czwartek, 22 lutego 2018 r.

Łęczna

Spór o węgiel. Bogdanka się nie poddaje, Australijczycy zdziwieni

Dodano: 27 lipca 2015, 08:00
Autor: Paweł Puzio

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Bogdanka nie poddaje się w walce o koncesję na złoża węgla koło Cycowa. Teraz spór toczy się o pierwszeństwo do jego użytkowania. Australijczycy są zdziwieni działaniami Bogdanki i twierdzą, że to oni mają pierwszeństwo.

Spór idzie o decyzję Ministerstwa Środowiska zatwierdzającą dokumentację geologiczną m.in. na złoże K-6 i K-7. Dokumentację wykonała i złożyła firma PD Co, spółka-córka australijskiej Prairie Mining Limited.

Złoże K-6, K-7 przylega bezpośrednio do już eksploatowanych pól wydobywczych Bogdanki. Dla lubelskiej kopalni byłyby to najszybciej i najtaniej dostępne nowe pokłady węgla. Tymczasem to Australijczycy planują na tym złożu uruchomić nową kopalnię i mają w ręku pozytywne decyzje resortu.

LW Bogdanka w 2014 roku otrzymała negatywną decyzji ministerstwa o koncesję wydobywczą na K-6, K-7. Mimo to nie składa broni i szykuje kolejne działania.

- Podtrzymujemy swoje plany dotyczące uzyskania koncesji wydobywczej i rozpoczęcia eksploatacji złoża K-6, K-7. Decyzja ministra o odmowie udzielania koncesji wydobywczej na złoże K-6, K-7 została przez spółkę zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Postępowanie jest w toku – czytamy w oświadczeniu władz kopalni.

Bogdanka ma zastrzeżenia do pierwszeństwa w zawarciu umowy o użytkowanie górnicze. A jest to o tyle istotne, gdyż bez niego nie jest możliwe prowadzenie wydobycia i budowa kopalni.

– Na obecnym etapie można byłoby mówić jedynie o uzyskaniu prawa pierwszeństwa do ustanowienia użytkowania górniczego. Dodatkowo, w odniesieniu do dokumentacji geologicznej złoża „Lublin”, której zatwierdzenie według stanowiska PD Co, stanowi podstawę do uzyskania prawa pierwszeństwa, spółka przygotowuje skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję wydaną przez ministra środowiska – dodają władze LW Bogdanka.

PD Co nie kryje zaskoczenia ostrą reakcją LW Bogdanka. – PD Co jako jedyne przeprowadziło rozpoznanie w tym regionie, udokumentowało nowe złoże i dzięki temu, jako jedyne może ubiegać się o koncesję wydobywczą z pierwszeństwem przed innymi – mówi Mirosław Taras, doradca strategiczny PD Co.

– Prawo geologiczne i górnicze stanowi, że jedynie podmiot, który rozpoznał dane złoże, udokumentował je oraz uzyskał decyzję zatwierdzającą dokumentację geologiczną posiada prawo pierwszeństwa. Podkreślamy, że w odniesieniu do złoża Lublin, które scala m.in. złoże K-6, K-7, PD Co jest jedynym podmiotem, który obecnie spełnia te wymagania. Toczące się sprawy sądowo-administracyjne nie wpływają na ten stan rzeczy – dodaje Kazimierz Chojna z PD Co.

Celem PD Co jest budowa kopalni zatrudniającej 2000 osób. W 2016 roku planuje złożyć niezbędne dokumenty niezbędnych do uzyskania koncesji wydobywczej.

Czytaj więcej o: bogdanka kopalnia węgiel
Gość
carbon
gość
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 września 2015 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

2000 nowych miejsc pracy, lepsza konkurencja na lubelskim rynku pracy a moze i podwyzki dla obecnych pracownikow, dodatkowo praca w zakladach przykopalnianych, a takze praca dla budowniczych, maszynistow, pan w sklepach, dodatkowa kasa dla pracownikow, dodatkowe wplywy do kasy samorzodu, inwestycje w infrastrukture,

bogdanka dopiero za kilkadziesiat lat zdecydowalaby sie na taka inwestycje, jak obecne zasoby wegla zostalyby wyczerpane,

takie perspektywy, glownie dla pracownikow bogdanki oraz dla lokalnej spolecznosci, a Wy nie rozumiejac istoty rzeczy narzekacie

jakie argumenty macie do takiej postawy? przeciez bogdanka mimo, ze niby polska to i tak kasy Wam wiecej nie da, nie podzieli sie zyskiem, bo woli na dywidendy go przeznaczyc, czyli dla tych co i tak so bogaci,

w prezesi bogdanki ciagle tylko utrudniaja taka inwestycje i to ze szkoda dla Was

prosze podajcie konkretne argumenty dla Waszego niezadowolenia z tej inwestycji

PS. nie jestem Taras :) mieszkam w Łęcznej i jestem zwyklym czlowiekiem, ktoremu zalezy na dobrej pozycji Naszego miasteczka

Rozwiń
carbon
carbon (6 sierpnia 2015 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dalsza kasa dalsze badanie ,a redukcje w już istniejącym zakładzie.

Rozwiń
gość
gość (1 sierpnia 2015 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chciało by się krzyknąć - dla dobra LZW - Staszku wróć

tak tylko nad  Staszkiem wiszą zarzuty prokuratorskie.za przekręty  kopalniane.

Rozwiń
CO 2
CO 2 (1 sierpnia 2015 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jest "bogactwo" jest konkurencja,Australia nie płaci podatków od DYMÓW będzie dymić.

Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2015 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chciało by się krzyknąć - dla dobra LZW - Staszku wróć
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!