczyli kilka lat aż iwestor zrezygnowal,oni wchodzą na drzewa dostają kasę ,robia balangę i szukają następnych dobrych drzew na wejście,naród puszczański lubi puszczę ucywilizowany cywizację,jak zobaczą kręcący się wiatrak dostają kręćka,już niedługo na odpustach wiatraka nie kupisz.

Avatar
ekolog / 12 sierpnia 2015 o 09:19

KIEŁBASA jak ELEKTROWNIA -to chyba cały powiat by JADŁ?

Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 o 08:57

To  była kiełbasa wyborcza burmistrza.

Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 o 08:52
Z treści artykułu to wynika, że ta elektrownia to był "pic na wodę" Engie nie chciało drugiej decyzji, Prezes Stopa mówi, że plany budowy nie były dość konkretne, a burmistrz o jakiegoś czasu tylko mydlił wszystkim oczy....
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 19:25
Powinni spisać wszystkich EKO-TERRORYSTÓW, następnie odciąć im nieekologiczne zródła zasilania czyli pozbawić dostaw prądu i gazu, i wysłać pisma, że w najbiliższym czasie zostanie odcięta również woda i od teraz mogą swoje mieszkania/domy napędzać z ....dynama rowerowego a wodę dostarczać sobie bez pomp napędzanych "wstrętnym nie-ekologicznym prądem, który się produkuje z okropnie czarnego , brudzącego węgla" co następnie zrobili by "ekolodzy" ? Może by poszli po rozum dla swoich durnych główek? Hmmm, swoje komóki czy smartfony ładowaliby na ....dworcu w Lublinie czy pociągach( napędzanych energią z tego strasznie brudnego czarnego węglą? Banda matołków ?
Powinni spisać wszystkich EKO-TERRORYSTÓW, następnie odciąć im nieekologiczne zródła zasilania czyli pozbawić dostaw prądu i gazu, i wysłać pisma, że w najbiliższym czasie zostanie odcięta również woda i od teraz mogą swoje mieszkania/domy napędzać z ....dynama rowerowego a wodę dostarczać sobie bez pomp napędzanych "wstrętnym nie-ekologicznym prądem, który się produkuje z okropnie czarnego , brudzącego węgla" co następnie zrobili by "ekolodzy" ? Może by poszli po rozum dla swoich durnych główek? Hmmm, swoje komóki czy s... rozwiń
Avatar
belfer / 20 lipca 2015 o 16:54

Ale ich potrzeby fizjologiczne dla środowiska?

To wartościowy nawóz.Ekologiczny.

Avatar
belfer / 20 lipca 2015 o 16:53

Ale ich potrzeby fizjologiczne dla środowiska?

To wartościowy nawóz.Ekologiczny.

Avatar
Gość / 19 lipca 2015 o 06:17

Za to w Puławach wybudują na Gaz od Ruskich .Zamiast wspierać naszych czyli elektrownie węglowe bo taki mamy surowiec to wypompujemy kolejne zł za granice. A węgiel nie jest zły chodzi o efektywność spalania i nowoczesne piece spełniają wysoka 5 normę .

Avatar
Gość / 16 lipca 2015 o 16:27

Może ekolodzy tak krzyczeli, by większa zapłatę za wykupione gospodarstwa na tym terenie wyrwać?

A pieniążki z wykupu nie były małe..

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 20:00
Czy ekoterroryści włączają prą, używają energii elektrycznej? jeśli tak to wszystkich ich w jeden wór i ...na drzewo . Niech wiszą aż zmądrzeją a my postawimy elektrownię. Czy ekoterrorystom nie przeszkadza budowa nowej kopalni, a może już zostali opłaceni i milczą bo kopalnia to wielkie zdegradowanie środowiska a oni milczą.... Ekoterroryzm doprowadzi Polske do tego,że staniemy się zadupiem i zielona wyspą,w tym złym znaczeniu dla zachodu...Będa przyjeżdżać ogladać nas jak małpy bo ekoterroryzm nie pozwolił na rzwój. A i jeszcze pytanie. Czy ekotrrroryści chodza piechotą czy jeżdżą limuzynami za pieniądze Putina?
Czy ekoterroryści włączają prą, używają energii elektrycznej? jeśli tak to wszystkich ich w jeden wór i ...na drzewo . Niech wiszą aż zmądrzeją a my postawimy elektrownię. Czy ekoterrorystom nie przeszkadza budowa nowej kopalni, a może już zostali opłaceni i milczą bo kopalnia to wielkie zdegradowanie środowiska a oni milczą.... Ekoterroryzm doprowadzi Polske do tego,że staniemy się zadupiem i zielona wyspą,w tym złym znaczeniu dla zachodu...Będa przyjeżdżać ogladać nas jak małpy bo ekoterroryzm nie pozwolił na rzwój. A i jeszcze pytanie. Cz... rozwiń
Avatar
ego tibi absolve / 15 lipca 2015 o 16:53

Ekoterroryści walczyli kilka lat aż iwestor zrezygnowal,oni wchodzą na drzewa dostają kasę ,robia balangę i szukają następnych dobrych drzew na wejście,naród puszczański lubi puszczę ucywilizowany cywizację,jak zobaczą kręcący się wiatrak dostają kręćka,już niedługo na odpustach wiatraka nie kupisz.

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 0

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 23

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 10

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 10

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 109 7

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 8 2

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!