Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

10 grudnia 2016 r.
14:16

Spopielarnia w środku wsi? Starosta się nie zgodził. Sprawa trafi do wojewody

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
29 27 A A

- Moim zdaniem spopielarnia będzie społecznie uciążliwa – uważa starosta, który wydał odmowną decyzję budowlaną. Chodzi o inwestycję właścicieli domu pogrzebowego. Sprawa trafi do wojewody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzinna firma pogrzebowa Beczkalskich z Trawnik zamierza wybudować spopielarnię zwłok w Jaszczowie. Niemal w centrum osady. Inwestycja ma stanąć na działce kupionej od Starostwa Powiatowego w Łęcznej. Beczkalscy w tej miejscowości mają już dom pogrzebowy. Firma wystąpiła do starostwa o pozwolenie na budowę spopielarni.

Inwestycja wywołała duże protesty mieszkańców Jaszczowa. Zawiązał się komitet protestacyjny. Pod naciskiem protestujących Rada Gminy Milejów oraz Rada Powiatu w Łęcznej podjęły uchwały przeciwko budowie. Głównym argumentem była duża szkodliwość społeczna.

Roman Cholewa, starosta łęczyński, też wydał decyzję negatywną. – Plan zagospodarowania przestrzennego gminy Milejów określa, że wszystkie inwestycje maja mieć charakter nieuciążliwy. Moim zdaniem spopielarnia będzie społecznie uciążliwa. Dlatego wydałem odmowną decyzję budowlaną – mówi Roman Cholewa, starosta łęczyński.

- Bardzo nas cieszy taka decyzja. Starosta wziął pod uwagę nasze protesty – mówi Karol Niewiadomski z Jaszczowa, przewodniczący komitetu protestacyjnego. – To pokazuje, jaka jest siła społeczeństwa obywatelskiego. Cieszy także, że ludzie z naszej miejscowości, ale i całej gminy, potrafili się zjednoczyć w słusznej sprawie – dodaje.

Decyzja starosty nie oznacza końca sprawy. Inwestor zapewne odwoła się do wojewody. Ten zaś może uchylić decyzję starosty lub ją utrzymać w mocy. - Czekamy na dalsze kroki przedsiębiorcy. W razie potrzeby będziemy reagować – dodaje Karol Niewiadomski.

Czerniejów czeka

Do uruchomienia spopielarni zwłok w podlubelskim Czerniejowie nie chcą dopuścić też niektórzy mieszkańcy gminy Jabłonna, którzy od kilku miesięcy protestują. Inwestor, który taki zakład chce prowadzić złożył wniosek o wyłącznie z postępowania wojewody lubelskiego. Chodzi o postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji starosty lubelskiego z sierpnia 2015 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku spopielarni zwłok.
Główny inspektor nadzoru budowlanego stwierdził jednak, że wniosek ten jest bezzasadny w kwestii wyłączenia ze sprawy wojewody.

– W związku z tym 24 listopada strony postępowania zostały zawiadomione o możliwości zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym, wyznaczając 7 - dniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranych dowodów, a także zgłoszonych żądań – informuje Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. – Poinformowano, że po upływie ww. terminu wnioski o stwierdzenie nieważności zostaną rozpatrzone, a postępowanie w tej sprawie zakończone decyzją.
Ta jeszcze nie zapadła. – Sprawa jest w toku – dodaje Brzózka. (aa)

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krakowiak / 10 grudnia 2016 o 18:46
+1
Gratuluję mieszkańcom Jaszczowa. Inwestor niech buduje u siebie, z pewnością sąsiedzi będą szczęśliwi;) Starostwo i Radni z mieszkańcami - brawo.
Avatar
nie wyzywać porządnych ludzi / 10 grudnia 2016 o 16:45
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
ciemnota polska brak pracy nikt nie chce inwestowac bo hałas smród i wójt zły a dzieci  i wnuki ryją w anglii bo pracy niema bo rząd złodzieje .KIEDY TO TĘPE POKOLENIE WYMRZE
Szybko nie wymrą ,bo juz oczekujesz na ich spopielenie ,nie doczekasz się.Spopielarnie budować w terenach gdzie brak jest zabudowy np. przy drodze od Dorohuczy do Trawnik na przywróconych terenach po kopalni piasku nikt tam nie będzie protestował bo w promieniu około 1.5km nie ma domostw,po co budować ludziom pod oknami.Inwestor pochodzi z gminy Trawniki niech inwestuje jako patriota lokalny.
Szybko nie wymrą ,bo juz oczekujesz na ich spopielenie ,nie doczekasz się.Spopielarnie budować w terenach gdzie brak jest zabudowy np. przy drodze od Dorohuczy do Trawnik na przywróconych terenach po kopalni piasku nikt tam nie będzie protestował bo w promieniu około 1.5km nie ma domostw,po co budować ludziom pod oknami.Inwestor pochodzi z gminy Trawniki niech inwestuje jako patriota lokalny. rozwiń
Avatar
Ciemniak / 10 grudnia 2016 o 15:50
+1
Najbliższy sąsiad od spopielarni mieszka 50 metrów, kolejny 100. Obok sklep i restauracja, faktycznie żadna uciazliwosc. Może inwestor w Trawnikach niech pobuduje na swojej działce, przecież to żadna uciazliwosc 
Avatar
Ciemniak / 10 grudnia 2016 o 15:47
+1
Może jestem ciemnota choć za granicą nie pracuję. Proponuję Ci oswiecony abyś 50 metrów od swojego domu pobudowal spopielarnie a wówczas pogadamy. Adama Ty domu nie masz tylko mieszkanie komunalne..... A to rozumiem 
Avatar
Mieszkaniec Milejowa / 19 grudnia 2016 o 15:02
Brawa dla Pana Karola Niewiadomskiego za merytoryczne przygotowanie do sprawy oraz odpowiednie poprowadzenie całej akcji. Zresztą cały komitet protestacyjny spisał się na medal. MŁODZI DO POLITYKI!!!!!
Avatar
daylu / 19 grudnia 2016 o 12:38
Aśka napisał:
A jaśnie państwo czym palą w piecach? Ekologicznie podłaczeni do c.o. miejskiego? Raczej nie. A swoja droga to najlepszym miejscem dla spopielarni było przy cmentarzu na Majdanku, ale tam też przeszkadza. Wszystko JAnuszom przeszkadza, przykłady:  Urząd Skarbowy - bo zasłania widok na starówkę, innym ikea - bo droga, innym obwodnica - bo za blisko. Ludzie ogarnijcie się i dajcie innym inwestować, bo zostaniemy zaściankiem totalnym Europy.
Aśka napisał:
Zgadzam się w 100% Pozdrawiam!
rozwiń
Avatar
kac / 15 grudnia 2016 o 07:54
I.T napisał:
Inewstor powinien zwrócić działkę Starostwu i domagać się odszkodowania
Zwrócić to można .................gdy coś zaszkodzi.
Avatar
GMO / 14 grudnia 2016 o 20:26
co będzie jak wojewoda uchyli  decyzję starosty? ro równozaczne z przyznaniem racji stronie skarżącej
Avatar
I.T / 13 grudnia 2016 o 21:23
Inewstor powinien zwrócić działkę Starostwu i domagać się odszkodowania
Avatar
I.T / 11 grudnia 2016 o 11:59
spopielarnia gdzieś musi powstać! moje pytanie czy sprzedając starostwo wiedziało co inwestor zamierza? 
Avatar
Mieszkaniec Milejowa / 19 grudnia 2016 o 15:02
Brawa dla Pana Karola Niewiadomskiego za merytoryczne przygotowanie do sprawy oraz odpowiednie poprowadzenie całej akcji. Zresztą cały komitet protestacyjny spisał się na medal. MŁODZI DO POLITYKI!!!!!
Avatar
daylu / 19 grudnia 2016 o 12:38
Aśka napisał:
A jaśnie państwo czym palą w piecach? Ekologicznie podłaczeni do c.o. miejskiego? Raczej nie. A swoja droga to najlepszym miejscem dla spopielarni było przy cmentarzu na Majdanku, ale tam też przeszkadza. Wszystko JAnuszom przeszkadza, przykłady:  Urząd Skarbowy - bo zasłania widok na starówkę, innym ikea - bo droga, innym obwodnica - bo za blisko. Ludzie ogarnijcie się i dajcie innym inwestować, bo zostaniemy zaściankiem totalnym Europy.
Aśka napisał:
Zgadzam się w 100% Pozdrawiam!
rozwiń
Avatar
kac / 15 grudnia 2016 o 07:54
I.T napisał:
Inewstor powinien zwrócić działkę Starostwu i domagać się odszkodowania
Zwrócić to można .................gdy coś zaszkodzi.
Avatar
GMO / 14 grudnia 2016 o 20:26
co będzie jak wojewoda uchyli  decyzję starosty? ro równozaczne z przyznaniem racji stronie skarżącej
Avatar
I.T / 13 grudnia 2016 o 21:23
Inewstor powinien zwrócić działkę Starostwu i domagać się odszkodowania
Avatar
I.T / 11 grudnia 2016 o 11:59
spopielarnia gdzieś musi powstać! moje pytanie czy sprzedając starostwo wiedziało co inwestor zamierza? 
Avatar
hrabiaski / 11 grudnia 2016 o 10:40
taki jesteś mądry?!bo pewnie nie masz podwórka!jak byś miał,to byś inaczej mówił!
Avatar
Aśka / 11 grudnia 2016 o 09:44
A jaśnie państwo czym palą w piecach? Ekologicznie podłaczeni do c.o. miejskiego? Raczej nie. A swoja droga to najlepszym miejscem dla spopielarni było przy cmentarzu na Majdanku, ale tam też przeszkadza. Wszystko JAnuszom przeszkadza, przykłady:  Urząd Skarbowy - bo zasłania widok na starówkę, innym ikea - bo droga, innym obwodnica - bo za blisko. Ludzie ogarnijcie się i dajcie innym inwestować, bo zostaniemy zaściankiem totalnym Europy.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 09:42
Uciazliwa spolecznie .. bu ha ha Koltunstwo do kwadratu. Wiekszosc tych nie uciazliwych spolecznie posiada dziurawe szamba, pali odpady w piecach itd. i to .. nie jest uciazliwe spoleczne ale 100 procentowo czysta ekologicznie spopielarnia to juz tak! Ludzie puknijcie sie w te puste lby! nie dajcie sie prowadzic jak barany .. miejcie swoj rozum!
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 21:36
Ciekawe czy komukolwiek przychodzi do głowy umieścić spopielarnie w pobliżu dzielnic ,,ekskluzywnych", koło ośrodków wypoczynkowych rządowych (pośród lasów, na odludziu), tam gdzie mieszkają urzędnicy, polutycy, itp. itd.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS 2 0

CBA zatuszowało przeciek o tajnej operacji – twierdzi były szef lubelskiej delegatury Biura. Akcja CBA była wymierzona w asystenta lubelskiej posłanki PiS. Funkcjonariusz, który wykrył skandal, stracił pracę.

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży 0 0

Według najnowszych danych, łączny przychód spółek należących do Grupy Azoty przekroczył 9,6 mld, a zysk osiągnął prawie 490 mln zł. To dane znacznie lepsze od ubiegłorocznych. Filarem grupy kapitałowej pozostaje puławska spółka.

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego 0 0

We wtorek naszą redakcję odwiedzili wyjątkowo mili goście – uczniowie klasy III „a” ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie.

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach 0 0

Nowe sale gimnastyczne mają powstać przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na kreatywne warsztaty literacko-plastyczno-teatralne, które będą się odbywały w czwartki o godz. 16.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO]

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO] 4 1

Zielono-czarni w zaległym meczu Nice 1 Ligi podejmują na swoim stadionie drużynę Chrobrego Głogów. Czy łęcznianom uda się odnieść pierwsze od 16 kolejek zwycięstwo?

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca”

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca” 19 7

Sąd warunkowo umorzył sprawę Ukraińca oskarżonego o znieważanie Polaków na tle narodowościowym. Nazari K. groził im „powtórką z Wołynia”.

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta 0 0

Kiedy mama załatwia sprawy w urzędzie, dziecko może pobawić się w kąciku dla najmłodszych. Takie miejsce utworzono właśnie w międzyrzeckim magistracie.

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska 0 0

Dwa kąpieliska wyznaczone będą w Lublinie, oba na zalewie, jedno na Wrotkowie, drugie na Marinie.

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury
26 kwietnia 2018, 19:00

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w czwartek, 26 kwietnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu muzycznego Homo-Go! w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania?

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania? 0 0

"Fachowcy z Brzeskiej" to projekt dofinansowany ze środków unijnych z którego korzysta ponad 190 uczniów ze Szkoły Zawodowej Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Właśnie są na półmetku.

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu 3 0

Nie był to kolejny wyciek amoniaku, tylko najprawdopodobniej chwilowa emisja jego pozostałości w instalacji po niedzielnej awarii. Siedmiu pracowników trafiło do szpitala, a czternastu trzeba było udzielić pomocy. Ewakuowano ponad 150 osób

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego 3 0

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa lubelskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę
galeria

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę 66 2

Już w sobotę spróbować będzie można wyjątkowych lodów, które powstały dzięki współpracy dwóch lubelskich firm - Fabryki Cukierków „Pszczółka” oraz restauracji „Portofino”.

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych 2 0

Po raz trzeci w obecnym sezonie Padwa Zamość rozstrzygnęła mecz po serii rzutów karnych. Tym razem zamościanie musieli po nie sięgać w spotkaniu z adeptami Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP Kielce zwyciężając 6:5, przy remisie w regulaminowym czasie 24:24

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!