środa, 21 lutego 2018 r.

Łęczna

Rolnicy nie chcą budowy elektrowni. "Spadnie nam wartość nieruchomości"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2014, 06:30
Autor: Paweł Puzio

Blisko 40 rolników z gminy Łęczna i okolic złożyło odwołanie od wydanej niedawno decyzji środowiskowej dla elektrowni węglowej, którą w tej gminie zamierza wybudować francuski koncern GDF SUEZ

Mieszkańcy sąsiadujących z planowaną elektrownią terenów sprzeciwiają się jej budowie. Uważają, że inwestycja zagraża okolicznemu rolnictwu, a zatem podstawowemu, a często jedynemu źródłu ich dochodów.

Decyzja środowiskowa dla elektrowni planowanej przez GDF SUEZ Energia Polska SA w Starej Wsi (gmina Łęczna) to pierwsze z wymaganych pozwoleń administracyjnych dla tej inwestycji. Wydał ją burmistrz Łęcznej w październiku tego roku. Grupa rolników z gminy Łęczna i sąsiadującej z nią gminy Spiczyn, a także organizacje pozarządowe Towarzystwo na Rzecz Ziemi i Fundacja ClientEarth, złożyły odwołania od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie.

- Elektrownia węglowa w okolicy oznaczałaby dewastację tych terenów. Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie stałoby się regionem przemysłowym, a nie rolniczym - mówi Rafał Sawicki, właściciel gospodarstwa rolnego znajdującego się w gminie Spiczyn, prezes grupy producentów rolnych, który złożył odwołanie od decyzji środowiskowej.

- Jeśli powstanie tu elektrownia, spadnie wartość naszych nieruchomości, a sprzedawane przez nas produkty rolne nie będą już postrzegane jako pochodzące z obszarów nieskazitelnie czystych. Dlatego domagamy się rezygnacji z planowanej inwestycji - dodaje.

Fundacja ClientEarth zarzuca z kolei decyzji burmistrza Łęcznej, że została wydana z naruszeniem przepisów ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. - Mieszkańcy nie zostali poinformowani o złożonych przez inwestora uzupełnieniach do raportu środowiskowego oraz o wydaniu postanowienia uzgodnionego przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Lublinie. Nie mieli więc możliwości współdecydowania o tak kluczowych dla ich przyszłości kwestiach - wyjaśnia Małgorzata Smolak, prawnik fundacji.

Towarzystwo na Rzecz Ziemi zwraca uwagę, że tereny te można wykorzystać pod inne, mniej groźne dla mieszkańców przedsięwzięcia, np. inwestycje w energetykę odnawialną. Impuls do jej rozwoju mają zapewnić fundusze unijne przyznane regionowi na lata 2014-2020. Zgodnie z decyzją władz regionu, które dostrzegły w odnawialnych źródłach energii (OZE) szansę na rozwój gospodarczy i społeczny, aż 159 mln euro w ramach tych środków przeznaczonych zostanie właśnie na OZE. W tym pierwszym etapie powstanie ponad 100 tysięcy instalacji wytwarzania energii elektrycznej z OZE, o łącznej mocy 216 MW.

Władze Łęcznej na razie nie komentują sprawy. - Czekamy na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego - mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy magistratu w Łęcznej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Łęczna rolnicy elektrownia
jamioł
jo - jo
Gość
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jamioł
jamioł (24 listopada 2014 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ale RAJ czeka ŁĘCZNIAKÓW o kurde!!!!!!!

Rozwiń
jo - jo
jo - jo (23 listopada 2014 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie przejmujcie się chaszczami, jak mały zostanie włodarzem zlikwiduje to badziewie natychmiast, bo nie lubi chaszczy. W tym miejscu powstanie elektrownia a obok duże osiedle dla "wybitnych specjalistów", których zatrudni. Na osiedlu powstanie wiele miejsc parkingowych i placów zabaw. Obniży podatki o 20%  aby przyciągnąć inwestycje typu sklep spożywczy, nowy targ, skup złomu, kwiaciarnia, remiza strażacka itp. Oczywiście pomiędzy osiedlem a elektrownią powstanie ścieżka z odnogą do filii szpitala powiatowego. (Da się?) Pod koniec kadencji powoła Komitet Wyborczy "Lepsza Stara Wieś" aby przyobiecać mieszkańcom parę potrzebnych udogodnień np. tramwaje do Urzędu Miasta, dwupasmówka do Puchaczowa, dom komunalny, pogłębienie i poszerzenie rz. Świnki. Nad wszystkim będzie czuwał rzecznik prasowy mgr elektryk Ferdynand K i I jego z-ca onstarawies i nomuslim.

Rozwiń
Gość
Gość (22 listopada 2014 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zgadzam się z jOOj.

Pamiętajmy, że dzięki tej inwestycji powstaną nowe miejsca pracy, nie tylko w elektrowni, ale również w lokalnych sklepach, które na pewno nieopodal elektrowni będą chciały się budować. Do tego dochodzą podatki do budżetu gminy i również tańszy prąd

Przypomnij sobie obietnice tańszego  ciepła jak łączyli miejski zakład ciepłowniczy ze spółką KOBO kilkanaście lat temu! Jakie miały być modernizacje infrastruktury!. Jakie dochody dla budżetu gminy!  Zamiast obiecywanej redukcji etatów nastąpił wzrost pracowników biurowych o kilkadziesiąt osób w Łęczyńskiej Energetyce. Pracę znalazło wielu "wybitnych" specjalistów. Jeden z nich niestety w trybie przyspieszonym musiał w ubiegłym roku  spółkę opuścić. Ceny  wzrosły o ponad 50% ponad inflację z tzw. przyczyn obiektywnych. Pozdrowienia dla łatwowiernych!

Rozwiń
Gość
Gość (22 listopada 2014 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zgadzam się z jOOj.

Pamiętajmy, że dzięki tej inwestycji powstaną nowe miejsca pracy, nie tylko w elektrowni, ale również w lokalnych sklepach, które na pewno nieopodal elektrowni będą chciały się budować. Do tego dochodzą podatki do budżetu gminy i również tańszy prąd

Rozwiń
gość
gość (22 listopada 2014 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I bardzo dobrze, ze protestują. W końcu ktoś zauważył, ze przyszłość lubelszczyzny to odnawialne źródła energii, a nie trująca elektrownia węglowa. Koniec z czarnym terrorem górniczym. W elektrowni docelowo znajdzie zatrudnienie tylko 100 osób, z czego większość to wykwalifikowana kadra z uwagi na pełną automatykę procesów produkcji energii. To ma być argument za jej powstaniem. I jaka tania energia dla nas - większych bzdur dawno nie słyszałam.

Oczywiście, że tania energia bo koszty przesyłowe zmniejszają się ogromnie. Miejsc pracy będzie dużo więcej, a w czasie budowy (a mówimy tu pewnie o 3- latach) zlecenia dla firm miejscowych i praca dla tysięcy osób. Budowa dróg w okolicy i docelowe olbrzymie podatki, za które można zaktywizować cały region.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!