czwartek, 22 lutego 2018 r.

Łęczna

Protest w Bogdance. Bębny, petardy i gwizdy górników. Prezes nie wyszedł

Dodano: 22 lipca 2015, 11:00
Autor: Paweł Puzio

„Złodzieje!”, „Gdzie jest zarząd?!” – skandował w środę tłum górników przed budynkiem zarządu spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

Żądamy zaprzestania zwalniania z pracy w kopalni ludzi zatrudnionych na czas określony, a na ich miejsce wprowadzania źle opłacanych pracowników spółek zewnętrznych. Domagamy się utrzymania płac na poziomie 2014 roku, utworzenia funduszu socjalnego w wysokości 7 mln zł na tzw. „wczasy pod gruszą” oraz natychmiastowego podpisania pakietu socjalnego wynegocjowanego z zarządem jeszcze wiosną – wylicza Adam Partyka zastępca przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Lubelski Węgiel Bogdanka.
Górników najbardziej zirytował plan zwalniania pracowników na umowach czasowych. Przewiduje on odejście na emeryturę oraz nie przedłużanie umów czasowych z minimum 350 i maksimum 440 osobami.

– W ciągu ostatnich trzech miesięcy nie przedłużono umowy czasowej z 90 osobami ze 180, którym kończyły się kontrakty. To są nasi koledzy. Na ich miejsce są zatrudniani źle opłacani ludzie z firm zewnętrznych. Niedługo nas wszystkich zwolnią i zastąpią firmą zewnętrzną, bo tak będzie taniej – mówi Marek, jeden z górników biorących udział w pikiecie.

Górnicy domagają się też utrzymania płac na poziomie z zeszłego roku. – Zarząd w ubiegłych latach miał 200 proc. podwyżek, członkowie Rady Nadzorczej 350 proc, a górnikom oferuje się obniżenie poborów poprzez zabranie jednej ze składowych wynagrodzenia – mówili do górników związkowcy.

Po tych słowach tłum ryknął „Złodzieje!”, „Gdzie jest prezes?”, huknęły petardy, zawyły syreny i gwizdki.

Prezes LW Bogdanka nie wyszedł do pikietujących, a jedynie poprzez związkowców zobowiązał się, że w przyszłym tygodniu na każdym wydziale zorganizuje tzw. masówki, w których weźmie udział osobiście.

Kopalnia właśnie zmniejszyła prognozy sprzedażowe na ten rok z 9,5 na 8,5 mln ton, czyli znacznie poniżej mocy produkcyjnych.

– Obecna sytuacja na polskim rynku węgla jest bardzo trudna – tłumaczy prezes Zbigniew Stopa. – Ma to związek z utrzymującą się nadpodażą węgla oraz agresywną polityką cenową ze strony dotowanej przez rząd Kompanii Węglowej. W obecnej trudnej sytuacji oczekujemy ze strony związków zawodowych dialogu, współpracy i wspólnych działań.

– Mam nadzieje, że do końca lipca dojdzie do porozumienia. Jeżeli nie, to rozpocznie się procedura przygotowawcza strajku – zapowiada Adam Partyka.

>>>

Więcej filmów również na naszym kanale na YouTube: subskrybuj Dziennik Wschodni na YouTube

WIDEO

Gość
Polaaak
polak
(104) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 sierpnia 2015 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panowie górnicy, sper...scie sprawę, gdy zarząd firmy proponował pozostanie młodych w robocie (przedłużanie umów) w zamian za rezygnację z "gruszy" i dodatku wyrównującego wynagrodzenie z rokiem 2014. Młodzi zostają na lodzie, a wy nic nie macie. Rezygnacja z jednego z dodatków kosztem miejsc pracy? No cóż, logika związkowa jest porażająca. Przy okazji nie zapominajcie, że po 25 latach macie emerytury, których tylko mundurowi mogą zazdrościć.
Rozwiń
Polaaak
Polaaak (1 sierpnia 2015 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

OBNIŻYĆ RYLOM PEMNSJE O POŁOWĘ A I TAK BEDĄ ROBIĆ!!! PRIMO - NIC INNEGO OPRÓCZ KOPANIA DOŁÓW ROBIĆ NIE POTRAFIĄ SECUNDO - NIGDZIE INDZEJ PRACY NIE ZNAJDĄ

i tak mówi jeden z tych co nie dostał się do pracy pod ziemie i zarabia marne grosze w super Polsce  :D. Zamiast walczyć wszyscy o to samo to zbędne komentarze piszą ... pamietaj człowieku że kiedyś Tobie może się nóżka poślizgnąć i usłyszysz wtedy to samo co Ty  mówisz do/o innych i żebyś nie był zdziwiony że żaden mądry polak, górnik,kasjer,czy tam murarz nie wyciągnie ręki do takiego kogoś jak Ty , Może przemyśl to co mówisz/piszesz bo naprawdę to jest żałosne ... to tylko takie dobre słowo ode mnie  :). Pozdrawiam  :D

Gratuluje rozumu oby tak dalej !  :D .

Rozwiń
polak
polak (1 sierpnia 2015 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co wy wiecie o pracy na kopalni,szczególnie na dole w przodkach lub na ścianach, żeby tak głupio komentować. Tygodnia byście nie wytrzymali...

i tak mówi jeden z tych co nie dostał się do pracy pod ziemie i zarabia marne grosze w super Polsce :D. Zamiast walczyć wszyscy o to samo to zbędne komentarze piszą ... pamietaj człowieku że kiedyś Tobie może się nóżka poślizgnąć i usłyszysz wtedy to samo co Ty  mówisz do/o innych i żebyś nie był zdziwiony że żaden mądry polak, górnik,kasjer,czy tam murarz nie wyciągnie ręki do takiego kogoś jak Ty , Może przemyśl to co mówisz/piszesz bo naprawdę to jest żałosne ... to tylko takie dobre słowo ode mnie :). Pozdrawiam :D

Gratuluje rozumu oby tak dalej ! :D .

Rozwiń
innowacja
innowacja (31 lipca 2015 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nadejdą dobre dni jak wejdzie technologia spalania pod ziemią i wydobywanie tylko węglowodorów.

Rozwiń
b.
b. (29 lipca 2015 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli lepsze jutro było wczoraj...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (104)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!