Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

6 lutego 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Solary z dużą dopłatą. Ile dostaną gminy w 2014 roku

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
89 13 A A

W Puchaczowie codziennie ustawia się kolejka chętnych po instalacje solarne. Ludzie pokochali "zieloną energię, bo dostają nawet 86-procentowy zwrot kosztów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W dopłaty, głównie do solarów do ogrzewania wody, Unia wpompowała w ostatnich latach prawie 200 mln zł. Właśnie trwa realizacja kolejnego programu, m.in. w Puchaczowie. - Chcemy zamontować na budynkach prywatnych w naszej gminie 500 zestawów. Rodzina za instalację na dachu zapłaci 1800 zł. Resztę pokryje dotacja z Unii i gminy - mówi Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów. - Dzięki temu rachunek za gaz do ogrzewania domu i ciepłej wody spadnie o 50-60 proc. Instalowanie solarów ruszy w II kwartale tego roku. Koszt programu w Puchaczowie to 5,5 mln zł, z czego dotacja z Brukseli to 4,75 mln zł. Puchaczów jest jedną z dziewięciu gmin, gdzie w najbliższym czasie pojawią się baterie słoneczne z dopłatą. Skorzystają też mieszkańcy gmin Jabłonna, Hanna, Garbów, Janowiec, Konstantynów, Kraśnik, Siemień i Terespol. W ten sposób na dachach domów jeszcze w tym roku pojawi się ponad 25 tys. zestawów słonecznych. - Liczba zestawów nie przekłada się wprost na liczbę gospodarstw domowych, bo jedno gospodarstwo może korzystać z kilku solarów. Ponadto część z nich znajdzie się na dachach instytucji publicznych. Jednak na pewno kilka tysięcy gospodarstw skorzysta z nowych kolektorów - mówi Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego. To już kolejny unijny program tego typu. - Do tej pory dofinansowanych zostało 36 projektów. Dotyczyły nie tylko montażu kolektorów słonecznych, ale także np. wymiany instalacji gazowych. Suma unijnego wsparcia wyniosła dotychczas przeszło 177 mln zł - dodaje Beata Górka.

Ile dostaną gminy w 2014 roku

• Gmina Jabłonna - 4,11 mln zł (dofinansowanie unijne - 3,5 mln zł) • Gmina Garbów - 6,49 mln zł (5,52 mln zł) • Gmina Hanna- 2,92 mln zł (2,48 mln zł) • Gmina Janowiec - 4 mln zł (3,4 mln zł) • Gmina Konstantynów - 14,24 mln zł (12,11 mln zł) • Gmina Kraśnik - 6,9 mln zł (5,9 mln zł) • Miasto Terespol - 4,7 mln zł (4 mln zł) • Gmina Puchaczów - 5,5 mln zł (4,7 mln zł) • Gmina Siemień - 3,6 mln zł (3 mln zł).

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
praktyk / 6 lutego 2014 o 16:01

 Na co wam te urządzenia z pompkami glikolem i tym,że po przegrzaniu nadmiar gorącej wody zrzuca w zlew====lepiej za 3798zł  solar wolno stojący ze  zbiornikiem 200l.bez dziur w dachu ,pompek co pobierają prąd i glikolu.796 899 091,697 900 227,Mełgiewska 11/15 Lublin.Tylko na zimę trzeba wypuścić wodę jak temp. spadnie poniżej -5 st.C.

Avatar
Mirabelka / 6 lutego 2014 o 15:53

Niestety, póki co nie jest to opłacalna oferta.

Avatar
Gość / 6 lutego 2014 o 15:07

amen

Avatar
aser / 6 lutego 2014 o 12:52

a za 10 - 12 lat wymiana solara, jak tylko sie spłaci (tyle wynosi jego  średnia żywotność).

Avatar
klient acv / 6 lutego 2014 o 12:35

Uzywam solarów już 5lat. ( c.w.o i podgrzanie co)

Moje doświadczenia z tego okresu.

Musialem sam poprawiac po partułach autoryzowanych ( zestaw ACV) !!!

Po prostu śloje nie przepłukali instalacji po montażu i kwałek konopi zablokował tloczek w zestawie pompowym. Plus dodatkowo żle podpięte czujniki temperatury ?!!! Na reklamację nie chcieli przyjechać( stary numer- kasa do kieszeni, a ty kliencie męcz się sam. Prosby, grośby, prawo konsumenta mają w d.pie). Dzwoniłem do innych firm autoryzowanych w Lublinie -długa kolejka oczekiwania na serwis ( nie mają czasu dotacje unijne ich gonią). Więc instrukcję serwisowa w rece i sam to poprawiłem :))). Wniosek -Montaż i przeglady mozna samemu robić.

Serwisowanie coroczne :Trzeba pilnować szczelość i ciśnienie w instalacji oraz sprawdzać temperaturę krzepnięcia glikolu.- można kupić miernik (koszt pare złotych). Srednio co 5 lat się go wymienia. Uzupełnia się ubytki  i pompuje po wymianie używajac opryskiwacza ogrodowego.

Nie ma sie obawiać co będzie jak  wyjade i nie będę korzystal z goracej wody- nic się nie stanie . Nie trzeba słuchać pseudo fachowców.

Mój zestaw solarny kosztował ok. 11,5 tyś. zł. wraz z robocizną. Oszczędności ok. 1000zł. rocznie licząc ostrożnie. Jak jest sloneczko tak jak np. wczoraj to woda w buforze 380 l.- była 50 stopni C. W takie dni włączam instalcję co. i mam ciepłe kaloryfery.Styczeń , luty , marzeć jeszcze włączam piec co. Ale  od kwietnia i maja praktycznie solary ogrzewają mi dom - ok. 200m2. Tak samo jest jesienią wrzesień, pażdziernik. Dodatkowo c.w.o jest.

Moja opinia jest taka -warto skorzystać i zamontowac solary. Wszak nie wiadomo co bedzie z cenami gazu,czy węgla.

Uzywam solarów już 5lat. ( c.w.o i podgrzanie co)

Moje doświadczenia z tego okresu.

Musialem sam poprawiac po partułach autoryzowanych ( zestaw ACV) !!!

Po prostu śloje nie przepłukali instalacji po montażu i kwałek konopi zablokował tloczek w zestawie pompowym. Plus dodatkowo żle podpięte czujniki temperatury ?!!! Na reklamację nie chcieli przyjechać( stary numer- kasa do kieszeni, a ty kliencie męcz się sam. Prosby, grośby, prawo konsumenta mają w d.pie). Dzwoniłem do innych firm autoryzowanych w Lublinie -długa kol... rozwiń

Avatar
Władek / 6 lutego 2014 o 12:23

a gdzie tu słońca szukać na ogrzewanie solarne?

Avatar
arbuziarz / 6 lutego 2014 o 10:43

Gmina Kraśnik dostała kasę już drugi raz a że im jest ciągle mało to jutro jeszcze zdecydują że będą stawiać u nich wiatraki, nikt tam nie protestuje nikomu to nie przeszkadza więc zieloni robią co chcą.

Avatar
Wieśniak z Lublina / 6 lutego 2014 o 09:11

zapomnieli również dodać :

- zapłać podatek od tego

- zapłać frycowe w banku w postaci prowizji

- płać i płacz za przegląd :)

- tandeta wykonania i bez pojęcia byle prędziej PEXem po całej kotłowni

....niektórzy bardzo dobrze wiedzą o czym mówię :) :(

taka instalacja jest warta max 10 tyś przy dzisiejszych cenach

Te całe akcje to wytwór lobby bankowo-solarowego. Musisz wziąć kredyt na to w banku, a oni zainstalują Ci grupowo jakiś zestaw z przetargu. I tu jest cały myk - ma być tanio i jest tanio, czyli będą problemy.

Opowiadał mi facet, co wykonywał instalacje w takiej akcji jako podwykonawca. Pokupowali ludziom taniochę, nawet bez podstawowych zabezpieczeń i wielu miało problemy, więc generalnie negatywne opinie się przez to szerzą.

Jak wszędzie - możesz mieć tanią chińszczyznę, albo coś markowego.

Mam kolektory Hewalexa, zbiornik emaliowany Austria coś tam
(polecam) i przed wczoraj na panelu sterownik pokazał 40stC, więc i teraz wodę podgrzewa powyżej 30stC.

Instalacja działa od 2009, a od maja do września kocioł stoi wyłączony. Raz coś poprawiali bo na złącze był wyciek glikolu.

Przy upałach, które dochodziły do 40stC to woda w zbiorniku dochodziła do 90stC w całej objętości. Puszczając taką wodę bez zabezpieczania na krany można się poparzyć. Do tego zabezpiecza się tę sytuację miszaczem, ciekawe czy będą to montowali tym ludziom, i czy pompkę obiegową też???

kowo-solarowego. Musisz wziąć kredyt na to w banku, a oni zainstalują Ci grupowo jakiś zestaw z przetargu. I tu jest cały myk - ma być tanio i jest tanio, czyli będą problemy.

Opowiadał mi facet, co wykonywał instalacje w takiej akcji jako podwykonawca. Pokupowali ludziom taniochę, nawet bez podstawowych zabezpieczeń i wielu miało problemy, więc generalnie negatywne opinie się przez to szerzą.

Jak wszędzie - możesz mieć tanią chińszczyznę, albo coś markowego.

Mam kolektory Hewalexa, zbiornik emaliowany Austria coś tamrozwiń

Avatar
BartekS / 6 lutego 2014 o 09:09

Na pewno w naszym klimacie będą mieli oszczędności na ogrzewaniu domu, zwłaszcza w zimie...

Avatar
św.stefan od robaków / 6 lutego 2014 o 08:21

8 lat żywotności czyli opłacalność tylko za dopłatą z podatków, solarowcy mają cudownych lobbystów

Avatar
praktyk / 6 lutego 2014 o 16:01

 Na co wam te urządzenia z pompkami glikolem i tym,że po przegrzaniu nadmiar gorącej wody zrzuca w zlew====lepiej za 3798zł  solar wolno stojący ze  zbiornikiem 200l.bez dziur w dachu ,pompek co pobierają prąd i glikolu.796 899 091,697 900 227,Mełgiewska 11/15 Lublin.Tylko na zimę trzeba wypuścić wodę jak temp. spadnie poniżej -5 st.C.

Avatar
Mirabelka / 6 lutego 2014 o 15:53

Niestety, póki co nie jest to opłacalna oferta.

Avatar
Gość / 6 lutego 2014 o 15:07

amen

Avatar
aser / 6 lutego 2014 o 12:52

a za 10 - 12 lat wymiana solara, jak tylko sie spłaci (tyle wynosi jego  średnia żywotność).

Avatar
klient acv / 6 lutego 2014 o 12:35

Uzywam solarów już 5lat. ( c.w.o i podgrzanie co)

Moje doświadczenia z tego okresu.

Musialem sam poprawiac po partułach autoryzowanych ( zestaw ACV) !!!

Po prostu śloje nie przepłukali instalacji po montażu i kwałek konopi zablokował tloczek w zestawie pompowym. Plus dodatkowo żle podpięte czujniki temperatury ?!!! Na reklamację nie chcieli przyjechać( stary numer- kasa do kieszeni, a ty kliencie męcz się sam. Prosby, grośby, prawo konsumenta mają w d.pie). Dzwoniłem do innych firm autoryzowanych w Lublinie -długa kolejka oczekiwania na serwis ( nie mają czasu dotacje unijne ich gonią). Więc instrukcję serwisowa w rece i sam to poprawiłem :))). Wniosek -Montaż i przeglady mozna samemu robić.

Serwisowanie coroczne :Trzeba pilnować szczelość i ciśnienie w instalacji oraz sprawdzać temperaturę krzepnięcia glikolu.- można kupić miernik (koszt pare złotych). Srednio co 5 lat się go wymienia. Uzupełnia się ubytki  i pompuje po wymianie używajac opryskiwacza ogrodowego.

Nie ma sie obawiać co będzie jak  wyjade i nie będę korzystal z goracej wody- nic się nie stanie . Nie trzeba słuchać pseudo fachowców.

Mój zestaw solarny kosztował ok. 11,5 tyś. zł. wraz z robocizną. Oszczędności ok. 1000zł. rocznie licząc ostrożnie. Jak jest sloneczko tak jak np. wczoraj to woda w buforze 380 l.- była 50 stopni C. W takie dni włączam instalcję co. i mam ciepłe kaloryfery.Styczeń , luty , marzeć jeszcze włączam piec co. Ale  od kwietnia i maja praktycznie solary ogrzewają mi dom - ok. 200m2. Tak samo jest jesienią wrzesień, pażdziernik. Dodatkowo c.w.o jest.

Moja opinia jest taka -warto skorzystać i zamontowac solary. Wszak nie wiadomo co bedzie z cenami gazu,czy węgla.

Uzywam solarów już 5lat. ( c.w.o i podgrzanie co)

Moje doświadczenia z tego okresu.

Musialem sam poprawiac po partułach autoryzowanych ( zestaw ACV) !!!

Po prostu śloje nie przepłukali instalacji po montażu i kwałek konopi zablokował tloczek w zestawie pompowym. Plus dodatkowo żle podpięte czujniki temperatury ?!!! Na reklamację nie chcieli przyjechać( stary numer- kasa do kieszeni, a ty kliencie męcz się sam. Prosby, grośby, prawo konsumenta mają w d.pie). Dzwoniłem do innych firm autoryzowanych w Lublinie -długa kol... rozwiń

Avatar
Władek / 6 lutego 2014 o 12:23

a gdzie tu słońca szukać na ogrzewanie solarne?

Avatar
arbuziarz / 6 lutego 2014 o 10:43

Gmina Kraśnik dostała kasę już drugi raz a że im jest ciągle mało to jutro jeszcze zdecydują że będą stawiać u nich wiatraki, nikt tam nie protestuje nikomu to nie przeszkadza więc zieloni robią co chcą.

Avatar
Wieśniak z Lublina / 6 lutego 2014 o 09:11

zapomnieli również dodać :

- zapłać podatek od tego

- zapłać frycowe w banku w postaci prowizji

- płać i płacz za przegląd :)

- tandeta wykonania i bez pojęcia byle prędziej PEXem po całej kotłowni

....niektórzy bardzo dobrze wiedzą o czym mówię :) :(

taka instalacja jest warta max 10 tyś przy dzisiejszych cenach

Te całe akcje to wytwór lobby bankowo-solarowego. Musisz wziąć kredyt na to w banku, a oni zainstalują Ci grupowo jakiś zestaw z przetargu. I tu jest cały myk - ma być tanio i jest tanio, czyli będą problemy.

Opowiadał mi facet, co wykonywał instalacje w takiej akcji jako podwykonawca. Pokupowali ludziom taniochę, nawet bez podstawowych zabezpieczeń i wielu miało problemy, więc generalnie negatywne opinie się przez to szerzą.

Jak wszędzie - możesz mieć tanią chińszczyznę, albo coś markowego.

Mam kolektory Hewalexa, zbiornik emaliowany Austria coś tam
(polecam) i przed wczoraj na panelu sterownik pokazał 40stC, więc i teraz wodę podgrzewa powyżej 30stC.

Instalacja działa od 2009, a od maja do września kocioł stoi wyłączony. Raz coś poprawiali bo na złącze był wyciek glikolu.

Przy upałach, które dochodziły do 40stC to woda w zbiorniku dochodziła do 90stC w całej objętości. Puszczając taką wodę bez zabezpieczania na krany można się poparzyć. Do tego zabezpiecza się tę sytuację miszaczem, ciekawe czy będą to montowali tym ludziom, i czy pompkę obiegową też???

kowo-solarowego. Musisz wziąć kredyt na to w banku, a oni zainstalują Ci grupowo jakiś zestaw z przetargu. I tu jest cały myk - ma być tanio i jest tanio, czyli będą problemy.

Opowiadał mi facet, co wykonywał instalacje w takiej akcji jako podwykonawca. Pokupowali ludziom taniochę, nawet bez podstawowych zabezpieczeń i wielu miało problemy, więc generalnie negatywne opinie się przez to szerzą.

Jak wszędzie - możesz mieć tanią chińszczyznę, albo coś markowego.

Mam kolektory Hewalexa, zbiornik emaliowany Austria coś tamrozwiń

Avatar
BartekS / 6 lutego 2014 o 09:09

Na pewno w naszym klimacie będą mieli oszczędności na ogrzewaniu domu, zwłaszcza w zimie...

Avatar
św.stefan od robaków / 6 lutego 2014 o 08:21

8 lat żywotności czyli opłacalność tylko za dopłatą z podatków, solarowcy mają cudownych lobbystów

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 0 0

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 6 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 10

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 11 9

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 2

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu

19-latek w audi zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu 12 5

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi! 13 3