sobota, 17 lutego 2018 r.

Łęczna

Powiat łęczyński: Z trzech szkół powstanie jedna

Dodano: 17 listopada 2017, 15:06
Autor: Paweł Puzio

Dzień otwartych drzwi w Zespole Szkół im. króla Kazimierza Jagiellończyka<br />
Dzień otwartych drzwi w Zespole Szkół im. króla Kazimierza Jagiellończyka
(fot. ZS im. króla Kazimierza Jagiellończyka)

Starostwo w Łęcznej uruchomiło procedurę połączenia trzech szkół. Od 1 września jednym organizmem będą „jagiellończyk”, szkoła górnicza i Zespół Szkół w Ludwinie.

Oszczędności mają wynieść 700 tysięcy rocznie, zaś po stronie rachunku strat znajduje się 10 etatów związanych z obsługą techniczną i administracyjną. 

W jeden organizm mają być połączone trzy szkoły: Zespół Szkół im. króla Kazimierza Jagiellończyka, Zespół Szkół Górniczych i Zespół Szkół w Ludwinie. Od 1 września 2018 te trzy placówki mają funkcjonować pod jednym szyldem – jako Zespół Szkół Górniczych, Politechnicznych i Ogólnokształcących im. króla Kazimierza Jagiellończyka przy ulicy Bogdanowicza w Łęcznej. Radni powiatowi podjęli już w tej sprawie 10 uchwał „zamiarowych”.

– Wszyscy nauczyciele mają zachować pracę, o ile zdecydują się na zatrudnienie u nowego pracodawcy. Warunki zatrudnienia pozostaną bez zmian. Zachowamy również wszystkie obecne kierunki kształcenia – zapewnia Dariusz Kowalski, wicestarosta łęczyński. – Niestety połączenie wiąże się także z redukcją etatów. Pracę straci około 10 osób związanych z obsługą techniczną i administracyjną tych szkół. Nowa placówka zacznie funkcjonować od 1 września 2018 roku, a oszczędności w kwocie 700 tysięcy rocznie budżet powiatu odczuje w 2019 roku – dodaje wicestarosta.

Najbardziej na planowanym połączeniu ucierpi Ludwin. Z gminy zniknie Zespół Szkół, w którym kształci się ludzi w systemie wieczorowym oraz w ramach kursów zawodowych.

– Na razie prowadzimy rozmowy z członkami naszego związku. Chcemy wypracować wspólne stanowisko w sprawie pomysłu połączenia szkół. Na sercu najbardziej leżą nam stanowiska pracy – mówi Wiesława Stec, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego, a jednocześni szefowa nauczycielskiej „Solidarności” w powiecie łęczyńskim.

Powiat w kwestii łączenia szkół stoi pod ścianą. – Pod skrzydłami powiatu działa 5 szkół plus ośrodek specjalny w Podgłębokim. Z roku na rok rosną koszty oświaty. Deficyt związany z prowadzeniem szkół w minionym roku wyniósł 3,7 mln zł, w tym wyniesie 3,3–3,4 mln zł, zaś w przyszłym jest planowany na poziomie 4 mln zł. Regionalna Izba Obrachunkowa badając nasz bilans, wielokrotnie zwracała uwagę na pilną potrzebę zmian w oświacie i zmniejszenia deficytu – dodaje Kowalski.

Powiat od kilku lat intensywnie inwestuje w placówki oświatowe. W Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej za kwotę 370 tys. zł wyremontowano dużą i małą salę gimnastyczną, szatnię wraz z prysznicami i toaletą. Za kolejne 1,4 mln zł zmodernizowano zespół boisk. W Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach za 290 tys. zł wyremontowano salę gimnastyczną wraz z zapleczem.

Teraz jest realizowany duży projekt o wartości 3,1 mln zł w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach oraz w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej. Powstaną tam specjalistyczne pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, drukarki 3D, tokarkę cyfrową z wyświetlaczem 3D i wiele innych. Powstanie też plac manewrowy do nauki jazdy dla szkolnego ośrodka szkolenia kierowców kat. B i T.

STOP CENZOROM
Pewne Info
Cola
(120) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

STOP CENZOROM
STOP CENZOROM (5 grudnia 2017 o 17:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sam widzisz jaka jest rzetelność prasy, nie pękaj damy radę, w tym potoku łęczyńskiej propagandy czas żeby doszli do głosu zwyczajni mieszkańcy, tacy jak Ty czy Bartol, łamią monopol  potoku bzdurnej propagandy sączonej zza urzędniczych biurek - tylko dziennikarstwo społeczne
Rozwiń
Pewne Info
Pewne Info (5 grudnia 2017 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
;) napisał:
powiedz coś o cenzurze jakiej doświadczył internauta "Pewne.info" na jednym z łęczyńskich portali, to też wg ciebie Pan Antoni???
Tak to było na Ł24 parę dni temu. Jeden z kolegów pytał na forum gdzie zakupić bloczki betonowe, strop teriwa, pytał czy betonowy atrop lepszy, czy keramzytowy? Oczywiście nadmienił, że jest w posiadaniu działki w Turowoli. Czytając jego wpis postanowiłem mu odpowiedzieć, gdzie może nabyć taniej te materiały i to bezpośrednio od producenta. Jak przeczytałem jego wpis, że się gość wybuduje w Turowoli pomyślałem, że to kolejna osoba, która ucieka z Łęcznej. Nadmieniłem mu, że się cieszę, że kolejny mieszkaniec opuści Łęczną miasto wysokich cen z które owiedzialny jest burmistrz Kosiarski. Zaznaczyłem, że pewnie po takiej krytyce forumowe pieski z Ł24 za wpis mnie oczernią. Potem opisałem osobie pytającej, gdzie może nabyć wymienione materiały na jego budowę. Piesek im Zaciekawiony występujący na Ł24 nie wytrzymał, może wiecie Kto To jest? Moje wpisy z informacjami o materiałach budowlanych całe zostały wykasowane a moderator tylko odpisał, że wpisy moje nie były na temat. Jak krytykuję na forum nieudolne rządy burmistrza Kosiarskiego sam jestem atakowany. To nie dziwne? Usuwają wpisy niewygodne dla władzy, przecież to ja odpowiadam za ich treść. Ale krytyka p. burmistrza powoduje unich nerwowość i chamstwo wypowiedzi na forum.      
Rozwiń
Cola
Cola (5 grudnia 2017 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powiadają Amerykanie;"pożyjom uwidim".
Rozwiń
;)
;) (5 grudnia 2017 o 06:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
{komirsant} napisał:
To w niedawnej przeszłości byli "komisarze" wojskowi i tak ci to utkwiło.Pan Antoni już szykuje oddziały. Niedługo alkohol ma być do 22 wtedy był od 13,marzysz jak Dyzio na łące,nie kładź się na pleckach bo napadało śniegu i przeziębisz płucka.
 powiedz coś o cenzurze jakiej doświadczył internauta "Pewne.info" na jednym z łęczyńskich portali, to też wg ciebie Pan Antoni???
Rozwiń
teoretyk
teoretyk (4 grudnia 2017 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
coto napisał:
Ja napisał:
???6000 napisał:
 Żeby była jasność i nie mylono kompetencji: "       Powiat ma organy organy stanowiące, kontrole i wykonawcze. Za stanowienie prawa oraz kontrolę jego wykonywania odpowiedzialna jest rada powiatu. Natomiast zarząd powiatu jest organem wykonawczym. Oznacza to że wprowadza w życie ustalone przez radę prawo." Zarząd tylko wykonuje postanowienia rady i nie jest władzą absolutną. Rządzi rada powiatu
Ładna teoria, wręcz idealna, z tym ze w Łęcznej Rada i Zarząd to ci sami ludzie (oprócz w-ce starosty),
a nie on przypadkiem zarządzał finansami szkół?
 Zarząd jest czteroosobowy a Rada 17, ale ciekawe że mimo zmiany władzy zarząd zmienił się  nieznacznie, i odpowiedzialni za oświatę umyli ręce 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (120)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!